Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-06-27 18:24:55

  piotrek1993 - Użytkownik

piotrek1993
Użytkownik
Skąd: Supraśl
Zarejestrowany: 2019-03-12

Własna dystrybucja debiana

Witam,

Urodził mi się w głowie pomysł co do własnego distro debiana + zamiast ich org instalatora to calamares + do wyboru środowiska graficzne. Kiedyś bawiłem się cubic i pochodnymi, dawno temu i nieprawda

Gdzie co i jak mogę do tego zabrac i co jest potrzebne ? Za wszystkie pomoce jak i hejty dziękuje. Nic mnie nie urazi :D

Offline

 

#2  2023-06-27 19:12:47

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: Własna dystrybucja debiana

Ale to już jest i to na oficjalnych stronach :-) https://www.debian.org/CD/live/

Offline

 

#3  2023-06-28 04:03:44

  piotrek1993 - Użytkownik

piotrek1993
Użytkownik
Skąd: Supraśl
Zarejestrowany: 2019-03-12

Re: Własna dystrybucja debiana

zbig napisał(-a):

Ale to już jest i to na oficjalnych stronach :-) https://www.debian.org/CD/live/

Oddzielne ISO że środowiskiem. Ale tak jednego ISO livecd z wyborem innych to już Debian nie ma ...

Offline

 

#4  2023-06-28 07:30:29

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: Własna dystrybucja debiana

Offline

 

#5  2023-07-07 21:38:06

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Własna dystrybucja debiana

Tylko po co?
Lepiej dołącz do projektu/ programistów Debiana i rób cos dla spolecznosci.

Bo tak to stworzysz kolejną 1000 nic nie znaczącą dystrybucję, która zniknie po kilku miesiacach, różniącą się od innych podobnych dystrybucji tylko wyglądem. Stracisz czas i szybko motywację bo nikt tego nie będzie używał poza toba

Jeśli chcesz stworzyć aby sie czegoś nauczyc to ok, jeśli po to aby zaistnieć na rynku to raczej nie masz siły przebicia. Bo co możesz zaoferować w nowym distro? Inny instalator? Sam nie będziesz w stanie utrzymywać dystrybucji. A skupionej społeczności wokół siebie nie masz. Ludzi i tak zawsze wybiorą dystrybucję, którą ma największe wsparcie i jest najwieksza. Poza tym masz tak wielka wiedzę aby potrafić konfigurować wszystko i tworzyć potrzebne skrypty?

Offline

 

#6  2023-07-09 19:33:28

  piotrek1993 - Użytkownik

piotrek1993
Użytkownik
Skąd: Supraśl
Zarejestrowany: 2019-03-12

Re: Własna dystrybucja debiana

Yampress napisał(-a):

Tylko po co?
Lepiej dołącz do projektu/ programistów Debiana i rób cos dla spolecznosci.

Bo tak to stworzysz kolejną 1000 nic nie znaczącą dystrybucję, która zniknie po kilku miesiacach, różniącą się od innych podobnych dystrybucji tylko wyglądem. Stracisz czas i szybko motywację bo nikt tego nie będzie używał poza toba

Jeśli chcesz stworzyć aby sie czegoś nauczyc to ok, jeśli po to aby zaistnieć na rynku to raczej nie masz siły przebicia. Bo co możesz zaoferować w nowym distro? Inny instalator? Sam nie będziesz w stanie utrzymywać dystrybucji. A skupionej społeczności wokół siebie nie masz. Ludzi i tak zawsze wybiorą dystrybucję, którą ma największe wsparcie i jest najwieksza. Poza tym masz tak wielka wiedzę aby potrafić konfigurować wszystko i tworzyć potrzebne skrypty?

Jestem zielony w tym temacie. I mam do tego prawo jak najbardziej. Wchodzę na głęboką wodę. Temat był po to by się zapoznać itd. Ale też uwagą iż trzeba być oganiętym dobrze i mieć sporo czasu itp ... A ja akurat leżę totalnie w tworzeniu dystrybucji ...

Dzięki wszystkim za podpowiedzi w postaci linków czy komentarzy ... Dało mi to nowe / stare światło na spojrzenie w keirunku dytrybucji ... Aczkolwiek może kiedyś spróbuję tą zabawę. Na pewno nie dzisiaj ... Brak czasu i wiedzy

Offline

 

#7  2023-07-10 12:23:57

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Własna dystrybucja debiana

Poświęć lepiej ten czas na naukę linuxa. Albo swojej dziewczynie...  na takie rzeczy lepiej stracić czas niż na tworzenie własnej dystrybucji

Offline

 

#8  2023-07-11 08:50:52

  megabajt - Użytkownik

megabajt
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-07

Re: Własna dystrybucja debiana

Offline

 

#9  2023-11-01 14:58:07

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Własna dystrybucja debiana

piotrek1993 napisał(-a):

Gdzie co i jak mogę do tego zabrac i co jest potrzebne ? Za wszystkie pomoce jak i hejty dziękuje. Nic mnie nie urazi :D

Dystrybucji GNU Linux jest co najmniej 600 do 1000.

W tych dystrybucjach jest może z 4-6 komunikatorów, z czego może dwa obrabiają chat FB.
Przeglądarek do internetu jest trochę więcej, może z 10, programów biurowych zintegrowanych może 4-5.

Jak chcesz robić coś sensownego, to możesz np ładne schematy graficzne go Gnome, Kde czy Mate albo Xfce robić.
Jak umiesz programować w C/C++ to możesz się włączyć w jakiś projekt, np Pidgin-3 będzie gotowy do końca 2018 ale jeszcze nie powstał, Kadu jest w tej chwili prawie martwe.
Jak lubisz się babrać w przeglądarkach, to wtyczka Firetray do Firefoxa i Thunderbirda nie ma w tej chwili opiekuna projektu.
W innych programach też są różne problemy kadrowe, każdy kompetentny programista, który chce i potrafi  pomóc, się przyda.

W takich przypadkach Twój wysiłek się dużo bardziej przyda, niż przy tworzeniu n-tej dystrybucji.

I nie ma sensu ciągnąć instalatora Calamares, bo najlepszą metodą instalacji Debiana jest debootstrap.
Najlepszy dlatego, że pobierając każdą paczkę z netu sprawdza jej podpis cyfrowy i sumy kontrolne.
W obrazach iso np Ubuntu ciągle zdarzały się jakieś błędy, np kiedyś nie instalował gruba,
Fedory na moim PieCu nigdy mi się nie udało zainstalować z powodu rożnych błędów, także w automatyczne instalatory lepiej się nie ładować, bo zawsze czegoś taki instalator nie potrafi.

I nie ma się co jarać ładnym instalatorem, najłatwiej instalować buntu z obrazu mini.iso,
który ma około 24MB i gołą konsolę z taskelem, ale za to działa.

Im większy i bardziej skomplikowany obraz instalacyjny, tym więcej będzie w nim frustrujących błędów.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2023-11-01 17:19:26)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2023-11-01 21:33:34

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Własna dystrybucja debiana

Jacekalex napisał(-a):

I nie ma sensu ciągnąć instalatora Calamares, bo najlepszą metodą instalacji Debiana jest debootstrap.
Najlepszy dlatego, że pobierając każdą paczkę z netu sprawdza jej podpis cyfrowy i sumy kontrolne.
W obrazach iso np Ubuntu ciągle zdarzały się jakieś błędy, np kiedyś nie instalował gruba,
Fedory na moim PieCu nigdy mi się nie udało zainstalować z powodu rożnych błędów, także w automatyczne instalatory lepiej się nie ładować, bo zawsze czegoś taki instalator nie potrafi.

I nie ma się co jarać ładnym instalatorem, najłatwiej instalować buntu z obrazu mini.iso,
który ma około 24MB i gołą konsolę z taskelem, ale za to działa.

Ciekawostka: instalator *buntu, ten taki co wygląda jak "tekstowy" debiana, też się kiedyś wykrzaczał przez co jak miałem komukolwiek cokolwiek wrzucać to wolałem to ogarnąć przez właśnie debootstrapa.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)