Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-28 23:13:39

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Zapodałem sobie nowego skype na amd64 z apomoca dpkg -i --force-architekture lecz plluł sie o brak bibliotek wiec mu je przekopiowałem z sytemu 32bitowego (a wlasciwie to z chroota 32bitowego) do /emul/ia32-linux/lib biblioteki o ktore się pluł.
Czy taki manewr może kidyś być opłakany w skutkach czy smiało moege kopiowac tam brakujące biblioteki?


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2006-06-28 23:23:35

  cespenar - Członek DUG

cespenar
Członek DUG
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2006-04-30

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

I to zadzialalo?
Mysle, ze taki manewr na pewno nie rozwali Ci systemu, bo pliki w /emul nie maja zadnego wplywu na prace 64-bitowego srodowiska, natomiast znacznie utrudni utrzymanie w wyzej wymienionym katalogu porzadku i aktualnosci plikow.


Linux registered user #346191
Powered by Debian GNU/Linux amd64 Sid @ ASUS A6Km-Q015: AMD Turion 64 1.8Ghz, 1Gb RAM, GeForceGo 7300TC, 80Gb HDD, WXGA 15.4"

Offline

 

#3  2006-06-28 23:33:22

  mons - Użytkownik

mons
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-01

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

nie odpowiem na pytanie, ale skoro juz masz tego chroota to po co kopiowac do ia32-libs? akurat skype nie wymaga OpenGLa z czym ja mam problem pod chrootem....
Dodatkowo napisze, a jesli spelnia sie te sny i skype 1.3 bedzie skompilowany pod amd64 to co wtedy zrobisz? (pepwnie odinstalujesz...) ja wole eksperymentowac tylko w chroot32, czyli na oddzielnej partycji :PPPP
Skoro i tak tam mam juz wszystkie biblioteki 32bitowego systemu...

Offline

 

#4  2006-06-29 08:13:51

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Otóż takie kopiowanie działa :] i  na legalu odpalam skype 1.3 bez chroota ( wystarczyło bądz podlinkować lub przekopiowac 3 biblioteki)
W końcu sa to biblioteki 32 bitowe z 32 bitowego systemu a w katalogu ia32-libs są wlasnie takie biblioteki z tym że niektorych brakuje no to je dorzuciłem :].
Dziex za odp.


Pozdrawiam

Offline

 

#5  2006-06-29 08:24:33

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Ja też uruchamiam skype (static) w trybie emulacji, a nawet firefoksa 32-bit (ze wszystkimi flashami i javami) też w trybie emulacji. Działa ja marzenie. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2006-06-29 08:40:53

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Ja sypa mam normalnego (dynamic :] )
Czadman a wytłumacz jak możesz jakto jest:

1) Ja uruchamiam skype poprostu za pomocą komendy skype (bez żadnego linux32)bo instalowalem go przez dpkg-i --force-architekture i teraz skąd skype wie ze ma szukać bibliotem wlasnie w katalogu /emul ? Czy opcja --force-architekture przy insalacji tak go tym zaraziła ?

2)Mam tez statyczna wersje progsa wengophone, lecz ta wersja wymaga też niektórych 32 bitowych bibliotek, ktore to zapodalem do /emul/ia32-linux/lib i program śmiga. Skąd ten statyczny progs wie że ma szukać w /emul/ia32-linux/lib ?

3)Jak instalowales firefoxa ? wziales zassales deba 32bit z paczek i dpkg-i --force-architekture ?


Pozdrawiam

Offline

 

#7  2006-06-29 09:31:01

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Ja sypa mam normalnego (dynamic :] )
Czadman a wytłumacz jak możesz jakto jest:

1) Ja uruchamiam skype poprostu za pomocą komendy skype (bez żadnego linux32)bo instalowalem go przez dpkg-i --force-architekture i teraz skąd skype wie ze ma szukać bibliotem wlasnie w katalogu /emul ? Czy opcja --force-architekture przy insalacji tak go tym zaraziła ?

Ja ściągnąłem "Static binary tar.bz2 with Qt compiled in" i uruchamiam z katalogu użytkownika, force-architecture nie używam, bo to nieeleganckie.

Skąd skype wie, no skype nie wie. Ale jest zlinkowane z /lib/ld-linux.so.2 (linkerem którego zadaniem jest panowanie na tym gdzie jakie biblioteki można znaleźć), który jest podlinkowany do /emul/ia32-linux/lib/ld-2.3.6.so). Przy każdej instalacji pakietu z bibliotekami wykonywane jest polecenie ldconfig, skanujące katalogi z bibliotekami, które uaktualnia informacje do pliku /etc/ld.so.cache gdzie są one dostępne dla w/w likera (man ld.so, ldconfig)


2)Mam tez statyczna wersje progsa wengophone, lecz ta wersja wymaga też niektórych 32 bitowych bibliotek, ktore to zapodalem do /emul/ia32-linux/lib i program śmiga. Skąd ten statyczny progs wie że ma szukać w /emul/ia32-linux/lib ?

j.w.


3)Jak instalowales firefoxa ? wziales zassales deba 32bit z paczek i dpkg-i --force-architekture ?

Ze strony firefoksa i dociągnąłem ia32-libs-gtk


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#8  2006-06-29 12:49:08

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Dziex, nawet zrozumiałem :]
1) Co do --force-architekture to czy czasem taki manewr moze wrzucić jakąś biblioteke 32bitową nie tam gdzie trzeba np do /lib czy tez nie ma to na to wpływu ?

Ze strony firefoksa i dociągnąłem ia32-libs-gtk

2)Oki zapodałes ten pakiet a FF jakiego zainstalowales i jak? bo chcialem uwolnić sie od chroota.


Pozdrawiam

Offline

 

#9  2006-06-29 12:59:56

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Dziex, nawet zrozumiałem :]
1) Co do --force-architekture to czy czasem taki manewr moze wrzucić jakąś biblioteke 32bitową nie tam gdzie trzeba np do /lib czy tez nie ma to na to wpływu ?

Dlatego ta metoda jest nieelegancka, bo może się to zdarzyć, choć dpkg ostrzegłby o nadpisaniu. Ale niektórzy stosują --force-all, a tu już nie ma zaworu bezpieczeństwa


Ze strony firefoksa i dociągnąłem ia32-libs-gtk

2)Oki zapodałes ten pakiet a FF jakiego zainstalowales i jak? bo chcialem uwolnić sie od chroota.

Normalnie zainstalowałem, ściągnąłem archiwum binarne z ff  ze strony mozilli i rozpakowałem w ~.

W opisie instalacji kubuntu na amd64 jest o tym.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#10  2006-06-29 13:02:34

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Mam jeszcze takie pytanko co wtedu gdy linkier napotka na takie same nazwy bibliotek z tym ze jedna na 32bity(w innym katalogu) a druga na 64bity(w innym katalogu)(chyba ze zbieznosci w nazwach nie wystepuja?)

co do instalacji flasha wg przepisu ktory jest po linkie, ktory podales z ubuntu to wlaze sobie na wp.pl klikam zainstaluj wtyczk ei nawet sie siciaga ale nie hcce sie zainstalowac :( bo wywala błąd
W ogole nigdy mi si enie udalo tym FF zainstalowac flasha bezposrednio ze strony :-/


Pozdrawiam

Offline

 

#11  2006-06-29 15:27:54

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kopiowanie bibliotek do /emul/ia32-linux/lib

Jeszcze jedno.
Nie moge sie doszukać w tej rozpakowanej wersji pliku ktory jest odpowiedzialny za dzwięk tzn. chcialem przestawic na alse.
Przy normalnej instalacji jest to /et/firefox/firfoxrc a tutaj  nie moge znalesc.


Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)