Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-03-28 23:05:31

  Acee - Użytkownik

Acee
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-28

Debian i RAID??

To moje drugie pytanie i raczej ostatnie....
Mam dwa dyski sklejone w RAIDA 0 na kontrolerze Acard AEC-6880. Instalator nie widzi macierzy tylko dwa osobne dysk. Niestety mam na tej macierzy jeszcze winde której nie chce sie za bardzo pozbyć. Czy w Debianie da sie to jakoś obejść? a jeśli nie Debian to może jakaś inna dystrybucja?
Do kontrolera nie ma żadnych specjalnych sterowników pod linuxa ( na stronie producenta napisali tylko że obsługuje tzw Software RAID dla Red Hata > 7.2)
Z góry dzięki za odpowiedź!
Pozdro

Offline

 

#2  2005-03-29 13:04:11

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Debian i RAID??

Instalator widzi dwa osobne dyski, bo to jest raid programowy. Tu masz kilka opisów.

http://www.debianusers.pl/article.php?aid=59
http://zlobek.tcz.wroclaw.pl/dzial.php3?dzial=26
http://linio.boo.pl/softraid.html

Instalator Sarge (netinstall) ma wsparcie dla tworzenia raid.

Powodzenia

Offline

 

#3  2005-03-29 14:43:50

  Acee - Użytkownik

Acee
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-28

Re: Debian i RAID??

tak... wszystko pięknie ładnie pod warunkiem że mamy czyste dyski i działamy tylko na linuxie. Moim problemem jest zmuszenie instalatora do wykrycia aktualnej konfiguracji. Tzn nie moge stworzyć tego RAIDA na nowo bo strace dane jakie mam na tej macierzy. Co więcej nie znalazłem też nigdzie opisu jak zmusić linucha i winde do współżycia na jednej macierzy.  Jedynym rozwiązaniem jakie do tej pory znalazłem to wokorzystanie RAIDu tylko pod linuxem i działanie na windzie bez raida. Można stworzyć dwie takie same partycje i programowo zrobić na nich RAID 0 pod linuxem ale wtedy winda działa bez RAIDu na jakiejś innej partycji. Tworząc RAID 0 poprzez BIOS kontrolera tniemy cały dysk z góry i nie pozostają żadne partycje na których możnaby zrobić raid dla linuxa..........

Offline

 

#4  2005-03-29 21:47:54

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Debian i RAID??

Instalator nie wykryje macierzy bo jest programowa dla windy/dos,  stworzenie raid w biosie kontrolera jest wykrywane przez ich sterowniki. Dla linuxa są to dwa oddzielne dyski.

Winda i linux nie będą działały w jednej macierzy, tzn. raid windy/dos będzie działał na partycjach obsługiwanych przez nie (fat, ntfs), a linux na swoich partycjach.

Nie polecam montowania partycji raid windy pod linuxem i odwrotnie, korzystanie z windosowych narzędzi do odczytu/zapisu na partycjach linuxowych - prawie pewna utrata danych.

Jak już masz działający raid 0 pod windą, i masz wolne miejsce na obu dyskach dla linuxa, to zrób na nich programowy raid 0.

Nie polecałbym na początek tworzenia raid dla partycji root i boot. Oczywiście jak przy każdej "zabawie" z danymi pamiętaj o kopiach zapasowych kluczowych danych.

PS. Co do robienia kopii zapasowych lepiej je robić regularnie, przypadki chodzą po sprzęcie, ale to temat na następny wątek :-)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)