Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-05-18 21:46:34

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Portowanie aplikacji pod windowsa

Mam problem.

Otóż mam zamiar zrobic taki generator pdf-ów.
1. Pobiera dane z jakiejś bazy danych
2. za pomocą libHARU ładnie wszystko wkleja do pdf-a
wszystko okraszone międzymordziem w GTK.

I tu pojawia się mój problem. Aplikacja będzie wykorzystywana pod windowsem. To bedzie prosty programik (mało funkcji, zero konfiguracji), ale nigdy nie bawiłem się jeszcze w robienie aplikacji graficznej pod winsyf. Wiem, że spece od Gimpa sobie poradzili, więc się da. Mógłby ktoś mniej więcej temat przybliżyć (pracować zacznę za jakiś miesiąc / dwa).
Z góry dzięki.

Offline

 

#2  2006-05-18 22:40:49

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Windows będzie potrzebował bibliotek gtk (nie baw się w qt dla windowza - 70MB potrafi jeden dll ważyć :| ) a program musisz jakoś skompilować pod ms (coś mi się obiło o uszy że można w gcc kompilować pod windowsa ale tylko mi się obiło więc nie mam pewności)

Offline

 

#3  2006-05-19 09:30:34

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Ja bym to zrobił w php z uzyciem fpdf. Rozważ taki pomysł, php działa wszedzie, możesz zrobić ładny interfejs www i łaczyć się z jakąkolwiek bazą.

Offline

 

#4  2006-05-19 10:14:48

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

tak też myslałem na początku.

Ale firma, której to zrobię raczje chciałaby to mieć jako "zwykły program" w stylu "no wiesz, klikam dwa razy, wybieram katalog ze zdjęciami i robi mi ładnego pdf-a"

Cchodzi o to, że danych do takiego pdf-a może być i nawet 500 mb, więc na pewno nie powinno to działać przez www. Jeszcze nie wiem w sumie jakiej bazy danych oni teraz używają (na pewno nie M$). Najelpiej by było jakby to był jakiś serwerek MySQL czy chociażby Microshitowy SQL.

Offline

 

#5  2006-05-19 21:43:50

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Popatrzyłem na Libharu, jest wersja dla windowsa. Co więc chciałeś portować?

Offline

 

#6  2006-05-20 09:10:45

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

jak się za to zabrać jeszcze nie wiem.

Znaczy może się źle wyraziłem. Chodzi o to, że cały proces tworzenia programu zostanie zrobiony na linuxie (glade, kodowanie), a póxniej chciałbym to móc odpalić na windowsie w jakiś w miarę ludzki sposób.

Czy to się da
a) skompilować pod windowsem, żeby działało - owszem, da się
b) skompilowac pod windowsem, żeby mogło działać na dowolnym innym kompie z windowsem...

Offline

 

#7  2006-05-20 15:14:54

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Skompilowanego programu pod linuxem raczej nie ma szans odpalić pod windowsem. Może lepiej go napisać pod windowsem jednak. Co do c++ dobry byłby c++ builder, zrobisz łatwo i szybko interfejs, ale ten soft jest płatny. Najlepiej byłoby napisać w javie przy pomocy darmowego eclipse i dodatkowo program mogłby działać na wielu systemach, takie są założenia javy. Jeśli napiszesz w c++ będziesz musiał go skompilować pod linuxem dla linuxa i pod windowsem dla windowsa. Co do kompilacji zeby dzialalo pod kazdym windowsem trzebaby skompilować statycznie, żeby binarka zawierała wszystko co jej potrzebne. W sumie spore zadanie przed tobą jeśli nie wiesz jak sie zabrać. Musisz poznać tą biblioteke do tworzenia pdfów i coś do komunikacji z bazą. Kupa roboty cie czeka.

Offline

 

#8  2006-05-20 16:54:35

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

wiem, że zadanie...

czyli jak do programu (kompilacja pod winsyfem) dokompiluje gtk, to wtedy nie będzie problemów...

(nie zależy mi na wielkości pliku końcowego zbytnio)

Zależy mi natomiast, żeby to było c++, a także, żeby mozna było skompilować za pomocą narzędzi freeware / opensoure...

Offline

 

#9  2006-05-20 18:08:51

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Kamikaze. teoretycznie z tego co pamiętam to c++ builder był płatny ale
1) można go pobrać ze strony borland.com za friko chyba na 60 dni z tym że trzeba na ich stronie dogrzebac się klucza do instalacji
2) po zainstalowaniu wystarczy darmowo zarejestrować i już nie ma ograniczeń
Więc z tego wynika że jest to full bespłatne tylko trza kombinować z tą rejestracją ale to jest legalne bo sami tak pozwalają.

Offline

 

#10  2006-05-24 07:58:57

  Treadstone - Członek DUG

Treadstone
Członek DUG
Skąd: Chorzów
Zarejestrowany: 2005-09-19

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

No tak, ale nie mozna uzywac go do celow komercyjnych...

Offline

 

#11  2006-05-24 10:11:02

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Niem tego złego co by na GNU nie wyszło ;) :) spróbuj Bloodshed Dev-C++  http://www.bloodshed.net/devcpp.html


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#12  2006-05-28 00:05:51

  etilen - Użytkownik

etilen
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2005-11-21

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

Hej
A myślałeś o WxWidgets? Możesz pod tym kompilować programy okienkowe dla Winshit'a, Linuxa i Mac OS'a przy czym dla każdego z tych systemów automaigcznie Twój kod jest podpinany pod natywne API (dla linuksa wybór padł właśnie na GTK). Jeśli nie potrzebujesz naprawdę skompilkowanych widgetów to będzie chyba najlepszy wybór bo nie będziesz musiał polegać na poprawnie skonfigurowanym GTK pod windą.

Jest jeszcze takie coś jak WideStudio. Na stronce można przeczytać że kompiluje pod "Windows95/98/Me/NT/2000/Xp, WindowsCE, Linux, FreeBSD, SOLARIS, MacOSX(w/X11), BTRON, T-Engine, mu-CLinux(wo/X11) in various programming languages such as C/C++, Java, Perl, Ruby, Python,Objective Caml".
Tyle że nie wiem na ile to jest sparwdzone.

Powodzenia z programem

Offline

 

#13  2006-05-28 14:10:18

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: Portowanie aplikacji pod windowsa

WxWidgets - to mnie zaciekawiło... dzięki wielkie ;]
z programowaniem to miałem kontakt raczej algorytmiczny, a teraz trzeba zacząć zarabiać, więc trzeba się przerzucić na "prsotsze", ale "żmudniejsze" ...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)