Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-26 19:36:08

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Kompresja plików video.

Nawet nie wiem czy moje pytanie ma rece i nogi.
Czy jest jakaś możliwość skurczenia rozmiarów pliku mpg za pomocą jakiegoś komresora (darmowego). Oczywiscie nie chodzi mi o tar'a itp :]
Prosiłbym o podanie nazw paczek.


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2006-06-26 20:38:23

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Kompresja plików video.

Przyjemnym programem do kompresji filmów mpg (a także avi) jest Avidemux. Jeżeli chodzi o zmniejszenie zawartości dwuwarstwowej płyty dvd, tak aby mieściła się na jednowarstwowej płytce to służy do tego K9Copy.
Paczki są w repozytorium Marillata.
http://www.debian-multimedia.org


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#3  2006-06-26 20:47:09

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kompresja plików video.

Dziex.
Mam jeszcze pytanie (bo komplenie nigdy się kompresja nie interesowalem i ni o niej nei wiem).
Czy skompresowaniu takiego filmu ktos bedzie musiał miec odpowiedni kodek aby go odtworzyc a jeżeli tak to jaki ?


Pozdrawiam

Offline

 

#4  2006-06-26 20:51:46

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Kompresja plików video.

Z tego co zauważyłem, to do najlepszy jest dvdrip, może też przekodować plik na inny format, innym kodekiem. DVDrip to frontend do transcode ( i wszystko już jest jasne).  Zdecydowanie lepszy niż mencoder.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#5  2006-06-26 20:58:18

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Kompresja plików video.

Nie będziesz musiał. MPlayer czyta wszystko. W tym Avidemuksie masz do wyboru trochę kodeków, najlepszy moim zdaniem jest Xvid. Jeżeli jednak plik koniecznie musi zostać w formacie mpg to zmniejszenie rozmiaru mocno obniży jakość obrazu. Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z filmami to przeczytaj sobie dokumentacje MPlayera. Tam jest dużo ogólnych, bardzo użytecznych informacji na ten temat.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#6  2006-06-27 00:08:41

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kompresja plików video.

Ehh wzialem plik 20MB zarzucilem xvid i zyskalem zaledwie 1MB to chyba nie o to chodzilo ? Czy wlasnie takie sa realia?


Pozdrawiam

Offline

 

#7  2006-06-27 00:57:13

  harlequin - Użytkownik

harlequin
Użytkownik
Skąd: dolnośląskie
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Kompresja plików video.

Ehh wzialem plik 20MB zarzucilem xvid i zyskalem zaledwie 1MB to chyba nie o to chodzilo ? Czy wlasnie takie sa realia?

Chyba nie. Pod ikspekiem jak przerabiam *.mpg na divix to wybieram najczesciej pomiedzy 40-50 % wielkosci pliku zrodlowego. Jakosc jest bardzo dobra (przynajmniej dla mnie).
p.s. czym w linuksie konwersja *.mpg do *.rmvb ?


[/url]

Offline

 

#8  2006-06-27 01:53:42

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Kompresja plików video.

Można dużo bardziej zmniejszyć. Nawet kilkakrotnie. Zajrzyj w ustawienia kodeka i zapoznaj się z kalkulatorem. Xvid daje także możliwość kompresji dwuprzebiegowej, żeby kompresować ze zmiennym bitrate. Sceny o dużej ilości ruchu dostają więcej bitów a wolne mniej. Pierwszy przebieg jest próbny, drugi tworzy gotowy plik o żądanym rozmiarze. Możesz dokładnie ustawić rozmiar pliku wynikowego. Musisz wypróbować doświadczalnie przy jakim jest jeszcze zadowalająca jakość.
Kolejna zakładka w ustawieniach dotyczy dokładności wykrywania ruchu. Czym większa tym lepiej dla jakości ale czas kompresji się znacznie wydłuża. Można tam też zmienić odstęp pomiędzy kluczowymi ramkami.
Następna zakładka ustawia kwantyzację: MPEG jest ostra a H.263 trochę rozmyta, zalecana dla filmów o niższym bitrate.
Filmy mpg miewają często czarne pasy wokół właściwego obrazu. Warto je wtedy poobcinać za pomocą filtra Crop by zaoszczędzić w ten sposób cenne bity przy kompresji. Jezeli film zawiera przeplot (pozamieniane linie), to jest też parę filtrów do jego usuwania.
Uzyskanie naprawdę dobrych rezultatów nie jest proste, wymaga pewnej wprawy. To dlatego w necie jest masa filmów o kiepskiej jakości.

Do rmvb to raczej w Linuksie kodować się nie da i nawet nie warto, bo jakość jest średnia. To jest zamknięty i obarczony patentami standard. Nawet do odtwarzania tego MPlayer używa binarnych bibliotek z Windowsa.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#9  2006-06-27 10:27:19

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kompresja plików video.

Wiedze że ktoś tu jest obryty w temacie :] i bynajmniej nie hcodzi tu o filmy z otwarty kodem źródłowym :] hehe
Ehh mnustwo tych opcji w ustawieniach kodeka.
Ja tylko chcialem zmniejszyc objetosc filmu z jako taką niezbyt wielką utratą jakości ( filmu nagranego aparattem cyfrowym :] ).
Jak dotą udało mi sie to tylko zrobić tak ze  wlasnie  wtym kalkulatorze wpisuje sobie rządaną wielkości pliku ustawiam kodek na xvid (nic w nim nie zmieniając)i muzyka gra :]
Czy tak wlasnie mialem to zrobić ?
Nie chodzi mi oczywiscie o te całe szczególy ktore opisałeś (bo si epoprostu na tym nie znam) tylko  zwykłą zmiane rozmiaru.
A więc czy ten rozmiar zmienia się wlasnie w kalkulatorze czy tez w ustawieniach kodeka?(przy zalozeniu ze jetsem totalnym amatorem)


Pozdrawiam

Offline

 

#10  2006-06-27 12:47:00

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Kompresja plików video.

Kalkulator automatycznie wprowadza potrzebne wartości do ustawień kodeka, dotyczące rozmiaru pliku. Jeżeli chcemy zmienić jeszcze inne parametry kompresji to musimy poustawiać je sami w ustawieniach kodeka. Jeżeli tego nie zrobisz to program wykorzysta po prostu ustawienia domyślne.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#11  2006-06-27 13:13:45

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Kompresja plików video.

Dzieki za szczegolowe wyjasnienia :)


Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)