Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-12-09 18:34:50

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Bootowanie - mixed csm / uefi

Cześć!

Gdzieś widziałem manuala jak sobie przygotować instalkę (np Debiana) na usb w taki sposób żeby startowała i w uefi i w starych biosach. Potrzebuję coś takiego sobie zrobić, ale nie mogę znaleźć odpowiedniej frazy dla google'a :D ktoś mógłby mnie nakierować?

Offline

 

#2  2023-12-28 19:29:15

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Bootowanie - mixed csm / uefi

Może ventoy? Sam nie używałem, ale widziałem o tym odcinek explainingcomputers.

Offline

 

#3  2023-12-29 18:01:38

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Bootowanie - mixed csm / uefi

lama napisał(-a):

Może ventoy?

Pomysł nie głupi tylko że prawdopodobnie lekko ograniczy mi transfer wewnątrz obrazu np vhd (chcę zrobić swój bootowalny "obraz" ale jakbym znalazł odpowiednik gruba dla efi i mbr jednocześnie mógłbym ogarniać system z chroot'a w obydwie strony XD).

Offline

 

#4  2023-12-29 19:11:34

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Bootowanie - mixed csm / uefi

Dobra, to nie zrozumiałem, że to do chroota, a w nim nie mam doświadczenia. Dlatego też nie wiem, jak to ogranicza. Może znajdziesz dobre rozwiązanie na pendrivelinux. Tu https://github.com/ndeineko/grub2-bios-uefi-usb jest notka o grub2 dla legacy bios, uefi 64bit i uefi 32bit. Fraza do wyszukiwarki to może taka:

multiboot USB flash drive

Offline

 

#5  2023-12-29 19:37:13

  zl23 - Użytkownik

zl23
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-09-02

Re: Bootowanie - mixed csm / uefi

Rozumiem to tak.
1. Instalujemy Debiana na pamięć USB tak jak na dysku twardym.
2. Po prawidłowym zainstalowaniu (wifi , grafika itp. działa), Debiana z tego USB możemy uruchomić na nowszym sprzęcie z UEFI (+SecureBoot) jak i na całkiem starych komputerach z klasycznym Bios.

Jeżeli o to Ci chodzi to ja zrobiłem to tak:
1. Instalację rozpocznę na PC z UEFI (+SecureBoot), ale najpierw
1.1. Ustawienie partycji na pamięci USB (16GiB to minimum jeżeli chcesz tam instalować różne programy, lepiej 32 GiB):
- tablica partycji – gpt.
- partycja 512 MiB FAT32 z flagami boot i esp dla UEFI.
- ja utworzyłem dodatkową partycję 512 MiB ext4 jako /boot  (ale nie jest to konieczne).
- partycja 1 MiB niesformatowana z flagą: bios_grub (potrzebuje to grub do startu z dysku gpt na PC z biosem).
- partycja /root ext4 pozostałość, przy czym zostawiamy 512 MiB na końcu (jak chcesz możesz też utworzyć /home).
- na końcu dysku (reszta pojemności) 512 MiB partycja swap (jeżeli ktoś uważa inaczej niech założy nowy wątek - "co mędrzec to inne zdanie").
1.2. Przygotowujemy dysk dvd (lub usb) instalacyjny: https://cdimage.debian.org/cdimage/release/12.4.0/amd64/iso-dvd/
1.3. Sprawdzamy jakie mamy dyski (partycje) na PC z UEFI (aby wiedzieć gdzie nie instalować).
2. Instalacja na PC z UEFI (+SB).
2.1. Podpinamy USB z przygotowanymi partycjami i uruchamiamy Debian instalacyjny z DVD (usb).
2.2 Nie stosujemy instalacji automatycznej – musi być ręczna i wskazujemy nowo-utworzone partycje na pamięci USB.
2.3 Dwa razy sprawdzamy czy nie ma pomyłki i instalujemy. Podmontowane maja być partycje tylko z dysku USB. Zwrócić uwagę czy nie jest zamontowana partycja uefi z komputera. Nie może być zamontowana bo program rozruchowy grub ma się zainstalować na partycji uefi na usb a nie na partycji uefi komputera.
2.4. Instalujemy.
3. Na koniec wyłączamy komputer, odpinamy nasze usb i uruchamiamy PC – sprawdzamy czyśmy czegoś nie popsuli. Jeżeli PC uruchomił się poprawnie, to zamykamy, podpinamy usb, uruchamiamy PC, klawisz F12, wybór naszego usb i ... powinien wystartować Debian z USB.
4. Tak przygotowany dysk usb nie wystartuje na starym PC z Bios. Mamy zainstalowane pakiety grub-efi-amd64* oraz grub-common ale nie ma grub-pc-bin. Doinstalowujemy więc pakiet grub-pc-bin. Wyłączamy PC.
5. Dysk instalacyjny DVD i nasz nowy Debian na usb przenosimy na stary PC.
6. Na starym dysku wcześniej rozpoznaliśmy partycje. Pamiętamy również partycje na naszej pamięci usb.
7. Na starym PC uruchamiamy Debiana instalacyjnego z DVD (usb) w trybie RESCUE (Advanced option – Graphical rescue mode).
8. Gdy wyskoczą pierwsze okienka (wybór języka, klawiatury itp.) podpinamy naszą pamięć usb z nowym Debianem. Mamy gwarancję, że system przypisze jej ostatnią literę – będzie łatwiej w rozpoznaniu.
9. W kolejnych okienkach (po ustawieniu sieci – a propos – jest niepotrzebna) montujemy partycję root pamięci usb, zgadzamy się na montaż boot (jeżeli takowa była) i zgadzamy się na uefi.
10. W kolejnym okienku wybieramy "Ponowna instalacja programu rozruchowego GRUB"  i w następnym wskazujemy nasz dysk (dysk a nie partycję) np. /dev/sdc – gdyż instalujemy gruba dla starego bios, a nie dla uefi. (Tak to chyba brzmi. Piszę  z pamięci. Muszę to sprawdzić.).
11. Akceptujemy ewentualne ostrzeżenie, po wszystkim reboot – powinno działać.

Pozdrawiam.

PS.
Ja w ten sposób mam zainstalowany Debian testing (nierzadko z jądrem experimental), żeby przyglądać się cóż tam wprowadzają nowego i jak to działa na starym i nowym PC.

Ostatnio edytowany przez zl23 (2023-12-29 20:21:02)

Offline

 

#6  2023-12-29 23:42:36

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Bootowanie - mixed csm / uefi

zl23 napisał(-a):

Rozumiem to tak.
1. Instalujemy Debiana na pamięć USB tak jak na dysku twardym.
2. Po prawidłowym zainstalowaniu (wifi , grafika itp. działa), Debiana z tego USB możemy uruchomić na nowszym sprzęcie z UEFI (+SecureBoot) jak i na całkiem starych komputerach z klasycznym Bios.

Jeżeli o to Ci chodzi to ja zrobiłem to tak:
1. Instalację rozpocznę na PC z UEFI (+SecureBoot), ale najpierw
1.1. Ustawienie partycji na pamięci USB (16GiB to minimum jeżeli chcesz tam instalować różne programy, lepiej 32 GiB):
- tablica partycji – gpt.
- partycja 512 MiB FAT32 z flagami boot i esp dla UEFI.
- ja utworzyłem dodatkową partycję 512 MiB ext4 jako /boot  (ale nie jest to konieczne).
- partycja 1 MiB niesformatowana z flagą: bios_grub (potrzebuje to grub do startu z dysku gpt na PC z biosem).
- partycja /root ext4 pozostałość, przy czym zostawiamy 512 MiB na końcu (jak chcesz możesz też utworzyć /home).
- na końcu dysku (reszta pojemności) 512 MiB partycja swap (jeżeli ktoś uważa inaczej niech założy nowy wątek - "co mędrzec to inne zdanie").
1.2. Przygotowujemy dysk dvd (lub usb) instalacyjny: https://cdimage.debian.org/cdimage/release/12.4.0/amd64/iso-dvd/
1.3. Sprawdzamy jakie mamy dyski (partycje) na PC z UEFI (aby wiedzieć gdzie nie instalować).
2. Instalacja na PC z UEFI (+SB).
2.1. Podpinamy USB z przygotowanymi partycjami i uruchamiamy Debian instalacyjny z DVD (usb).
2.2 Nie stosujemy instalacji automatycznej – musi być ręczna i wskazujemy nowo-utworzone partycje na pamięci USB.
2.3 Dwa razy sprawdzamy czy nie ma pomyłki i instalujemy. Podmontowane maja być partycje tylko z dysku USB. Zwrócić uwagę czy nie jest zamontowana partycja uefi z komputera. Nie może być zamontowana bo program rozruchowy grub ma się zainstalować na partycji uefi na usb a nie na partycji uefi komputera.
2.4. Instalujemy.
3. Na koniec wyłączamy komputer, odpinamy nasze usb i uruchamiamy PC – sprawdzamy czyśmy czegoś nie popsuli. Jeżeli PC uruchomił się poprawnie, to zamykamy, podpinamy usb, uruchamiamy PC, klawisz F12, wybór naszego usb i ... powinien wystartować Debian z USB.
4. Tak przygotowany dysk usb nie wystartuje na starym PC z Bios. Mamy zainstalowane pakiety grub-efi-amd64* oraz grub-common ale nie ma grub-pc-bin. Doinstalowujemy więc pakiet grub-pc-bin. Wyłączamy PC.
5. Dysk instalacyjny DVD i nasz nowy Debian na usb przenosimy na stary PC.
6. Na starym dysku wcześniej rozpoznaliśmy partycje. Pamiętamy również partycje na naszej pamięci usb.
7. Na starym PC uruchamiamy Debiana instalacyjnego z DVD (usb) w trybie RESCUE (Advanced option – Graphical rescue mode).
8. Gdy wyskoczą pierwsze okienka (wybór języka, klawiatury itp.) podpinamy naszą pamięć usb z nowym Debianem. Mamy gwarancję, że system przypisze jej ostatnią literę – będzie łatwiej w rozpoznaniu.
9. W kolejnych okienkach (po ustawieniu sieci – a propos – jest niepotrzebna) montujemy partycję root pamięci usb, zgadzamy się na montaż boot (jeżeli takowa była) i zgadzamy się na uefi.
10. W kolejnym okienku wybieramy "Ponowna instalacja programu rozruchowego GRUB"  i w następnym wskazujemy nasz dysk (dysk a nie partycję) np. /dev/sdc – gdyż instalujemy gruba dla starego bios, a nie dla uefi. (Tak to chyba brzmi. Piszę  z pamięci. Muszę to sprawdzić.).
11. Akceptujemy ewentualne ostrzeżenie, po wszystkim reboot – powinno działać.

Pozdrawiam.

PS.
Ja w ten sposób mam zainstalowany Debian testing (nierzadko z jądrem experimental), żeby przyglądać się cóż tam wprowadzają nowego i jak to działa na starym i nowym PC.

A wersja bez instalacji z iso?
Tak w ogóle patrzę co się na plikach w /boot/efi i zastanawiam się czy tak na prawdę nie dałoby rady dosztukować ich "ręcznie" bo w środku wydaje się, że jest tylko odwołanie do partycji z grubem. Tyle że nie wiadomo czy uefi coś takiego by zaakceptowało.

//// PS. Przekminię Twój rozkład partycji i sobie to ogarnę - ale dopiero po Nowym Roku :D

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2023-12-29 23:58:06)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)