Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-06-08 16:54:38

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

x window i debian :(

Witam!
Po pierwsze witam wszystkich - to moj pierwszy poscik na tym forum - znacie mnie juz z linux.com.pl  :D
Chcialbym zapytac i poprosic o pomoc ze skonfigurowaniem X-ow w debianie bo generalnie problem polega na tym ze nigdy mi to nie wychodzilo i zawsze sie cos krzaczylo jakis czas temu udalo mi sie to zrobic na woodim i chodzilo bylem wprost dumny ale teraz mam sarga z dvd z magazynu Linux Magazine i prawde mowiac nie wychodzi mi to  :?  nie mam pojecia jakie paczki apt-kiem pociagnac - pociagnalem wszystkie ale zastanawia mnie do czego one wlasciwie sa bo jest paczka x-window-system ktora ma 30MB i jest xserver-xfree86 ktory ma ok 5MB - jak ciagne ta pierwsza to idzie z zaleznosciami reszta czyli graficzny menager logowania pozniej automatycznie sie to do skrytow dodaje... eh ale ja tego nie chce. Ja chce po prostu Xfree86, fluxboxa i chce to sobie sam odpalac przez startx po zalogowaniu  :?  mozecie mi powiedziec co jest mi potrzebne?
Kolejna sprawa to kwestia tego w jaki sposob najlepiej konfigurowac X-y? Bo jak robie to przez XFree86 -config badz podajac oczywiscie uczciwie  ;)  wszystkie dane do xf86config to najczesciej mam ladny napisik na moinitorku ze czestotliwosc za duza czy cos takiego i przez ctrl+alt+backspace wychodze albo mam 'no screen found' i nie wiem co z tym zrobic - mozecie mi pomoc. Dajcie mi jakis lapotologiczny opis dla totalnych ciemniakow bo o ile postawienie jakis serwerkow to dla mnie mniejszy problem o tyle X-y to dla mnie naprawde mordega  :?
Eh wyzalilem sie juz mi lepiej  :lol:

Offline

 

#2  2004-06-08 17:29:30

  Tech - Wielki Brat

Tech
Wielki Brat
Skąd: Hel
Zarejestrowany: 2004-04-22

Re: x window i debian :(

Witam i pozdrawiam

Jezeli nie podoba Ci sie x-window-system :) (xdm i inne bzdety mozna odinstalowac) to mozesz:
apt-get install xserver-xfree86 xbase-clients xfonts-base xfonts-75dpi xfonts-100dpi xfonts-biznet* (nie podales rodzaju karty graficznej ani typu monitora) podczas ustawien xserver-xfree86 proponuje zaznaczyc medium i wybrac (o ile Twoj monitor wyrobi) 1024x768 75dpi, potem startx :) jezeli zobaczysz Twoj ulubiony komunikat to daj dpkg-reconfigure xserver-xfree86 i ustaw rodzaj karty garficznej na vesa (nie zapomnij podac ile ma Twoja karta graficzna ramu)

Zawsze tak ustawiam jak robie instalke i dziala, mam tylko dylemat co do fontow bo te co Ci podalem to napewno beda dzialac ale czcionki moga zbytnio nie zaciekawie wygladac, tak wiec pytanie co mozna jeszcze doinstalowac ?


Ktoś mądry kiedyś powiedział: jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie odzywaj !!!

Linux Registered User: #344405
GnuPG - C22A 2BA8 BECA 173F 713B A57B DF1A C4B4 E282 AE82

Offline

 

#3  2004-06-09 08:59:24

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: x window i debian :(

Sa jeszcze dwa konfigratory do X'ow w debianie

xf86cfg
oraz
xf86config

jedne graficzny drogi tekstowy, w przypadku tego graficznego nalezy eszcze troche zmodifikowac plik /etc/X11/XF86Config-4 (sesaj tam gdzie jest konfiguracja myszki) zminic protokul na podjezewam PS/2 i urzadzenie /dev/psaux

Co do uruchamiania C'ow n rzadanie to zerknij sobie do initab'a

Pozdrawiam
BiExi

Offline

 

#4  2004-06-09 09:19:18

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

Re: x window i debian :(

do to karty graficznej to jest to SiS-ik, monitor Gateway - ale prawde mowiac chcialbym instalnac X-y uzywajac jakiejs uniwersalnej karty bo np knoppix mi sie uruchamia uzywajac karty vesa a juz debian nie chce wogole i nie wiem czemu  :?

Offline

 

#5  2004-06-09 10:28:34

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

Re: x window i debian :(

Ty masz FX5600 ja mam FX5200 i powiem Ci, że mi sie na VESA też nie uruchamia Debian. Zainstalowałem sterowniki NVIDIA i już się uruchamiał w środowisku graficznym. Problem tylko taki, że sie h.. wiesza. Nie podawałem wprawdzie ilości ramu na karcie ale to chyba nie przez to.  Tam jest chyba w bitach więc jak mam 128mb ram to bitoów bedzie 131072. Zgadza się? Czy źle coś obliczam?

Offline

 

#6  2004-06-09 10:37:31

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

Re: x window i debian :(

Ty masz FX5600 ja mam FX5200

ja mam SiS-a zintegrowanego z plyta glowna czyli nie FX5600 jak piszesz  :?  a tak to kurcze VESA z tego co czytalem to jest "uniwersalnym" sterownikiem i powinno to pojsc na kazdej karcie  :?

Offline

 

#7  2004-06-09 16:38:26

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: x window i debian :(

slimak - proponuje CI wkleic tu wynik polecenia

lspci|grep VGA

i juz wszyscy bedziemy widizec jaka masz karte w rzeczywistosci

np u mnie w pracyjest

Kod:

0000:01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV5M64 [RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro] (rev 15)

na routeze jest

Kod:

mefisto:~# lspci|grep VGA
pcilib: Cannot open /sys/bus/pci/devices
0000:01:00.0 VGA compatible controller: S3 Inc. 86c368 [Trio 3D/2X] (rev 01)

i wszystko jasne
Pozdrawiam
BiExi

Offline

 

#8  2004-06-09 16:58:35

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

Re: x window i debian :(

Kod:

01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter

oto moja karta - teraz po pierwsze pytanie jaka mam wybrac z listy bo tam SiSow jest kilka a po drugie czemu to badziewie nie chce dzialac z vesa?

P.S. na vesie najbardziej mi zalezy - chyba ze jest jakis inny uniwersalny modol - kompy z ktorych korzystam maja karte jak wyzej ale czasem zdarza mi sie cos innego miec i tez miloby bylo aby to na jednym module biegalo  :rolleyes:

Offline

 

#9  2004-07-02 21:56:54

  Jeremy the Wicked - Nowy użytkownik

Jeremy the Wicked
Nowy użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2004-06-30

Re: x window i debian :(

Jesteś pewny, że twój monitor wyrabia częstotliwości odświeżania, które wpisujesz do XF86Config-4 ?
Ja jak się raz pomyliłem, to też mi wyskakiwał taki błąd.
Albo może wpisujesz to w XF86Config, zamia st w XF86Config-4 ;)


Pozdrawiam
Jeremy

---

Lubię Linuxa, chociaż on robi wszystko, żeby mnie zniechęcić ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)