Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-16 12:21:13

  zd82 - Użytkownik

zd82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-07-14

Turion ML40-problem z wentylatorem

Mam hp nx6125 problem z nim polega na tym, że w/g mnie za rzadko włącza się wentylator i temperaturka rośnie (może mi się tylko wydaje). Czy ktoś wie jak zmienić te parametry??

Offline

 

#2  2006-06-16 15:00:13

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

Pytanie dotyczy linuxa czy tylko sprzętu?

Wg tego co napisałeś, polecam serwis. Chyba, że system działa stabilnie, to temperaturka jest ok. Jak za bardzo się grzeje to powinien zwiechy zaliczać, BSoD i inne pierdoły.


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#3  2006-06-16 15:11:28

  zd82 - Użytkownik

zd82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-07-14

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

System chodzi stabilnie tylko coś wentylek się rzadko pod linuksem włącza. Pod windom dzieje się to częściej. Więc serwis to chyba drobna przesada chodzi mi czy jest jakieś rozwiązanie programowe, opcja kernela ...

Offline

 

#4  2006-06-16 15:43:47

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

Nie mam pojęcia. Jednak jesteś pierwszą osobą, która narzeka na żadko włączający się wentyl w laptopie - zwykle ludzie chcą mieć cichy sprzęt ~ radziej włączający się wentyl :D Ja mam acpi, acpid i cpufreqd zainstalowane, nie wiem dokładnie który działa i obsługuje mi SpeedStepa ;P Ale zerkałem w pliki konfiguracyjne cpufreq i tam jest tryb odpowiedni jak się procek za ciepły robi, więc nie martw się. Tylko się ciesz, że ciszej masz niż pod M$ TfuTfu :D


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#5  2006-06-16 15:52:35

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

A może najpierw warto by było zacząć monitorować tę temperaturę, np. przy pomocy lm-sensors? Wtedy można stwierdzić czy warto się przejmować.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2006-06-16 22:10:07

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

Mam hp nx6125 problem z nim polega na tym, że w/g mnie za rzadko włącza się wentylator i temperaturka rośnie (może mi się tylko wydaje). Czy ktoś wie jak zmienić te parametry??

Mam ten sam model i czasem zapominam że to laptop bo prawie wcale się nie włącza wentylator, pamiętaj też że czasem się włącza z różną prędkością obrotową więc może być słabo "słyszalny". Ale specjanego przegrzewania się sprzętu nie zauważyłem przy okazji. Włączanie wentylatora zależy w dużej mierze od tego z jaką częstotliwością procek pracuje przy standardzie czyli 800 MHz jest to obciążenie bardzo niewielkie.

P.S.
Podczas kompilacji jądra będzie Ci się częściej włączał wentylator:)


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#7  2006-06-19 09:57:15

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

Ja ze swej strony mogę powiedzieć, że podczas normanlej pracy proc na linuxie się jakoś mniej grzeje (przynajmniej u mnie). Kiedyś zapomniałem podłączyć wentylatora, a mimo to radiator był zimny.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#8  2006-06-19 12:45:07

  zd82 - Użytkownik

zd82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-07-14

Re: Turion ML40-problem z wentylatorem

Wyłączyłem ACPI i wiatraczek chodzi cały czas powolutku, temperaturka spadła odczuwalnie. Wcześniej wiatrak się załączał rzadko ale z pełną siłą.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)