Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-02-03 22:10:27

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

deb vs rpm

hi

tak mnie naszlo pytanie o tresci "filozoficznej" ktory format jest lepszy? To tak dla zgryzliwosci ;) a bardziej na powaznie - jakie sa powazne roznice miedzy tymi formatami, ktory jest lepszy pod wzgledem oferowanych mozliwosci etc chetnie bym poczytal taki opis tyczacy sie debow jaki zrobil hoppke o rpmach macie cos takiego?

Offline

 

#2  2005-02-04 01:54:07

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: deb vs rpm

poważniejszych różnic chyba nie ma? tu i tam są gotowe binaria spakowane bzipem i pozałączanymi sumami MD5. różnic można się doszukiwać w plikach opisujących taki pakiet...

podobna się również wydaje polityka zarządzania pakietami - zależności itp, ale jak to w szczegółach wygląda to naprawdę nie pamiętam, bo mandaryny nie używam od jakich 3 lat :P

w slacku i we freebsd jest to jeszcze coś innego (.tgz - cholernie mylące!) ale wydaje mi się że jest to w sumie coś podobnego do debów czy rpmów.

i pomyśleć, że jeszcze jakieś kilkanaście lat temu jak ludzie stawiali linuksa, to przynosili sobie wiadro kawy, worek chleba, zamykali się w pokoju na 2 dni i kompilowali wszystko ze źródeł... a pierwsze distro mieściły się na kilkudziesięciu dyskietkach, hehe


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2005-02-04 07:51:42

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: deb vs rpm

różnice między rpm a deb ?
są i to spore - poczytajcie
http://www.linux.com.pl/debian/Swiat_Debiana_nr2.html


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2005-02-04 10:23:08

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: deb vs rpm

oj, ten artykuł był chyba napisany przez fanatycznego debianowca i jest cholernie jednostronny. autor z góry musiał założyć, że debian rulez :D


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2005-02-24 20:27:11

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: deb vs rpm

Rychu, poczytałem sobie teksty tego pana i muszę powiedzieć, że jest bardzo zaawansowanym debianowcem. Niemniej znając temat z jednej strony (od strony DEB-ów) w miarę obiektywnie to opisał. Nie napisał przecież, że RPM-y to barachło, a jedynie, że ich starsza wersja jest gorsza. Do tego napisał wprost, że RPM-y wersji 4.xx mają możliwości praktycznie takie same jak DEB-y, ale nie są tak dopracowane przez twórców.

PS. Nie krytykuj tego człowieka - jest on developerem Debiana od czasów, kiedy "drewniak" był wersją unstable.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#6  2005-02-25 06:55:19

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: deb vs rpm

ja nie dawno przesiadłem się z mdk na debiana i uważam że deby są lepsze
na mandarynie często gęsto się zdarzało ze po sciagnięciu 60 mb danych i początku instalacji wyskakiwał bład że brak mi pakietu
ne debianie nigdy tak nie miałem :)

Offline

 

#7  2005-02-25 07:08:52

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: deb vs rpm

adamos to co napisałeś to jest coś ciutke innego :)
Jeżeli na Debianie będziesz instalował pakiet przez dpkg -i , a będzie brakowało mu jakiegoś innego pakietu to na pewno krzyknie tak samo. Po prostu w Debianie korzystasz z apta który dba o zależności i sam  ściąga potrzebne pakiety. Mandaryna tego nie miała.
Dlatego apt ist rulez :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2005-02-25 08:21:06

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: deb vs rpm

z tego co wiem

Kod:

urpmi nazwa_pakietu

załatwia zależności bez problemu


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#9  2005-02-25 18:45:07

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Re: deb vs rpm

Powiem tylko, że uzywałem takich dystrybucji Mandrake, Yoper, Fedora i teraz Debian. Debian najbardziej przypadł mi do gustu min dzieki debom z którymi jest najmniej (a praktycznie nie ma wcale) problemów.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)