Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-03-11 12:12:45

  b4mbus - Użytkownik

b4mbus
Użytkownik
Skąd: czę100chowa
Zarejestrowany: 2007-02-02

radiowo?

Mam gościa który chce się podłączyć do sieci ale jedyna możliwościa jest radiowo (za daleko na kabel... ) teraz pytanie o AccesPoint czu jak zamontuje jednago wywale antene to koles przy zwyklej karcie radiowej bedize widział sieć LAN ? czy musi mieć u siebie Accespoint... ale wtedy bedzie mógł w domu sobie rozdzielic na kilka kompów a ja nie chce by tak bylo... jak można temu zapobiec lub jakieś inne rozwiazanie?

Offline

 

#2  2007-03-11 21:13:12

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: radiowo?

generalnie, nie musisz robić AP jeśli chcesz połączyć dwa kompy.

kiedyś trochę czytałem o wifi ale w sumie nadal jestem bliżej "zielony" niż "m4stah".

sieć opartą o wifi możemy stworzyć na dwa sposoby:

ad-hoc - nie wymaga AP, łączy na zasadzie "peer to peer" dwa interfejsy sieciowe (tak jakbyś połączył dwie zwykłe sieciówki skrosowaną skrętką). niezbyt bezpieczne rozwiązanie (słyszałem że ciżko zabezpieczyć, i ogólnie nie-pr0), ale prawdopodobnie będzie łatwiejsze w ustawieniu.

infrastructure - jeden z was tworzy access point, do którego łączy się reszta świata (ale można przecież filtrować maki). tak działa każda sieć która kiedykolwiek łączyła więcej niż 2 kompy ;] nie jestem pewien czy tego akurat potrzebujesz, jeśli chcesz łączyć się tylko z jednym kolegą.

znajomy po połączeniu się z twoją siecią będzie widział zwykłą sieć lan. nie ma możliwości by technicznie uniemożliwić mu "podanie jej dalej", tak samo jak nie ma technicznej możliwości by nie dopuścić do dalszej sprzedaży sprzedanego mu samochodu (zakładając że sprzedajesz samochód sprawny). jeśli boisz się że wykorzysta on tą sieć by "uszczknąć" przepustowości twego łącza, to po prostu nie udostępniaj na nim internetu, albo załóż limity transferów (na prędkość i/lub ilość).

niezależnie od konfiguracji, oboje potrzebujecie kart pracujących w tym samym standardzie (chyba wszystkie pracują w tym samym?) oraz po jednej antenie kierunkowej 2.4 ghz i po kila metrów kabla.


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#3  2007-03-11 23:22:42

  dan-j2 - Użytkownik

dan-j2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-09

Re: radiowo?

siec radiowo mozna zabezpieczyc w kilka sposobow jezeli stawiasz accespointa mozesz autoryzowac po mac adresach (dopuszcza te osoby ktore sa dopisane do apeka) mozesz wlaczyc szyfrowanie (ogolnie nie zalecana metoda zwalnia radio o 30-50 %) albo uzyc zewnetrznego zabezpieczenia przez postawienie serwera radius+pppoe robic na nim autoryzacje po mac na ap oczywiscie ap musisz skafigurowac z serwerem radius a dodatkowo autoryzacja pppoe tak jak to ma przyklad neostrada przy pomocy radiusa w bazue mysql dodajesz login haslo ip + mac adres jeszcze przydalo by sie porobic vlany calosc stanowi zabezpieczenie praktycznie nie do rozwalenia :)

Offline

 

#4  2007-03-12 00:03:40

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: radiowo?

lepszy pomysł: niedawno udał się eksperyment z gołębiem sterowanym radiowo, tak więc można do transmisji bezprzewodowej użyć protokołu opisanego w rfc1149:

http://www.ietf.org/rfc/rfc1149.txt

następnie, oprócz szyfrowania można zaimplementować dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa, a mianowicie do każdego gołębia przyczepić niewielki ładunek wybuchowy, który w razie prób sniffingu zdetonuje i zniszczy zarówno nośnik jak i informację. co prawda może to teoretycznie spowodować lekki packet loss, ale czego się nie robi dla bezpieczeństwa danych ;]


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#5  2007-03-12 07:27:56

  Nickleodeon - Członek DUG

Nickleodeon
Członek DUG
Skąd: Drawsko Pomorskie
Zarejestrowany: 2005-08-19

Re: radiowo?

... czy musi mieć u siebie Accespoint... ale wtedy bedzie mógł w domu sobie rozdzielic na kilka kompów a ja nie chce by tak bylo... jak można temu zapobiec lub jakieś inne rozwiazanie?

Serwus, Twoj kolo nie musi miec AP. Wystarczy karta wifi (radiowa).
Dla "opanowania" kompow twojego kolegi mozesz zastosowac podział pasma - wydzielona szerokosc lacza. Wtedy nich sobie kolo stawia i 100 kompow na pasmie szerokosci lacza moidemowego.
Mozesz tez powiazac IP kolegi z MAC jedo karty radioiwej, zastosowac TTL=1. To wszystkozalezy od twojej inwencji.
Powodzenia :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)