Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-09-19 13:06:58

  noobian - Użytkownik

noobian
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-09-17

Debian 12 - problem z bluetooth (blueman)

Cześć!

Po rozwiązaniu problemu z wi-fi przyszła pora na rozprawienie się z bluetooth. Kiedy przed laty używałem Debiana było to problematyczne i niestety chyba niewiele się zmieniło poza tym, że nie mogę się dokopać do archiwalnych artykułów w inernecie, dzięki którym po kilku godzinach jakoś rozwiązywałem problem.

Mam kartę sieciową Broadcom BCM943142Y odpowiadającą za wi-fi i bluetooth. System widzi następujące sterowniki:

Kod:

 $ lspci | grep Network
04:00.0 Network controller: Broadcom Inc. and subsidiaries BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)

Kod:

$ lsusb | grep Bluetooth
Bus 001 Device 003: ID 0a5c:216d Broadcom Corp. BCM43142A0 Bluetooth 4.0

Zainstalowałem pakiety blueman i bluez* (bluez ze wszystkimi dodatkami) i ponownie uruchomiłem komputer. Ikonka bluetooth przez chwilę pojawiła się na pasku (korzystam ze środowiska graficznego xfce4), ale przy próbie włączenia bluetooth za pomocą menu kontekstowego zniknęła. W ustawieniach mogę uruchomić Menedżer Bluetooth (blueman), ale ilekroć to robię, okno tylko miga i znika. Pamiętam, że przed laty część problemów z bluetooth była spowodowana wyłączeniem bluetooth klawiszem funkcyjnym. W obecnym sprzęcie to odpada, nie ma takiego przycisku.

Kod:

$ systemctl status bluetooth
● bluetooth.service - Bluetooth service
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/bluetooth.service; enabled; preset: enabled)
     Active: active (running) since Tue 2023-09-19 12:19:27 CEST; 46min ago
       Docs: man:bluetoothd(8)
   Main PID: 3423 (bluetoothd)
     Status: "Running"
      Tasks: 1 (limit: 9331)
     Memory: 812.0K
        CPU: 174ms
     CGroup: /system.slice/bluetooth.service
             └─3423 /usr/libexec/bluetooth/bluetoothd

Co może być nie tak? Z góry dzięki za pomoc. :)

[edit]

Dodam jeszcze, że menu dodawania appletu do paska xfce nie widzi nic związanego z bluetooth.

[edit2]

Kod:

$ sudo blueman-adapters
blueman-adapters 13.12.24 ERROR    Adapter:63 __init__  : No adapter(s) found

Kod:

$ sudo blueman-manager 
blueman-manager 13.13.05 ERROR    Manager:147 on_dbus_name_appeared: Default adapter not found, trying first available.
blueman-manager 13.13.05 ERROR    Manager:151 on_dbus_name_appeared: No adapter(s) found, exiting

Ostatnio edytowany przez noobian (2023-09-19 13:13:43)

Offline

 

#2  2023-09-19 18:59:48

  noobian - Użytkownik

noobian
Użytkownik
Zarejestrowany: 2023-09-17

Re: Debian 12 - problem z bluetooth (blueman)

Po całym dniu walki udało mi się rozwiązać problem, co opiszę dla potomnych.

Trzeba było skopiować firmware. Na stronie https://github.com/winterheart/broadcom-bt-firmware/blob/master/brcm/ znalazłem odpowiedni sterownik i skopiowałem go do /lib/firmware/brcm/. Nazwę pliku wskazuje polecenie lsusb  (trzeba szukać pod ID), np. u mnie:

Kod:

$ lsusb | grep Bluetooth
Bus 001 Device 003: ID 0a5c:216d Broadcom Corp. BCM43142A0 Bluetooth 4.0

więc potrzebowałem pliku BCM43142A0-0a5c-216d.hcd. Może komuś z podobnym problemem przyda się ta informacja.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)