Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-04-15 17:14:18

  wicia202 - Nowy użytkownik

wicia202
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-15

Instalacja

Jestem totalnym laikiem w dziedzinie linux'ów, wiec nie smiejcie sie z moich maluczkich ale jakże wielkich problemów. Mam taki problem:
mam na cd nagrany z obrazu instalator debiana, boot'uje sie i wszystko spoko, sciągnałem wersje i386 (mam kompa na intelach z prockiem celeron) i jest to wersja minimalna 100 mB (sciąga sobie z netu reszte co potrzeba) i podczas instalacji systemu bazowego mam błędy "nie można zainstalować cośtamTOOLS", albo debootstrap zakonczył działanie z błędem(zwrócił wartość 1).
czy przyczyną moze być to, ze nie skonfigurowałem sieci przed rozpoczeciem instalacji? czy jak sciągne całego debiana zainstaluje sie bez skrzepów? mam jakieś dwa jądra do wyboru, które wybrać? :) mi sie to też dwuznacznie kojarzy :)  Prosze o pomoc bo chę sie tego wreszcie nauczyć.

Offline

 

#2  2006-04-15 17:38:35

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Instalacja

Najlepiej zrobisz jeśli ściągniesz pierwsze 3 plyty CD lub pierwsza DVD. Porównaj sumy kontrolne MD5. Z wersjami netinstall często są problemy :/

Offline

 

#3  2006-04-16 13:30:12

  wicia202 - Nowy użytkownik

wicia202
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Instalacja

Niewiem co to są sumy kontrolne. Podłączyłęm sieć i net, dhcp sie pieknie skonfigurowało  a błąd jest ten sam. Zrobie tak jak mówisz, tylko zastanawiam sie czy to dobry pmysł żeby zaczynać przygode z linuchem od deb'ka, są gdzieś jeszcze darmowe dystrybucje mandrake? i czy rzeczywiście jest prostszy niż debian? bo np. sam proces instalacji był by cudownie banalny (w debianie) gdyby działał lol. Dzieki wielkie za podpowiedzi  ;)

Offline

 

#4  2006-04-16 13:57:31

  Treadstone - Członek DUG

Treadstone
Członek DUG
Skąd: Chorzów
Zarejestrowany: 2005-09-19

Re: Instalacja

http://pl.wikipedia.org/wiki/MD5 - tu masz o sumach kontrolnych. Zwykle obok linku, który prowadzi do konkretnego pliku jest taki, lub podobny napis:

MD5 sum:

, a zaraz pod nim niezrozumiały ciąg znaków. To właśnie jest suma kontrolna. Po ściągnięciu pliku, sprawdź jego sume kontrolną. Z postu wnioskuje, że aktualnie masz jakiegos windowsa. Tutaj podaje program, który zliczy sumę kontrolną danego pliku pod windowsem: http://www.grzegorz.net/pliki/md5sum.zip.

Aby go użyć musisz umieć podstawowe polecenia dosa, bo ten progs nie ma GUI. W skrócie przechodzisz do katalogu, gdzie masz ten program poleceniem cd, a następnie piszesz:

Kod:

md5sum.exe c:tamgdziemaszteplikido_sprawdzeniaplik.iso

Następnie wyświetli Ci się suma kontrolna tego pliku. Jeśli sumy się zgadzają, pliki są takie same (czyli jest dobrze;).

Jakby cos nie szło, pisz, mogłem gdzieś się pomylić, nie mam windowsa wiec nie mam jak tego sprawdzic.

A co do dystrybucji - Debian może być trudny na początek, choć przy odrobinie chęci z pewnością sobie poradzisz. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kernel - tu masz, co to jest jądro (systemu;), najlepiej wybierz te, z większymi numerami (jak masz do wyboru 2.4, lub 2.6 wybierz to drugie)

Offline

 

#5  2006-04-16 14:02:44

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Instalacja

jeśli chodzi o distro moim zdaniem debian jest genialny w swojej prostocie niestety trzeba chcieć go zainstalować jeśli nie chce ci się "męczyć" z instalatorem znajdz coś łatwiejszego... Tu wszyscy polecają debiana ;)

Sumy kontrolne służą sprawdzeniu czy ściągnięte przez ciebie pliki nie uszkodziły się przypadkiem podczas ściągania więcej powie ci google ;)

Zrób tak jak radzi ci zbooj lub użyj obrazu z tąd:
http://dccamirror.xandros.com/dccri/

Jest to bazowy system zgodny z debianem wydaje się on najciekawszą pozycją jeśli zamierzasz używać do instalacji repozytoriów zamieszczonych w internecie.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)