Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-05-27 14:37:30

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Grub nie chce sie zainstalować

Witam,
Skusiłem sie na ubuntu:)no i chcialem go sobie zainstalowac lecz przy etapie  instalacji gruba wyskakuje jakis komunikat ze nie moze go zainstalować  w traget czy cos takiego,więc jade dalej bez zainstalowanego gruba i przychodzi etap instalowania prograrmu uruchomieniowego grub(to chyba cos innego niz ten grub wczesniej bo jest to nastepnym etapem instalacji.Zapodaje zeby zainstalowal mi program uruchomieniowy na dyskietce lecz nie chce się tam zainstalowac poniewaz ta wczesniejsza instalacja sie niepowiodla(tak mi sie wydaje):/
Dodam ze instalujac debiana zapodalem gruba na dyskieteke i odpalam system za pomoca dyskietki.(lecz przy instalacji debiana nie mialem takich problemow:

przy etapie  instalacji gruba wyskakuje jakis komunikat ze nie moze go zainstalować  w traget czy cos takiego

Moje pytanie:
1) Co zrobic zeby wtłamsić tego gruba jak mi sie wydaje do foldrru /boot?
Czy moge jakies pliki gruba poprostu przekopiowac z juz postawionego debiana i wrzucic je do ubuntu?Jak w ogole odpalic ten system
2)Jak wrucić do planszy instalatora w którym ybierało się co sie chce zrobić np:zainstalowac gruba,konfiguracja strefy czasowej.Niwwiem czy mam z plyty odpalic kompa i na nowo wszytsko instalowac czy moze da sie jakoś przeskoczyć przez wszskie te etapy i skonczyc to co sie nie skonczylo.


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2005-05-27 17:20:25

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Ad.1:
Już to było, jest nadal na tej stronie, nawet nie trzeba specjalnie szukać:
http://dug.net.pl/forum/viewtopic.php?t=789 

Ad.2:
Nie wiem jak jest w ubuntu, ale w debianowym menu instalatora da sie przeskoczyć kilka kroków do przodu.

Offline

 

#3  2005-05-27 17:51:40

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Nie wiem jak jest w ubuntu, ale w debianowym menu instalatora da sie przeskoczyć kilka kroków do przodu.

W ubuntowym jest wszytsko tak samo tylko niewiem jak po wylaczeniu kompa(pomijam fakt  ze nie moge odpalic ubuntu)wrucic do tej planszy zeby m sie ona wczytala.

Co do tego linku zaraz bede kombinowal


Pozdrawiam

Offline

 

#4  2005-05-27 22:13:33

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Właściwie to w którym momencie zakończyłeś instalacje, bo nei wiem jak to leci po kolei. Jeśli masz system bazowy. To gruba zainstalujesz. Potem możesz odpalić tasksel i wybrać grupy pakietów zgodnei z przeznaczeniem komputera. Jeśłi bedziesz chciał coś wiecej doinstaluje apt-em, mozesz użyć aptitude.

Offline

 

#5  2005-05-28 00:18:32

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Rzecz w tym że nie moge odpalić ubuntu bo niewiem jak bo sie grub nie zainstalowal i chodzi mi o to najpierw zeby go uruchomic.


Pozdrawiam

Offline

 

#6  2005-05-28 00:37:16

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Napisałeś, żę uruchamiasz system z dyskietki. To chyba Ci sie zainstalował i możesz doinstalować gruba a potem zapisać loader-a do mbr. Więc zrób to.
Zainstalujesz: apt-get install grub. Pewnie zrobi konfig tak, że nie trzeba bedzie modyfikować. Potem tylko zapisać do mbr. Po wydaniu komendy grub dostajesz linie poleceń a w niej piszesz:
root (hd0,X)                X-numer partycji / , np. jeśli hda1 to X=0, hda5 to X=4
setup (hd0)                 zapisuje loader-a do mbr-a dysku

wychodzisz poleceniem quit. Robisz reboot i powinieneś zobaczyć menu. W razie problemów czytaj man grub.

Offline

 

#7  2005-05-28 10:38:18

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Sęk w tym ze gruba mam na dyskietce ale zapodalem go tam przy instalacji Debiana bo nie chcialem miec w MBR a instalujac ubuntu grub poprostu nie chcial sie zainstalować i chodzi mi o to zeby edytować tego gruba co mam na dyskietce (po instalacji debiania)lecz niewiem jak to zrobic poniewaz podgladajac pliki na tejże dyskietce nie widze nic:/ nie ma tan zadnego pliku


Pozdrawiam

Offline

 

#8  2005-05-28 11:44:25

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Juz mi sie udalo.Musialem edytowac plik /boot/grub/menu.lst i dodac do niego wpis odnosnie ubuntu i system ppowstał:)
Dzieki
ale i tak zastanawia mnie co w takim razie jest na dyskietce:/


Pozdrawiam

Offline

 

#9  2005-05-28 13:47:57

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Grub nie chce sie zainstalować

No jak co jest, grub jest :) Zresztą nie wiem co tam nagrałeś :)

Offline

 

#10  2005-05-28 14:11:14

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

No tak ale po otwarciu dyskietki czy to spod windy czy linuxa niec na niej nie ma:/ to dziwne


Pozdrawiam

Offline

 

#11  2005-05-28 17:01:57

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Nie wiem co tam nagrałeś na tej dyskietce, ale każ sobie pokazać pliki ukryte


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2005-05-28 19:42:30

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

i tak tez zrobilem pod winda i nic:/
Przy instalacji debiana jest taka ocja gdzie zainstalowac gruba no i ja podaje lokalizacje (fd0) czyli dyskietka.Ale z tego wynika ze to co jest na dyskietce korzysta z tego co jest na dysku bo na dysku.Chyba ze dyskietka tylko program ktory jest na dysku aby ten odpalil system


Pozdrawiam

Offline

 

#13  2005-05-28 20:03:45

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Drogi kolego :) żeby na dyskietce nic nie było to raczej niemożliwe - choć prawdopodobne ;P
Sprawdź jak masz ustwione bootowanie systemu w BIOSIE, bo jeżeli masz HDD to możesz sobie wkładać 10 dyskietek a system i tak ci wystartuje bo grub jest na dysku


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#14  2005-05-29 11:31:08

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

:)Rzecz jasna w biosie jest ustawione zeby sie bootowal z dyskietki (FLOPPY:) bo gdy wlaczam kompa i nia mam wlozonej dyskietki to normalnie zapodaje sie  winda a jak mam dyskietke to zaczyna ona wrczeć i bootoje sie z dyskietki i pokazuje sie ekran gruba.
Podgladnalem ja jeszcze raz w windzie i we welasciwosciach jest wpisane LINUXBOOT ALE ROWNIEZ PISZE ZE JEST 100%WOLNEGO MIEJSCA:/


Pozdrawiam

Offline

 

#15  2005-05-29 22:48:42

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Grub nie chce sie zainstalować

no tak. nikt nie powiedział że na dyskietce znajduje się system plików :)

czy ktoś próbował się bawić z jądrem w ten sposób:

Kod:

make bzdisk

jądro zostaje zapisane na dyskietkę (pod warunkiem że się zmieści, 2.6.x.x to już chyba nie) w ten sposób, że można je z niej spokojnie zbutować., ale nie ma możliwości podawania żadnych parametrów - no bo w końcu zostaje butowane bezpośrednio, bez żadnych bootloaderów (lilo czy gruba). w tym przypadku zakładanie systemu plików na dyskietce jest pozbawione sensu, gdyż:
1. jakikolwiek system plików zabierałby cenne bajty z dyskietki
2. jądro byłoby i tak jedynym plikiem


linux regd. user #248790

Offline

 

#16  2005-05-30 21:48:35

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Grub nie chce sie zainstalować

Rychu w sumie to nic nie wiem oc napisałeś:)
Co to ja mam w koncu na tej dyskietce?


Pozdrawiam

Offline

 

#17  2005-05-31 00:07:54

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Grub nie chce sie zainstalować

gruba oczywiście :)

no dobra, masz zwykłą dyskietkę. normalny magnetyczny krążek. żeby napisywać na nią jakieś pliki, odczytywać je, kasować, itd. musisz założyć na niej system plików (inaczej: sformatować ją). taki system plików zabiera ci z niej trochę miejsca, ponieważ muszą się tam również znajdować iwęzły (dane o nazwach i atrybutach plików oraz sektorach, w których się te pliki znajdują), dane o uszkodzonych sektorach, no i tzw. boot record.

teraz pomyśl tak: chcesz nagrać na dyskietkę jeden duży plik i nie przewidujesz, żeby ktoś miał do niej potem jeszcze coś dogrywać (może se wziąść drugą hehe). ponieważ ówże system plików nie jest ci do niczego potrzebny, zwyczajnie go olewasz. zależy ci tylko na tym, żeby początek pliku znalazł się w pierwszym sektorze dyskietki (czyli w tzw. boot record), aby głupi bios mógł go odczytać i uruchomić.

kapisz?


linux regd. user #248790

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)