Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-02-28 09:28:14

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Asus Vivobook

Laptop jak w temacie, niemniej cierpi na jedną poważną wadę. Ma wbudowaną kartę WiFi MediaTek 7902, co jak można sprawdzić >>> tutaj <<< upośledza go, tak z marszu do współpracy z systemami innymi niż Windows. Co prawda jeden przypadek jest opisany jako działający, no ale...

Ja póki co, ratuje się dyngsem z antenką w gnieździe USB i zastanawiam się nad możliwością zmiany karty WiFi w środku.

I tu właśnie mam pewien dylemat. Czy zostać przy wtykanym w USB rozwiązaniu czy poszukać karty do środka lapka. Zakładam, że macie znacznie większe doświadczenie w tym temacie ode mnie i gdybyście mogli napisać co Waszym zdaniem lepiej wybrać byłbym wdzięczny za cenne porady.

Offline

 

#2  2024-02-28 11:28:21

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Asus Vivobook

Zainstaluj najnowszy kernel.

Offline

 

#3  2024-02-28 13:01:28

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Asus Vivobook

ylid napisał(-a):

I tu właśnie mam pewien dylemat. Czy zostać przy wtykanym w USB rozwiązaniu czy poszukać karty do środka lapka. Zakładam, że macie znacznie większe doświadczenie w tym temacie ode mnie i gdybyście mogli napisać co Waszym zdaniem lepiej wybrać byłbym wdzięczny za cenne porady.

Zdecydowanie zmiana karty w środku np na taką od Intela.

Offline

 

#4  2024-03-04 21:38:18

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Asus Vivobook

Na czym stanęło? Zakładam oczywiście, że ten problem nie spędza Wam snu z oczu - i dobrze, ale z przyzwoitości opiszę na czym się skończyła ta przygoda. Otóż zadzwoniłem do kilku serwisów laptopów z pytaniem ile taka usługa wymiany karty w środku kosztuje i przy okazji chciałem dopytać jak to wpływa na gwarancję całości. Uświadomiono mnie, że gwarancja ASUS'a znika, a najlepszy serwis dawał 3 miesiące swojej. Przy czym na samą kartę dawali tyle ile jej producent.

To mnie podkusiło, żeby zadzwonić do serwisu ASUS'a i usłyszałem, że wymiana tej karty w środku jest technicznie możliwa i bardzo im przykro, że akurat sprzęt nie działa tak jak tego oczekuje, ale gdybym raz jeszcze rozważył system Windows byłbym zaskoczony jak wszystko idealnie ze sobą współpracuje. Zaś co do gwarancji na lapka po wymianie karty WiFi na inną niż ta, która jest obecnie, gwarancja znika - nawet jeśli wymieni to serwis ASUS'a - co argumentowali, że nie są w stanie zapewnić, że z nową, inną kartą cała reszta będzie działać tak niezawodnie jak z tą obecną, a testów z nową przecież nikt nie zrobi, więc - ryzyko zostaje po mojej stronie.

Kupiłem więc większy patyk na USB, który ma się łączyć z siecią 5GHz i osiągać takie transfery, że o ho, ho, albo jeszcze większe. Jak się domyślacie póki co nie działa.

Zainstalowałem nawet Arch'a słynącego z obsługi wszystkiego co najnowsze, i faktycznie na jądrze Zen po lekkiej gimnastyce ruszyło. Działa super, tylko Arch to nie Debian, poza tym nieco sprawiał wrażenie, że nie jest za stabilny. Niby nic, a jednak nie chciałem ryzykować fikołka w najmniej odpowiednim momencie.

No i tu zaczyna się kolejna przygoda. Jak zmusić patyk (Realtek RTL88x2bu) do pracy z siecią 5 GHz. Na GitHubie znalazłem sterowniki i opis, że wszystko działa bez najmniejszego problemu, zatem nie pozostaje mi nic innego jak doczytać co z tym dalej zrobić, po czym zrobić i... powinno działać. To teoria. A co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Offline

 

#5  2024-03-04 21:48:27

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Asus Vivobook

ylid napisał(-a):

No i tu zaczyna się kolejna przygoda. Jak zmusić patyk (Realtek RTL88x2bu) do pracy z siecią 5 GHz. Na GitHubie znalazłem sterowniki i opis, że wszystko działa bez najmniejszego problemu, zatem nie pozostaje mi nic innego jak doczytać co z tym dalej zrobić, po czym zrobić i... powinno działać. To teoria. A co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Co to dokładnie za sieciówka? Pytam bo kiedyś komuś poradziłem kupno TP-Link T2U Nano (jest jeszcze T3U jak dobrze pamiętam) i pod Ubuntu 20.04 z ręczną kompilacją sterowników ruszyło bez problemu. Mam dwie takie sieciówki w domu, jedna siedzi w kompie z Windowsem 11 a druga jest w zapasie ale jeszcze jej nie instalowałem pod Debianem.

Offline

 

#6  2024-03-05 08:13:12

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Asus Vivobook

To wynalazek firmy Cudy, model WU 1400. Źródło dla sterownika >>> GitHub <<<.

Sam moduł zrobił się bez problemów i bez błędów, a trochę się tego obawiałem, bo na forach różnie pisali. W sumie z mojej strony to były tylko dwa polecenia: sudo dkms install $PWD, a potem sudo modprobe 88x2bu. Karta została rozpoznana, połączyła się z routerem na 2,4GHz (działała OK), potem przełączyłem ją na 5GHz. Zrobiłem test prędkości. Około 270 Mb/s - download i ok. 65 Mb/s upload, potem uruchomiłem ponownie system, żeby sprawdzić czy wstanie bez problemu. Nie było problemów, karta działa.

Także z mojej strony mogę to rozwiązanie polecić. Nie działa z marszu, ale nie trzeba akrobacji, żeby ruszyło, więc w sumie jest OK.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)