Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-08-07 12:01:31

  owca_z - Użytkownik

owca_z
Użytkownik
Skąd: Wodzisław Śl/Jastrzębie Zdr
Zarejestrowany: 2004-09-24

4 modemy ISDN w jednym komputerze??

Chciałem uruchomić serwer z 4 modemami ISDN do którego można by się wzdzwaniać i uzyskiwać połączenie z siecią. Jakie mogą wystąpić problemy przy próbie uruchomienia czegoś tego. Czy coś takiego w ogóle jest możliwe do zrobienia? System obsłuży 4 modemy naraz? Ktoś ma doświadczenia z modemami ISDN? Lepiej system radzi sobie z modemami zewnętrznymi czy wewnętrznymi, a może modemy na USB?
Jakie modemy polecacie do tego?


`|`
--

Offline

 

#2  2007-08-09 21:59:14

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: 4 modemy ISDN w jednym komputerze??

Tu jest opis jak uruchomić http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/linux-isdn.html

Tu stronka isdn4linux http://www.isdn4linux.de/ w FAQ jest lista wspieranych modemów.

Podstawy to założenie 2 dostępów BRI, dwa kanały B 64kb/s + D 16kb/s ten ostatni to diagnostyczny (najczęściej nie dostępny dla klienta) w tpsa założenie ponad 350zł, abonament na miesiąc ponad 60zł- za jeden - skrótowo 2B+D - wtedy będziesz miał dostępne 4 kanały po 64kb/s ale jest jeden myk do każdego dostępu BRI musisz dokupić dodatkowy numer MSN koszt ok. 6zł na miesiąc.

MSN to Multiple Subscriber Number czyli na jednym dostępie BRI możesz mieć do 8 różnych numerów MSN (1 główny + 7), z tym, że jednocześnie może funkcjonować 2 - bo są dwa kanały B

"Modemy" zewnętrzne z wyjściem RS232 powinny działać bez problemu jako urządzenia /dev/tty* itd., natomiast z wyjściem USB też będą działały, jeśli są zgodne z specyfikacją CDC ACM będą jako urządzenia /dev/usb/acm/*

W kernelu są sterowniki na kart PCI ISDN AVM B1 C2 C4 ale nie są tanie...

Ponoć "modemy" USB RWT wg producenta http://www.telekom.com.pl/isdn/modemy/rwt.htm działają pod linuxem

Piszę "modemy" bo trudno mówić o modulacji/demodulacji w przypadku transmisji cyfrowej ISDN ;-)

Niektóre urządzenia mogą nie "rozdzielać" kanałów B jako oddzielne urządzenia w /dev/* i wtedy musiałbyś kupić 4 zakończenia BRI

Offline

 

#3  2007-08-10 11:48:24

  owca_z - Użytkownik

owca_z
Użytkownik
Skąd: Wodzisław Śl/Jastrzębie Zdr
Zarejestrowany: 2004-09-24

Re: 4 modemy ISDN w jednym komputerze??

mam już 4 linie, z osobnymi numerami, do których mam darmowe połączenia, zakończone końcówkami aethra NT1 PLUS 2B1Q
czyli problemu z TPSA nie mam.

Mam tylko kwestie wybrania 4 modemów i ich podłączenia, uruchomienia w Debianie, lub w najgorszym wypadku pfuu pffuuuu do XP, 2003. Byle by działało.

Puki co nie udało mi się modemu z Micronet na PCI uruchomić pod żadnym LINUXem.  Walka trwa


`|`
--

Offline

 

#4  2007-08-10 19:37:41

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: 4 modemy ISDN w jednym komputerze??

Szkoda, że nie dali Ci końcówek aethra nt-ip (może jeszcze mają) problem wtedy by się "sam" rozwiązał bo mają wyjście rs232 i działają jak zwykły modem (komendy AT)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)