Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-01-22 20:27:43

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

dist-upgrade trochę "przez okno"

Witam,

Mam od jakiegoś czasu Sarge'a i dobrze mi się sprawuje, ale zapragnąłem powiewu świeżości i chcę przerobić go na Etch'a. Mam kiepskawe łącze do takiej zabawy, bo jedynie 128 kb/s, i dlatego zastanawiam się czy jeśli zrobię:

Kod:

apt-get -d dist-upgrade

na innym Sarge'u podłączonym do 1 Mb/s łącza a potem przeniosę pobrane pakiety do siebie do

Kod:

/var/cache/apt/archives

to będę mógł zapodać u siebie upgrade i dociągną się tylko te pakiety, których nie będzie w cache'u... czy może to działa inaczej i apt u mnie będzie "widział" tylko te paczki, które sam osobiście zassie z repozytoriów a podrzuconych nie weźmie pod uwagę?

Czy ktoś tego próbował?


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

#2  2007-01-23 07:21:13

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: dist-upgrade trochę "przez okno"

To się może udać jeśli na komputerze podłączony do szybszego neta będą zainstalowane identyczne pakiety (pod względem nazwy i wersji) jak na twoim komputerze.

Poczytaj o apt-zip

Offline

 

#3  2007-01-23 08:18:00

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: dist-upgrade trochę "przez okno"

jeśli już to zrobiłbym to w ten sposób (komp z wolnym łączem - komp A, z szybkim - komp B):
- zmiana repozytorium na A, następnie apt-get update i apt-get -d dist-upgrade
- apt wypisze jakie pakiety chce ściągnąć, skopiować tę listę
- na kompie B zmienić repozytorium, apt-get clean, apt-get -d lista_pakietów_z_A, przenosiny cache'a apta

ale nie wiem jak działa apt-zip, być może skorzystanie z niego jest lepszym rozwiązaniem


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2007-01-23 09:18:27

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

Re: dist-upgrade trochę "przez okno"

Dzięki za zainteresowanie!

Cóż... po namyśle zrezygnowalem z kombinacji i odpaliłem dist-upgrade na moim kompie z cienkim łaczem. Do zassania było około 900 MB i dziś popołudniu, jak wrócę z pracy, mniej więcej wszystko powinno być zdarte więc szkoda kombinacji.
@andreq
Coś tam zerknąłem na apt-zip pobieżnie i to chyba coś podobnego do tworzenia lokalnych repozytoriów a ja chciałem na skróty metodą znanego radzieckiego uczonego Nachamowa ;)

@azhag
Oczywiście wziąłem pod uwagę przełączenie się na repozytoria Etch'a i aktualizację list pakietów - nie wspomniałem o tym bo wydawało mi się oczywiste.
Idąc za Twoim przykładem:
Komputery A i B mają inne konfiguracje (chociażby stąd, że jeden ma Gnome a drugi KDE) ale oba mają uaktualnionego Sarge'a.
Chodziło mi głównie o to jak zachowa się apt na kompie A, jeśli podrzucę mu do cache'u jakieś pakiety. Naszkicuję sytuację:

1)
Komp A:
-kesz pusty

Komp B:
-ściągam do keszu jakieś tam pakiety (np. te potrzebne do dist-upgrade), załóżmy o nazwach x, y, z

2)
Przenoszę na flashu wszystkie pakiety z keszu kompa B do keszu kompa A.

3)
Na kompie A wukonuję jakąś aktualizację, która potrzebuje pakietów np. x, z oraz w.

I tu pojawia się moje pytanie: jak reaguje apt na kompie A?

- uznaje, że wszystkie pakiety w keszu są jego i traktuje je jako nadające się do instalacji, trzeba mu x i z więc je instaluje z keszu i nie przejmuje się tym, że jest tam coś jeszcze (czyli y), a nie znajdując pakietu w, dociąga go sobie z internetu i wszystko gra

- podchodzi nieufnie do zawartości swojego keszu bo WIE, że on sam tego nie ściągnął... i dlatego ściąga pakiety x i z od nowa wyrzucając z keszu podrzucone odpowiedniki

No dobra, dokładniej nie umiem ;)


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

#5  2007-01-23 09:30:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: dist-upgrade trochę "przez okno"

I tu pojawia się moje pytanie: jak reaguje apt na kompie A?

To co jest w cache'u traktuje jako to co sam ściągnął, nie będzie dwa razy tego samego ściągał.

A nawet jeśli nie traktowałby cache'u jako "swojego" to wystarczyłoby pakiety wrzucić do lokalnego repozytorium.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2007-01-23 09:47:23

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

Re: dist-upgrade trochę "przez okno"

dzięki!
bdę miał strategię na przyszłość, hehe

--------------
EDIT
--------------

No i się zrobiło!
Nowy Debian z miejsca mnie urzekł... choć pewnie głównie przez nowe KDE.
Etch (a właściwie to chyba jednak KDE 3.5) jest znacznie szybszy, zresztą nowe okienka wyglądają bardzo fajnie.
Problemów w zasadzie nie było, poszło gładko chociaż drżącą ręką wydałem komendę apgrejdu ;)

Pewnie coś wyjdzie w trakcie użytkowania, ale to z czasem, a póki co system wstał i ma się dobrze!


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)