Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-04-12 22:55:06

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

net i dns'y

Hejka, właśnie się dowiedziałam, że etch jest stabilny :) Jeśli w sources.list mam wszystko do etcha (nie testing tylko po prostu etch), to nie muszę nic zmieniać, nie?

No to teraz problem: więc mam sobie tego mojego etcha z cd1 tylko, czyściutki, bez niczego więcej, przed świętami uzupełniłam mu troszkę sources.list (żeby nie było tam tylko cdromu :) i zainstalowałam mu przez apt-get fluxboxa. Potem długo się nie widzieliśmy, a jak dzisiaj próbuję instalnąć coś więcej, np. firefoxa albo jakiś normalny edytor tekstu (bo jeśli jeszcze raz będę musiała uruchamiać vi to się chyba potnę...) to mi wyskakuje "tymczasowy błąd przy tłumaczeniu"... Z tego co wyczytałam na forum, to oznacza to kłopoty z netem... Najdziwniejsze jest to że na windzie wszystko działa (no i tydzień temu na debianku też działało, a od tamtej pory nie ruszałam kompa wcale)... Jak wpisuję pingi do bramki czy routerów w sieci to działa wszystko, a jak próbuję do wp.pl to nie może znaleźć hosta (więc to może dns'y?).
Tak poza tym jest jeszcze kwestia małych problemów z gpg, ale jak już będzie umiało znajdować hosty to sobie chyba poradzę :)
No i nie bardzo wiem co z tym wszystkim teraz zrobić...
Bardzo proszę o pomoc!

Offline

 

#2  2007-04-12 23:05:11

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: net i dns'y

konfiguracje pobierasz z dhcp czy masz stayczne ustawienia? jesli dhcp to sprobuj pobrac jeszcze raz ustawienia (dhclient interfejs -n)


apt-get install anarchism

Offline

 

#3  2007-04-12 23:28:59

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

nie chce pobierać z dhcp - no such device, wiec raczej trzeba ręcznie, ale... jak? (najlepiej bez otwierania plików, żeby nie ruszać tego przeklętego vi, bo już całkiem zepsuję ;)

Offline

 

#4  2007-04-12 23:46:40

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: net i dns'y


apt-get install anarchism

Offline

 

#5  2007-04-12 23:59:44

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

No... troche tego tam dużo... Jutro to przejrze, i w poniedziałek zobaczymy co mi z tego wyjdzie (jutro wracam na weekend do domu :) To trzymajcie kciuki, może zadziała ^^
No i wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź ;)

Offline

 

#6  2007-04-15 16:45:41

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

No... troche tego tam dużo...

slowa-klucze: /etc/resolv.conf, /etc/network/interfaces, ifconfig, route
ale zawsze lepiej poczytac wszystko.
tu troche po polskiemu:
http://www.kik.pcz.pl/so-add/KSL/lekcje/l_24.html

(najlepiej bez otwierania plików, żeby nie ruszać tego przeklętego vi, bo już całkiem zepsuję ;)

insert, ctrl+c, :w, :q - wszystko, co potrzebne do prostej edycji plikow w vi(m) :]
btw, to bardzo fajny eydtor, ma mnostwo przydatnych funkcji, moze malo intuicyjny, ale mozna sie przyzwyczaic.
http://7thguard.net/news.php?id=1093


pzdr

Offline

 

#7  2007-04-16 18:17:49

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Dzięki wielkie, pomogło :) Musiałam tylko wpisać wszystko do ifconfig i stworzyć plik /etc/sysconfig/network ^^

Teraz mam tylko problem z gpg, znaczy wiem, co zrobić, tylko utknęłam w jednym momencie, jak wpisałam już po wszystkim (wcześniejsze polecenia zakończono pomyślnie, przysłało mi nawet taki długi kod :) apt-key add - to czekałam ponad pół godziny i nic się nie działo... Nawet znaku zachęty nie pokazało z powrotem, a jak przerywałam ctrl+c to pisało, że przerwano wykonywanie... Teraz tylko nie wiem, czy trzeba czekać dłużej, czy coś źle zrobiłam wcześniej, czy po prostu to przez problemy z połączeniem do neta (akurat cały dzień coś się psuje i jak net akurat działa to ma ponad 90% utraconych pakietów...). No nic, jak naprawią mi neta, to spróbuję jeszcze raz ^^

W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc :)

Offline

 

#8  2007-04-16 18:19:34

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Dzięki wielkie, pomogło :) Musiałam tylko wpisać wszystko do ifconfig i stworzyć plik /etc/sysconfig/network ^^

Teraz mam tylko problem z gpg, znaczy wiem, co zrobić, tylko utknęłam w jednym momencie, jak wpisałam już po wszystkim (wcześniejsze polecenia zakończono pomyślnie, przysłało mi nawet taki długi kod :) apt-key add - to czekałam ponad pół godziny i nic się nie działo... Nawet znaku zachęty nie pokazało z powrotem, a jak przerywałam ctrl+c to pisało, że przerwano wykonywanie... Teraz tylko nie wiem, czy trzeba czekać dłużej, czy coś źle zrobiłam wcześniej, czy po prostu to przez problemy z połączeniem do neta (akurat cały dzień coś się psuje i jak net akurat działa to ma ponad 90% utraconych pakietów...). No nic, jak naprawią mi neta, to spróbuję jeszcze raz ^^

W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc :)

Offline

 

#9  2007-04-17 10:23:03

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Hmm... Net działa, a gpg dalej nie chce nic robić... Ani karta sieciowa wtedy nie mruga, ani dysk nie szkrobie... nic... On coś wtedy robi, czy po prostu się tak wiesza? (jak już mu wpisuję apt-key add - , wcześniej wszystko jest w porządku)

Offline

 

#10  2007-04-17 11:00:46

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

a probowalas:

Kod:

gpg --armor --export --output plik_z_kluczem nr_klucza
apt-key add plik_z_kluczem.gpg

?


pzdr

Offline

 

#11  2007-04-17 11:17:33

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

a gdzie znajdę nazwę tego pliku z kluczem...? No i tak przy okazji, gdzie szukać .xresources? (polskie czcionki w atermie chcę ustawić ;) Sorki za takie pytania, ale jeszcze nie bardzo się orientuję, gdzie co jest...

Offline

 

#12  2007-04-17 11:23:02

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: net i dns'y

http://dug.net.pl/faq/faq-2-169-Problemy_z_GPG.php

.Xresources lub .Xdefaults (duże X!) powininen znajdować sie w katalogu domowym, jeśli go nie masz to po prostu utwórz


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#13  2007-04-17 11:40:25

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

eksportujesz klucz do pliku, wiec nazwa pliku chyba jest obojetna, ale moge sie mylic, bo na Debku nie siedze i nie mam jak sprawdzic ;]


pzdr

Offline

 

#14  2007-04-17 12:07:54

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Działa! Dzięki, vilkatla, jesteś wielka! Trzeba było wpisać:

gpg --armor --export numer_klucza
potem przysyłało ten numer, zapisałam go do pliku i dałam
apt-key add plik_z_kluczem

Piszę to, żeby ktoś, kto może mieć taki sam problem nie musiał się tak męczyć ;)
No, to teraz debianek działa jak należy ^^

Offline

 

#15  2007-04-17 12:51:31

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: net i dns'y

a przecież azhag napisał Ci dokładnie to samo :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#16  2007-04-17 12:56:47

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: net i dns'y

ale ja jestem mały ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#17  2007-04-17 13:19:40

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Hehe, nie o to chodzi, po prostu twoje tłumaczenie było mniej łopatologiczne, że tak powiem ;)

Offline

 

#18  2007-04-17 13:41:43

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: net i dns'y

w sumie całą operację można zautomatyzować:
tworzymy skrypt np. dodaj_klucz o treści

Kod:

#!/bin/bash
gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv-keys $1
gpg --armor --export $1 | apt-key add -

nadajemy mu prawo wykonywalności

Kod:

chmod +x dodaj_klucz

i kopiujemy do np. /usr/local/bin/

teraz gdy podczas update'u źródeł apt-get/aptitude mamy błąd:

Kod:

W: GPG error: http://www.backports.org sarge-backports Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY EA8E8B2116BA136C

wystarczy w konsoli wpisać jako root dodaj_klucz id_klucza, w tym przypadku

Kod:

dodaj_klucz EA8E8B2116BA136C

i robi się samo :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#19  2007-04-17 14:46:12

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

ostatnio gdzies mi sie przypadkiem obilo o oczy, ze

Kod:

apt-key add -

nie zawsze chce dzialac i stad zasugerowalam, zeby podac nazwe pliku z kluczem.


pzdr

Offline

 

#20  2007-04-17 15:05:48

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: net i dns'y

ciekawe
jeśli robi się to w pipe'ie, jak w powyższym przykładzie, to nie ma prawa nie działać, albo muszę wziąć kolejny kurs basha...


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#21  2007-04-19 14:04:06

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

Mam jeszcze jedno pytanie: co zrobić, żeby nie musieć przy każdym starcie systemu wpisywać danych do ifconfig i do resolv.conf? Zawsze jak włączam system, to dane mi się resetują i muszę je wpisywać od nowa żeby mieć neta. Nie jest to skomplikowane, ale trochę denerwujące...

Offline

 

#22  2007-04-19 18:53:30

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

Musiałam tylko wpisać wszystko do ifconfig i stworzyć plik /etc/sysconfig/network

/etc/sysconfig/network to lokalizacja konfigu sieci w redhatowych.
w debianowych ten plik to /etc/network/interfaces.
musisz zaznaczyc tam, ze ustawiasz adres statyczny, wtedy nie powinno Ci resetowac dns'ow. jesli jest ustawiony dhcp, to przy kazdym restarcie komp probuje pobrac dane z serwera.


pzdr

Offline

 

#23  2007-04-20 00:34:17

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

czyli zamiast dhcp mam tam wpisać static?

Offline

 

#24  2007-04-20 01:44:33

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: net i dns'y

tak, jesli nie pobierasz adresu z dhcp, tyko masz przydzielony staly.
a raczej nie pobierasz, skoro przy ustawionym dhcp, net Ci sie nie konfiguruje poprawnie.


pzdr

Offline

 

#25  2007-04-20 12:26:40

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: net i dns'y

To chyba nie był najlepszy pomysł, jak wpisałam static to wogóle mi karty sieciowej nie wykryło ;) W sumie z problemów to zostało mi tylko dma do naprawy, (no i spolszczenie iceweasela ;), ale na razie spróbuję sama to załatwić ^^

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)