Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-12-20 14:21:41

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Debian 12 brak polecenia reboot

Nie pamiętam już do czego mi było to potrzebne, ale w którymś temacie o jakim czytałem zalecane było ponowne uruchomienie maszyny. No więc wpisałem radośnie polecenie reboot i... nic się nie stało, zobaczyłem jedynie komunikat, że nie znaleziono takiego polecenia. Pomyślałem - aaa, to pewnie trzeba z poziomu roota wpisać. Zalogowałem się, wpisałem reboot i dalej nie było...

Jak to możliwe? Uznałem, że nie jest to możliwe, trzeba tylko - no właśnie, znowu coś trzeba ogarnąć. Poszukałem i znalazłem rozwiązanie.

Więc gdyby jakimś cudem komuś z bardzo początkujących użytkowników systemu też kiedyś pojawił się komunikat o braku takiego polecenia w terminalu to rozwiązanie jest tutaj: >>>klik<<< <- działa.

Offline

 

#2  2023-12-20 14:38:08

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Debian 12 brak polecenia reboot

Jako root powinno działać normalne reboot, tak samo z użyciem sudo reboot.
Zgaduję, że wchodziłeś na roota przez su.

Offline

 

#3  2023-12-20 16:26:05

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Debian 12 brak polecenia reboot

Trzeba wpisać su -
Jest różnica między su a su -


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2023-12-21 11:37:04

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Debian 12 brak polecenia reboot

Tak, korzystałem z konta root logując się na nie z polecenia su. Polecenie reboot nie działało. Dopiero zmiany wprowadzone z linku jaki podałem sytuację zmieniły. Natomiast polecenia su - nigdy wcześniej nie używałem.

Offline

 

#5  2023-12-21 15:23:22

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Debian 12 brak polecenia reboot

https://wiki.debian.org/NewInBuster

The su command in buster is provided by the util-linux source package, instead of the shadow source package, and no longer alters the PATH variable by default. This means that after doing su, your PATH may not contain directories like /sbin, and many system administration commands will fail. There are several workarounds:

Use su - instead; this launches a login shell, which forces PATH to be changed, but also changes everything else including the working directory.

Use sudo instead. sudo still runs commands with an altered PATH variable.

To get a regular root shell with the correct PATH, you may use sudo -s.

To get a login shell as root (equivalent to su -), you may use sudo -i.

Put ALWAYS_SET_PATH yes in /etc/default/su (create it) to get an approximation of the old behavior. This is documented in su(1).

Put the system administration directories (/sbin, /usr/sbin, /usr/local/sbin) in your regular account's PATH (see EnvironmentVariables for help with this).

Offline

 

#6  2023-12-23 15:44:08

  Linuxiarz - Użytkownik

Linuxiarz
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2018-01-29

Re: Debian 12 brak polecenia reboot

Dziwne bo wydawało mi się że od wersji Debiana 10 polecenie do ponownego uruchomienia komputera brzmi "systemctl reboot".


"W czasach pokoju szykuj się do wojny"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)