Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam. Wlasnie zainstalowałem debiana. I chce skonfigurowac na nim radiowke. Ale moje polaczenie jest dosc nietypowe. Łącze sie do AP ale nie pobieram adresu IP. Wczesniej uzywałem mandrive i tam wystarczyło w pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-wlan0 zamienic opcje na:
DEVICE=wlan0 BOOTPROTO=none ONBOOT=yes METRIC=10 MII_NOT_SUPPORTED=yes WIRELESS_MODE=Managed WIRELESS_ESSID=moja_siec WIRELESS_ENC_KEY="open 1234567890" IPV6INIT=no IPV6TO4INIT=no
Na debianie nie ma tego pliku i nie wiem gdzie ustawic te opcje!! Prosze o pomoc!
Świat jest mały...
Jestem tu nowy, ale jakoś poradziłem sobie z "radiówką"
/etc/network/interfaces
mapping hotplug script grep map wlan0 auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wireless-key open 123456780 wireless-essid moj ISP wireless-mode Managed pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up #auto dsl-provider #iface dsl-provider inet ppp # provider dsl-provider ## please do not modify the following line # pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf
Zamiast dhcp wpisz manual (static mi nie chodził z pppoe). Zahaszowane pozycje to część dotycząca pppoe - aktualnie mój ISP to wyłączył.
Reszta podobnie jak w M. jest plik resolv.conf są demony np: /etc/init.d/networking
No i musisz meć sterowniki załadowane.
Offline
Świat jest mały...
Mały bo na mandrivie uzywałem twojego poradnika... :D
Zrobilem jak podałes ale teraz jak zaloguje sie do gnoma to wogule nic na kompie sie nie pojawia. Konsola działa. Wpisuje ifconfig i nic. Nic niepokazuje ani nic sie nie dzieje. Route nic nie pokazuje. Co teraz??
Przejrzałem tamtą korespondencję, no tak Ty masz pppoe... nie byłem pewny.
Miałem pewne kłopoty z pppoe w swoim Sarge - karta startowała, ale nie uzyskiwała adresów, nie tworzył się interfejs ppp0. Przewertowałem manuale, i doce na temat ppp i pppoe i ręcznie poprawiłem plik interfaces. Ale... po kolei.
W Sarge chyba nie instalują się domyślnie wireless-tools, musisz je dodać, podobnie jest chyba z pppoe
Potem musisz sprawić, aby karta zalogowała się do AP - w wyniku iwconfig powinien być MAC AP do którego się podłączasz, jego nazwa, ewentualnie klucz. Jeżeli karta nie zaloguje się do AP nie otrzyma potem adresów.
Za tą część odpowiedzialny jest plik /etc/network/interfaces. Zauważyłem, że czasem trzeba kartę i tak podnieść w konsoli poleceniem
ifconfig wlan0 up
I dopiero sprawdzać wynik iwconfig.
Co do zawartości i składni definicji zawartych w pliku interfaces przeszukaj forum (szukaj interfaces), być może trzeba dodać coś więcej, np:
wireless-ap 00:09:92:01:26:8b wireless-channel 11 wireless-rate auto wireless-sens 50
To tylko luźne przykłady!
Kolejna sprawa to konfiguracja pppoe, można w konsoli poleceniem: pppoeconf wywołać konfigurator. To on jest odpowiedzialny za te zakomentowane wpisy (no coś tam poprawiłem sam ale juz nie kojarzę co) i za utworzenie plików w /etc/ppp - zobacz co tam jest przed wywołaniem konfiguracji). Min. tworzone/modyfikowane są:
/etc/ppp/peers/dsl-provider
/etc/ppp/chap-secrets
/etc/ppp/pap-secrets
Żeby Ci się nie pomyliło z ppp - taka usługa startuje domyślnie (ja to wyłączyłem) i wykorzystuje skrypt - żaden (nie ma wywoływanego przez nią skryptu. Najbliższy podobnie nazwany to ppp_on_boot.dsl. Od biedy można, zmieniając mu nazwę, startować za jego pomocą pppoe, ale jest to technika przestarzała. Właściwe jest użycie odwołania w interfaces.
Konfigurator pppoe poda Ci na koniec komendy, ktorymi będziesz mógł startować, zatrzymywać połączenie i sprawdzać jego stan. Moja uwaga, czasem samo zatrzymanie pppoe nie wystarczy - nie można wznowić połączenia, bo istnieje PID procesu, trzeba go zabić. Czasem trzeba też położyć kartę (ifconfig wlan0 down), podnieść ją (ifconfig wlan0 up) i dopiero wtedy wystartować pppoe.
To mój plik interfaces dla pppoe, ważna jest ta linijka z pre-up (podnosi kartę po konfiguracji i dopiero może ona przyjąć adresy od serwera pppoe)
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5). # The loopback network interface auto lo iface lo inet loopback # This is a list of hotpluggable network interfaces. # They will be activated automatically by the hotplug subsystem. mapping hotplug script grep map wlan0 auto wlan0 iface wlan0 inet manual wireless-key open 1234567890 wireless-essid moj ISP wireless-mode Managed auto dsl-provider iface dsl-provider inet ppp provider dsl-provider # please do not modify the following line pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf
Rozpisałem się, ale mam nadzieję, że coś z tego zrozumiesz. Nie podaję tu zawartości plików z /etc/ppp... no może jeden
/etc/ppp/peers/dsl-provider
# Configuration file for PPP, using PPP over Ethernet # to connect to a DSL provider. noipdefault usepeerdns defaultroute hide-password lcp-echo-interval 20 lcp-echo-failure 3 connect /bin/true noauth persist mtu 1492 noaccomp default-asyncmap plugin rp-pppoe.so nic-wlan0 user "moj-login"
Pominąłem zahaszowane linie. Ważne jest to: nic-wlan0 standardowy wpis konfiguratora jest niepoprawny - dla wlan0 itp. interfejsów.
Powodzenia
Dopisane.
No ale przede wszystkim musisz mieć uruchomione sterowniki do karty (nie wiem jaki masz model, więc tylko tyle).
Offline
Działa! Na debianie a potem zrobilem to na ubuntu. Tylko jest problem. Jakosc i siła połaczenia jest przez poł!! Nie mam pojecia trzemu... A zwiekszanie parametrow txpower i sens pomogło tylko zwiekszyc siłe z 32 do 34!! Co z tym zrobic??
Nie wiem jak zwiększyć te osiągi... może ktoś inny podpowie.
Moje uwagi co do "osiągów" są takie:
- wyniki wyświetlane np. w konsoli mogą nie być wiarygodne, wszystko zależy od tego na ile poprawnie te dane są przekazywane z urządzenia, a więc od dopracowania sterowników
- ISP powinien mieć możliwość sprawdzenia siły sygnału nadawanego przez kartę klienta, poproś o testy
- być może kombinacja róznych definicji w pliku interfaces (rate, sens...) coś poprawi
- może nowsze wersje sterowników będą sprawdzały się lepiej
- może trzeba dodać coś o zarządzania energią
Nie mam na to obmyślonego lekarstwa, jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że do AP mam ok 500m i co bym nie zrobił/wpisał i tak działa dobrze.
Jeśli możesz napisz proszę (wklej fragment/całość pliku interfaces) w jaki sposób poprawiłeś choć o tyle te osiągi i czym się kierowałeś. Jestem ciekaw może coś u siebie poprawię.
No a tak w ogóle, fajnie że ruszyło!
Offline
Wpisałem taka komende:
sudo iwconfig wlan0 sens 600
I nagle problem sie rozwiazał... :D Teraz iwconfig pokazuje:
wlan0 IEEE 802.11b+ ESSID:"#########" Nickname:"acx100 v0.2.0pre8" Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: 00:02:2D:BC:BC:9A Bit Rate=22 Mb/s Tx-Power=18 dBm Sensitivity=88/255 Retry min limit:7 RTS thr:off Power Management:off Link Quality=98/100 Signal level=100/100 Noise level=1/100 Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:64 Invalid misc:0 Missed beacon:0
Chyba trzeba wpisac odpowiednia wartosc parametru sens... teraz wsyzstko działa... Aha jeszcze zawartos /etc/network/interfaces :
mapping hotplug script grep map wlan0 iface wlan0 inet manual wireless-essid telbit-msa wireless-mode Managed wireless-sens 600 pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up auto wlan0 auto dsl-provider iface dsl-provider inet ppp provider dsl-provider pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf
Teraz wszystko odziała. Wielkie dzieki zapomoc!!!
Mam D-linka 520,juz go zainstalowałem(acx100).Niestety mój admin wprowadził logowanie się do sieci przez PPPOE.Jak to zainstalowac na Linuxie(Knoppix)?Jakie programy jakie komendy,co konfigurować?Proszę Bardzo o pomoc.
Offline
Niemialem knopixa wiec podam ci ogolna metode:
Zrób to tak jak jest podane wyzej. Plik /etc/network/interfaces doprowadz do takiego stanu:
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5). # The loopback network interface auto lo iface lo inet loopback # This is a list of hotpluggable network interfaces. # They will be activated automatically by the hotplug subsystem. mapping hotplug script grep map wlan0 iface wlan0 inet manual wireless-key open 1234567890 wireless-essid moj ISP wireless-mode Managed auto wlan0
A nastepnie w konsoli daj polecenie:
sudo pppoeconf lub w niektorych systemach: adsl-setup lub pppoe-conf lub pppoe-setup
Program ci powinien wykryc połaczenie i sam skonfiguruje wszystko. W trkacie bedziesz musial poda login i hasło i jeszcze pare dodatkow. Jak to sie skonczy zajrzyj jescze raz do /etc/network/interfaces i zobacz ysz na koncu taki kod:
auto dsl-provider iface dsl-provider inet ppp provider dsl-provider # please do not modify the following line pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf
Sprawdz jeszcze czy przypadkiem niezmienil ci linijki:
iface wlan0 inet manual
Bo w niej musi byc manual. I tyle. Zapisz i wszystko powinno działac. Pwodzenia!
P.S.
Jakby cos nieszlo dalej to zobacz w gore na posty sunceza zna sie na tym... :)
@longer cały pierwszy kod co podałeś wkleiłem do pliku /etc/network/interfaces , ale niestety przy wpisywaniu do konsoli sudo pppoeconf wyskoczyło mi:
Xlib:connection to ":0.0"refused by server Xlib:No protocol specifed Xdialog:Error initializing the GUI... Do you run under X11 with GTK+ v1.2.0+ instaled?
Co to znaczy?Czy jeżeli niemam tego w systemie to skąd mam wziąść jesli nie mam netu(chodzi mi o aktualizację pakietów)?
Offline
Hm... Z tego kodu co podałeś wynika ze masz za mała wersje GTK+... Musi to byc w wersji powyzej 1.2... Nowe wersje znajdziesz na http://www.gtk.org/
Wejdz na inny system i z na nim to sciagnij a potem instaluj na knoppixie...
A tak apropo na tym twoim knoppixie to masz wogole X??? :) Bo ten bład roznie moze sugerowac... Ale szczeze to skoro masz gtk+ w tak niskiej wersji to cały knoppix chyba nie jest za nowy... Ja ci probonuje przejscie na debiana albo ubuntu... Do tego drugiego sam sie przekonale i teraz uzywam.... Ale jak tam kcesz... :)
Jako user spróbuj w innym terminalu:
xhost +
No i to sudo przed poleceniem - jest potrzebne w Ubuntu nie wiem czy Knoppix tez tak działa.
Offline
Witam
Zrobiłem wsztko pod opisy z forum i nadal nie moge uzyskac połaczenia tyle ze chce sie łaczyc poprzez eth0 wiec zmieniałem pod siebie.
zaznacze ze na slacu mi działało wczesniej z rp-pppoe.
Wiec zainstalowałęm wszystko chce skonfigurowac poprzez pppoeconf a tu otrzymuje komumunikat: pppoe: socket: Session 0: Address family not supported by protocol. po skonfigurowaniu pppoe-setup wpisujac pppoe-start tez nie uzyskuje połaczenia prosze o pomoc
Dziekuje
P.S.
Czy do pppoe clienta potrzebna jest obsluga jadra?
Offline