Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-10-29 12:51:14

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Lenovo G50-30

Witam!

Próbuje zainstalować Debiana na laptopie Lenovo G50-30. Na stronach Lenovo zgodnie z ich sugestiami przed instalacją, zmieniłem w BIOS'ie opcje "Secure Boot" na Disabled, i OS "Optimized Defaults" na Other OS.

Na pendrive przy pomocy rufusa v 4.3 wrzuciłem obraz debian-11.5.0-amd64-netinst.iso, lapka odpaliłem mini guzikiem novo i wybrałem z opcji startowych BIOS'u pendrive'a. Pisnęło, mrugnęło, pojawiła się możliwość wyboru trybu instalacji. Wybrałem opcję graficzną. Instalacja się zaczęła.

Niestety pierwszy problem pojawił się w momencie instalacji systemu podstawowego - instalator nie widział medium z którego ma kopiować pliki... A pen był cały czas w gnieździe. Jedyne co mi zostało to wybór - zakończ instalację...

Pomyślałem - OK - to może z DVD. Nagrałem obraz, tym razem debian-12.2.0-amd64-DVD-1.iso na DVD, płytę do napędu i... w sumie to właściwie to samo - instalator nie widzi skąd ma kopiować pliki żeby zainstalować system podstawowy.

No to OK - pomyślałem, że może wersja live ruszy i zobaczę co i jak. Wybrałem wersję debian-live-12.2.0-amd64-xfce.iso, rufusem wrzuciłem na pendrive'a, odpaliłem maszynę, wybrałem pena jako start - zobaczyłem ekran wyboru, wybrałem wersję live, pojawił się ekran z logiem Debian 12, i nic. Ale poczekałem, ładnych kilka minut i zobaczyłem komunikat:

[       0.122930] x86/cpu: VMX (outside TXT) disabled by BIOS
BusyBox v1.35.0 (Debian 1:1.35-4+b3) built-in shell (ash)
Enter "help" for a list of built-in commands.

Sprawdziłem komunikat w internetach i wyszło, że wystarczy włączyć wirtualizację w BIOS'ie. Sprawdziłem na stronie intela czy ten procesor jaki jest w lapku obsługuje tą technologię - tak, obsługuje. Włączyłem i znowu podjąłem próbę odpalenia wersji live. Tym razem pojawił się komunikat:

BusyBox v1.35.0 (Debian 1:1.35-4+b3) built-in shell (ash)
Enter "help" for a list of built-in commands.

Oczywiście z ciekawości wpisałem help, ale wiecie... no nie pomogło :-(

I dlatego mam pytanie do Was - czy da się zainstalować Debiana na laptopie Lenovo G50-30? Jeśli tak to jak? Czy widzieliście gdzieś opis, jakiś film, dyskusję na forum, cokolwiek.

Na lapku był mułowaty Win8.1 i ani trochę za nim nie tęsknię, a sprzęt mógłby być jeszcze używany, gdyby tylko był na nim system. I tu mam problem, bo chciałbym na nim Debiana z Xface'em, a nie wiem nawet jak odpalić wersję live, o instalacji nie wspominając...

W ostateczności musiałbym wrócić do Windowsa, ale sami wiecie jak jest, więc... Intuicyjnie czuję, że coś robię źle, bo Debiana da się pewnie zainstalować na wszystkim, ale nie mam pojęcie co robię źle i jak zrobić, żeby było dobrze.

Liczę na Wasze doświadczenie i wiedzę. No i oczywiście na chęci, żeby wskazać drogę do rozwiązania tego problemu.

Offline

 

#2  2023-10-29 18:21:29

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Lenovo G50-30

A może by tak przywrócić bios do wersji oryginalnej...


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2023-10-29 21:44:16

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Lenovo G50-30

Trafiło mi się kiedyś, że uruchamiałem Debiana na Lenovo G50-30. Działa z Debianem bez problemu, no może działało, bo to była wersja 10 lub starsza, ale nie ma powodów, dlaczego nie będzie działać z 12. Jeżeli wrzuca do shella, to ma problem z załadowaniem wszystkich plików potrzebnych do prawidłowego bootowania, coś ten rufus może robić nie tak, ja nigdy go nie używałem. Zrób tak, sprawdź sumy kontrolne tych iso, a pendrive do bootowania iso zrób ventoy-em, tam wystarczy na utworzoną partycje (jedyna widoczna) przekopiować iso (nierozpakowane).

Offline

 

#4  2023-10-30 09:05:42

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Lenovo G50-30

BIOS'u nie aktualizowałem, jest w wersji 48 i jest to wersja najnowsza z 2015. Jest to wersja , która była z lapkiem. Reset BIOS'u, czy przywrócenie ustawień fabrycznych może i miałoby sens, gdyby BIOS był rozbudowany, a ten akurat nie jest. I to dosłownie. Kilka opcji na krzyż do wyboru... Ale wyczytałem, że ustawienie dysku w trybie Legacy zamiast AHCI podobno pomoże. Nie wiem, zobaczę dzisiaj.

Rufus działa niezawodnie, ale spróbuję tego ventoya, z opisu wygląda znacznie uniwersalniej i wygodniej niż rufus, więc przy okazji będzie możliwość sprawdzenie czegoś nowego. No i kilka obrazów na jednym penku to w sumie spora zaleta.

Dziękuję za uwagi, dzisiaj runda druga. Musi pójść.

Offline

 

#5  2023-10-30 21:30:13

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Lenovo G50-30

Połowiczny sukces osiągnięty, system jest na pokładzie, wstaje, działa, ale... Podczas instalacji nie miał sterowników dla karty wifi realteka 8723be, w związku z tym nie ma internetu. Niestety dla mnie opisy instalacji tej karty jakie znalazłem, zakładają, że komp jest połączony kablem z netem, a wifi instaluje się dla kaprysu. No ale jak nie ma połączenia kablem? To jak to zainstalować? Tego jeszcze nie wiem. Gdyby ktoś miał pomysł lub widział opis co i jak zrobić, żeby było OK - proszę o informację.

Offline

 

#6  2023-10-30 21:59:33

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Lenovo G50-30

Najprościej zainstaluj całą paczkę z firmware dla realtek-a. Na czymś, co ma internet, pobierz firmware z adresu dla Debiana 12 najlepiej z Europy, bo bliżej. Choć to mały pakiet. Przenieś na pendrivie i zainstaluj, możesz z konsoli jako root lub z sudo jak go masz.

Kod:

dpkg -i firmware-realtek_20230210-5_all.deb

Edycja: Dopisałem coś co jest wiadome i logiczne, o przeniesieniu na pendrivie z innego urządzenia po pobraniu, a niech tam.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2023-10-30 22:09:57)

Offline

 

#7  2023-11-01 17:59:50

  ylid - Użytkownik

ylid
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-07-13

Re: Lenovo G50-30

Podsumowując. Wszystko działa, na lapku wylądował Debian 12.2, z Xface'em. Cudów nie ma, ale działa, YT chodzi, internety można przeglądać, rachunki płacić itd. Ogólnie jest ok. Z przygodami, ale poszło.

W przyszłości gdyby ktoś chciał na tym sprzęcie zainstalować Debiana, a sprzęt stawiałby opór, to trzeba sprawdzić i przełączyć w BIOS'ie opcje "Secure Boot" na Disabled, i OS "Optimized Defaults" na Other OS. Ponadto włączyć technologię VT, i przełączyć tryb pracy dysków na Legacy. Nie wiem czemu akurat taka kombinacja u mnie zadziałała, ale zadziałała. Może komuś się przyda.

Ideałem by było gdyby podczas instalacji była możliwość podpięcia się kablem (RJ-45) do modemu, gniazdka z internetem - wtedy instalacja to po prostu kolejne ekrany z opcjami do wyboru.

Doinstalować kartę wi-fi z tymi sterownikami jakie podał kolega @jawojx warto na wypadek gdyby zastała Was konieczność korzystania z netu za pośrednictwem karty wi-fi.

Dziękuję za pomoc. Najbardziej przydał mi się wbrew pozorom ten program ventoy. A tak się męczyłem z rufusem... Raz jeszcze dziękuję. Jesteście super.

Offline

 

#8  2023-11-01 21:23:50

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Lenovo G50-30

ylid napisał(-a):

Ideałem by było gdyby podczas instalacji była możliwość podpięcia się kablem (RJ-45) do modemu, gniazdka z internetem - wtedy instalacja to po prostu kolejne ekrany z opcjami do wyboru.

Na przsyszłość - nowe Linuksy bez problemu wykrywają internet udostępniany przez usb z telefonu lub jak ktoś ma to z takiego małego ruterka na kartę sim. Jak mi się kabla nie chciało ciągnąć to tak robiłem z kilka razy.

Offline

 

#9  2023-11-03 14:01:56

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Lenovo G50-30

To jeszcze dodam, że budowa botowalnego pendraka to przy pomocy dd
jest także dostępne dla Win


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)