Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-06-08 12:33:09

  c64club - Użytkownik

c64club
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-08

3 skrypty w bashu - nie umiem ugryźć

witam
mam mały problemik - facet z systemów operacyjnych zadał na poniedziałek "3 skrypciki", co w praktyce oznacza nauczenie się składni skryptów bash (pół biedy). Ale po krótkim przyjrzeniu się zadaniu okazało się, że prawdopodobnie przydałby się awk(lub coś innego do krojenia tekstu) i dobra znajomość składni strumieni wyjściowych niektórych programów, crona i paru innych składników systemu.
Durny nie jestem i w końcu bym do tego doszedł (i tak się po sesji za to biorę dla siebie), ale w dwa dni, przy jednoczesnej nauce algebry liniowej i poznawaniu od podstaw nowego języka (c++) na kolosa to deko ciężkie zadanie. czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to ugryźć (nawet niekoniecznie napisać cały skrypt)?
oto treść zadań:

Utwórz skrypt, którego zadaniem jest zapisanie do pliku /info/procesy.txt listy aktywnych procesów w systemie, oraz do pliku /info/user.txt listy zalogowanych użytkowników. Do w/w plików każdorazowo dołącz aktualną datę i czas. W informacji o skrypcie napisz co zrobić, aby skrypt był wykonywany co godzine. - ten chyba jeszcze ugryzę

Utwórz skrypt, którego zadaniem jest umożliwienie zmiany hasła w danym dniu wszystkim użytkownikom którzy przekroczyli termin zmiany hasła. Skrypt ma zachowywać w pliku /info/usr_pass nazwy i id użytkowników którym umożliwił zmiane hasła.

• Utwórz skrypt, którego zadaniem jest zapisanie do pliku tekstowego /info/quota.txt nazwy użytkowników, którzy mają przekroczony miękki limit quoty wraz z przekroczonym czasem pobłażana na którymkolwiek voluminie.


- zadanie nadobowiązkowe na ocene *bdb* - nie proszę o nie - byłoby to chamstwo zrzynać zadanie dodatkowe, ale niech sobie obejrzą ci, którzy się na informatykę wybierają

Utwórz skrypt, którego zadaniem jest:
-zapisywanie do pliku /info/logowanie.txt informacji o każdorazowym logowaniu użytkownika. Przekazywane informacje: - data logowania, czas logowania, nr IP komputera z którego nastąpiło logowanie. Napisz gdzie umieścić ten plik, aby wykonywany był przez każdego użytkownika podczas logowania. Z uzyskanych informacji w pliku /info/logowanie.txt następny skrypt powinien generować zestawienie o ilości logowań danego uzytkownika w określonym okresie czasu dodając do tego informacje o ewentualnym przekroczeniu zadeklarowanych limitów dyskowych dla danego użytkownika. Informacje te powinny być wyświetlane na ekranie. Skrypt generujący zestawienie powinien mieć opcje zerowania pliku /info/logowanie.txt


Thanks from mountain


zdrowia, szczęścia, pomyślunku - pomyślność sama przyjdzie

Offline

 

#2  2007-06-16 20:24:27

  c64club - Użytkownik

c64club
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: 3 skrypty w bashu - nie umiem ugryźć

hehe, pierwszy i trzeci rozwaliłem :)


zdrowia, szczęścia, pomyślunku - pomyślność sama przyjdzie

Offline

 

#3  2007-06-17 11:03:39

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: 3 skrypty w bashu - nie umiem ugryźć

Tutaj proponuje nie umieszczać gotowych skryptów.


A autorowi radzę uważać, bo zadania domowe z Systemów Operacyjnych robimy SAMI! A zadnie na "bdb" (nawet nie chciało Ci się wyciąć tego iż jest to zadanie na bdb) powinno Cię zmusić do poszukania źródeł i znalezienia optymalnego rozwiązania.
Swoją drogą czy studia właśnie nie są od tego żeby wydusić z Ciebie >110% ?

Co do "cięcia" tekstu wejściowego - cut (bardzo łatwy w użyciu)
wyszukiwanie wierszy - grep (również łatwy w użyciu)
i raczej nic więcej nie jest potrzebne, kwestia umiejętnego ułożenia reguł. Co do cron'a to jak widać mgr.Walter wymaga tylko w pierwszym skrypcie opisania co zrobić i wystarczy opis że należy dodać do cron'a.
Sam robię tylko ostatnie czwarte zadanie i tutaj jest parę podejść - łatwe, ale bardzo nieoptymalne oraz trudne ale super optymalnie działające (przynajmniej ja te dwa rozważyłem).

BTW: nie pisz 2 postów jeden pod drugim -> funkcja "edytuj"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)