Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-08-25 17:25:07

  sewi - Użytkownik

sewi
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2006-03-06

instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Nie wiem jak sie przymierzyć do instalacji Linuksa na laptopie Acer Aspire 3614 gdzie zainstalowany jest Windows. Problem w tym, że nie mam tego Windowsa na CD a jest gdzies w pamieci umieszczony. Czy jak pozmieniam partycje twardego dysku to usunę Windowsa na zawsze?

I drugie pytanie jaka dystrybuje zainstalowac by w miarę wykrywal wszystko w tym nowym laptopie?

Dziekuje z gory za pomoc
pozdrawiam


postów wysłanych: (co widać) + 74

Offline

 

#2  2006-08-25 17:30:35

  maverick44 - Moderator

maverick44
Moderator
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2005-08-30
Serwis

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Do stworzenia partycji dla linux'a uzyj Partition Magic, nie stracisz danych. A co do distro to kazde jakie chcesz, No ale na poczatek to mandrake albo ubuntu, ale lepiej pobaw sie debianem na lapie, jak zrobisz wszystko to bedziesz wiedzial dlaczego ;)


Maverick
Gentoo GCC 4.1.1 KDE 3.5.6 Kernel 2.6.17
AMD Sempron 2400+ 512 MB RAM Seagate 160GB
Linux user number: #415965
http://www.gohome.org/debian_logo_06.gif http://maluch.pcz.pl/~maverick/images/logo_gentoo.png

Offline

 

#3  2006-08-25 18:16:47

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Na acerach (nie wiem czy wszystkich) po zainstalowaniu systemu wyskakuje okno z informacja by nagrac 'recovery dvd' z kopia systemu. Wkladasz wtedy pusta plytke a on palnie Ci wszystko co potrzeba. Potem mozesz robic z partycjami co Ci sie podoba a jak chcesz na nowo winde postawic to bootujesz z tej plytki i wszystko powraca jak przed zmianami. Poszukaj gdzies w systemie tego programu, bo pewnie go masz, a nazywa sie on 'Acer System Recovery CD'.


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

#4  2006-08-25 22:27:17

  sewi - Użytkownik

sewi
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Na acerach (nie wiem czy wszystkich) po zainstalowaniu systemu wyskakuje okno z informacja by nagrac 'recovery dvd' z kopia systemu. Wkladasz wtedy pusta plytke a on palnie Ci wszystko co potrzeba. Potem mozesz robic z partycjami co Ci sie podoba a jak chcesz na nowo winde postawic to bootujesz z tej plytki i wszystko powraca jak przed zmianami. Poszukaj gdzies w systemie tego programu, bo pewnie go masz, a nazywa sie on 'Acer System Recovery CD'.

Rzeczywiscie na moim jest cos takiego jak recovery dvd, zrobilem to dvd, jednak docelowo chcę miec i Linuksa i Windowsa. Wiec chyba musze zaryzykowac ze zmniejszeniem partycji na ktorej obecnie jest windows, by zrobic miejsce dla Linuksa. Wiem, ze cos takiego robi Partition Magic ale to jest program platny i pod Windowsa a czy jest cos takiego pod Linuksa?

pozdrawiam


postów wysłanych: (co widać) + 74

Offline

 

#5  2006-08-26 01:34:47

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Jest coś jeszcze lepszego :) LiveCD stworzone specjalnie do partycjonowania dysków z obsługą np. ntfs.

Nazywa się to GParted LiveCD


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#6  2006-08-26 08:31:41

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Ściągnij sobie ode mnie płytę rescuecd
http://www.bodzio.dug.net.pl/pliki2/systemrescuecd-x86-0.2.14.iso
uruchom z niej system i walnij polecenie:
run_qtparted
program jest intuicyjny, obsługuje fat i ntfs a na dokładkę graficzny


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2006-08-26 21:44:59

  sewi - Użytkownik

sewi
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: instalacja linuksa na laptopie z Windowsem

Dziękuje za odpowiedzi, ktore naprowadziły mnie na rozwiązanie.
Ostatecznie użyłem qtparted z knoppixa. Po zmniejszeniu partycji fat32, windows wstal wiec wszystko jest ok. Jutro bede instalowal ubuntu bo sarge jest za stary jak na ten sprzet.

Zastanawiam sie jednak, jak bedzie z obsluga grafiki tego laptopa, bo ekran jest panoramiczny, rozdzielczosc 1200x800 a karta graficzna to Mobile Intel 910GML Express chipset family, wiec ani ATI ani NVIDIA. Czy bede wiec mial przyspieszenie 3D?

Pozdrawiam


postów wysłanych: (co widać) + 74

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)