Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-06-25 19:39:28

  gnomek - Użytkownik

gnomek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-11-22

reinstalacja na btrfs z zostawieniem @home

Chcę zainstalować system z graficznym instalatorem zostawiając @home. Czy wystarczy jak wybiorę bez formatowania, tak:
https://i.imgur.com/prmu28n.jpg
Dodam, że wcześniej było tam Manjaro, ale to taka instalacja w celu eksperymentów i uczenia się. Wcześniejszy @ (root subvolume) usunąłem.
Plasma ma tą samą wersję, więc powinno działać.

Offline

 

#2  2023-06-26 17:24:38

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: reinstalacja na btrfs z zostawieniem @home

Ale według obrazka chcesz zostawić partycję root. Tak nie zadziała. Napisz może jak wcześniej był dysk partycjonowany, GPT czy może LVM?

Offline

 

#3  2023-06-26 18:59:56

  gnomek - Użytkownik

gnomek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-11-22

Re: reinstalacja na btrfs z zostawieniem @home

Miałem jedną partycję BTRFS z MBR. Na niej tylko @home. Okazało się, że system po wybraniu we wcześniejszym okienku odpowiedniej opcji (system chyba wykrył, że jest MBR i nie ma partycji EFI), system się zainstalował. Tylko, że nie tworzyłem żadnej partycji dla home. Chciałem nawet postępować według tego poradnika, ale po pierwsze po wejściu w /etc/fstab wyglądał on zupełnie inaczej, tj. bez wartości UUID, a po drugie po ponownym wejściu do trybu graficznego była tylko opcja zakończ partycjonowanie i potem nastąpiła od razu instalacja. System się uruchomił z nowym home, ale tylko z jednym subvolume, tj. @rootfs. Wyglądało to dziwnie, bo po kliknięciu w Dolphin na tą partycję widziałem stary @home oraz nowy @rootfs,
https://i.imgur.com/5kuaKhT.jpg

Jak widać na screenie jeszcze myślałem, że to są stary @home i nowy @home, i chciałem przesunąć ten z / do /mnt. Ale się okazało, że to to samo. Czyli w /mnt/home były inne pliki katalogi niż w @home. Na szczęście jak podmontowałem w /etc/fstab @home do ścieżki /home to po restarcie jakoś te pliki utworzone na /home/user zostały nadpisane (tak mi się wydaje) tym co było na @home.

Szkoda, że nie ma w instalatorze dla BTRFS opcji wyboru stargo @home i od razu podmontowania go, tak żeby było przejrzyście jak przy zostawieniu starego /home przy ext4.

Może ktoś wie, czy da się przenieść taki system zainstalowany na MBR, czyli bez osobnej partycji EFI, na dysk z partycją EFI.
Na instalacji bez EFI grub jest w /boot/grub. Czy zawartość boot trzeba przenieść na partycję EFI, czy po przeniesieniu systemu usunąć /boot/grub a za pomocą chroot zapisać jakoś pliki rozruchowe do partycji EFI?

Poza tym jak robić backup na osobnym dysku bez Snapera czy Timeshifta. Czy jak się robi backup @rootfs, do którego jest podmontowana partycja EFI to na dysku z backup nie trzeba mieć osobnej partycji EFI, żeby BTRFS tam sobie wrzucił odpowiednie dane? Czy po prostu sobie zapisze na partcji dysku z backupem wszystko, czyli całą strukturę @rootfs a potem przy przywracaniu z backup odpowiednio wstawi pliki do dysku systemowego do partycji EFI? Inaczej mówiąc pytam, czy robicie osobno backup EFI i osobno partycji z @arootfs, czy jakoś razem.

Pytam, bo na razie mam wszystkie dyski z MBR i nie chce mi się wszystkiego z nich usuwać, żeby przerobić je na takie z partycją EFI.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)