Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Ech ten Bsd kompiluje i kompiluje czasem mam uczucie jak bym mial gentoo Jeszcze pare dni go pomecze i bsd w h................. Wole Debaina
Offline
Ech ten Bsd kompiluje i kompiluje czasem mam uczucie jak bym mial gentoo
a myślisz, że na wzór czego powstało portage w gentoo? :)
Offline
wcale nie musisz kompilować, we freebsd można też instalować z paczek.
Przykłąd:
pkg_add nazwa_paczki.tgz
Jeśli nie posiadasz źródeł programów (np na CDROMie FreeBSD), będzie Ci prawdopodobnie łatwiej użyć komendy pkg_add z opcją -r. Spowoduje to, że program pkg_add samodzielnie określi odpowiednią wersję oprogramowania dla Twojej wersji systemu. Następnie pobierze odpowiedni plik z sieci oraz go zainstaluje.
pkg_add -r nazwa_paczki
W powyższym przykładzie pkg_add pobierze poprawną paczkę (ang. package) i zainstaluje ją bez jakiejkolwiek dalszej ingerencji użytkownika.
Paczki rozpowszechniane są w formacie .tgz. Możesz je odnaleźć na ftp://ftp.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/ports/packages/, w Polsce np na ftp://ftp.pl.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/ports/packages/, lub na CDROMie FreeBSD. Każdy CD z cztero płytowej dystrybucji (także PowerPak'a itp) zawiera paczki w katalogu /packages. Struktura katalogu paczek podobna jest do drzewa portów /usr/ports. Każda kategoria ma swój własny katalog, ponadto każda paczka może zostać odnaleziona w katalogu All (Wszystkie).
Struktura katalogów paczek jest identyczna względem struktury katalogów portów. Porty i paczki współpracują za sobą, tworząc wspólnie cały system paczek/portów.
Usuwanie paczki.
Aby usunąć uprzednio zainstalowane oprogramowanie użyj pkg_delete.
pkg_delete nazwa_paczki
Online
Bodzio dzieki za referat pomoglo bo ci kolesie z bsd forum to chyba maja kaktusy pod pachami cos jak portinstall zimne piwo
Offline