Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-11-16 21:14:53

  Cyga - Użytkownik

Cyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-11-16

Monitorowanie zmain katalogu

Witam.

Mam problem z wykonaniem pewnego zadania i prosiłbym o pomoc jak to ogarnąć.

Chodzi mi o ciągłe monitorowanie katalogu i przy zmianie jego zawartości (dodaniu pliku) wykonanie polecenia w systemie. Poradziłem sobie używając fswatch, ale powstał nieoczekiwany problem :-( Chodzi o to, że katalog potrafi zmienić się co sekundę tym samym fswatch wykona co sekundę polecenie, a ja chciałbym ograniczyć wykonanie tego polecenia nie częściej jak 1 raz na minutę. Jak to ogarnąć ?

Pozd.

Offline

 

#2  2023-11-16 22:25:13

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Monitorowanie zmain katalogu

Zobacz to:
https://dug.net.pl/tekst/337/automatyczny_backup_z_ … cron/h/incron
i koniecznie to:
https://www.howtoforge.com/tutorial/trigger-command … -with-incron/

Raz na sekundę?
to jakiś dziwny ten folder (incrond też może "oszaleć").
Jeśli pliki są dodawane np przez ftp czy inny protokół sieciowy, to są dodatkowe możliwości w programie realizującym połączenie sieciowe.
Skąd się biorą? jaki program generuje albo jakim protokołem sieciowym przychodzą.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2023-11-16 22:33:32)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2023-11-16 22:58:48

  Cyga - Użytkownik

Cyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-11-16

Re: Monitorowanie zmain katalogu

Sprawa wygląda tak, że pliki lądują do foldera poprzez sftp. I to nie tak, że permanentnie co sekundę tam trafiają. Schemat jest taki. W przypadku wykonanie przez użytkownika zrzutu ekranu fotka ląduje na serwerze niestety zdarza się tak, że w jednym czasie wielu użytkowników wykonuje screena, a tym samy bywa, iż co sekundę lądują tam pliki no i potem na jakiś czas przerwa. Chciałem ogarnąć skrypt który wyśle mi @ że są nowe pliki, ale nie potrzebuję informacji @ dla każdej z osobna wystarczy, że będzie to sprawdzane raz na minutę, a fswatch realizuje to tak, że co nowy plik to nowy @ mi wysyła i już mnie to w......

Offline

 

#4  2023-11-17 01:45:36

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Monitorowanie zmain katalogu

Co godzinę to starczy rsync albo rdiff-backup.
Co minutę dałoby radę w incrond.
Przy ftp można by użyć pure-ftpd - ma funkcję upload-script.

Jeżeli sftp jest realizowane przez Openssh, to tam nie widziałem funkcji typu upload-script.

Raczej by walnął nie co minute ale co np kwadrans czy pół godziny rsync lub rdiff-backup, da się to z crona ogarnąć bez problemu.
Ale raczej nie co minutę, bo akcja kopiowania przyrostowego czy synchronicznego ze sprawdzaniem sum kontrolnych plików może trwać kilka minut.

Jeszcze dodajmy ilość operacji na dysku, żeby operacje dyskowe i inotify nie położyły systemu.

Linux dlatego ma limity operacji inotify w sysctl, żeby się chronić przed takimi kłopotami.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2023-11-18 02:50:44)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)