Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-03-18 15:46:27

  grafi - zrzęda

grafi
zrzęda
Zarejestrowany: 2020-05-01

zfs pools vs partycje na osobnych dyskach (sdX sdY)

Zfs jest częściej używany na serwerach i w nasach niż na desktopach,  nie ma działu systemy plików, więc pakuje to tu.

1. Pytanie pierwsze czy jest sens tworzenia systemu zfs tak jak to się kiedyś tworzyło partycje na dwóch osobnych fizycznych hdd / sdd,
pool root --> /dev/sda1 /root
pool home --> /dev/sdb1 /home

Przeleżałem 30 lat gdzieś pod kamieniem i trochę nie kumam.
Wszędzie robią jeden root zpool z którego wydzielane są slice /home /var itd.

2.Czy ze względu na właściwości zfs rozdzielanie fizyczne root od home straciło sens?
Ok kumam, mogę zrobić zraid 1,2,3 ale do tego potrzebuje co najmniej 2 dysków tej samej wielkości, żeby zrobić chociażby mirror.
moje dyski przy standardowym ext4 to sdX 120GB /root  sdX 2TB /home. Trochę nie bardzo tej samej wielkości są.

3. istnieją tak zwane shorthorny zfs. Tworzą się krótko i zajmują pomijalną ilość miejsca. To by rozwiązywało problem posiadania drugiego dysku tej samej wielkości. Mam sobie jakiś tam dysk z danymi, powiedzmy sdX 2TB zapełniony w  50% robię z niego snapshort na dysk sdY o pojemności 120GB.
Teraz jakoś nie chce mi się wierzyć że przywrócę z tego cały system na dysku sdX w razie jego awarii. Snap short to dane czy sumy kontrolne?
Jeśli sumy kontrolne to nie ma tam danych, jeśli dane to jakim qrwa cudem zajmują tak mało miejsca.

Załóżmy sytuacje w której mój dysk główny sdX 2TB padł kompletnie, błyszczącym przyciskiem do papieru, na osobnym dysku sdY 12GB znajduje się snapshort z wczoraj.

Czy w takim razie mogę sobie wstawić inny dysk 2TB utworzyć na nim zroot zfs i przywrócić mój snapshort? I oto na powrót mam mój system oraz dane? Jeżeli to tak działa to po wuj komuś jakiś zraid? I jakim cudem snapshorty są tak małe?!

Jeżeli to tak nie działa, to absolutnie rozumiem potrzebę istnienia zraidu. Woglę rozumiem kwestie zrajdu w ramach redundancji w systemach wielodyskowych oraz wygodnego poszerzania pojemności macierzy.
W przypadku zastosowań domowych snapshort wystarczy jeżeli działa jak podejrzewam.

Czy ktoś by był tak miły żeby wyjaśnić mi sprawę, bo mam wrażenie graniczące z pewnością, że ja tego mocno nie rozumiem całego tego konceptu.
A nim więcej czytam tym mniej rozumiem. Zwyczajnie się pogubiłem.

Z góry serdeczne dzięki
Grafi zrzęda

Ostatnio edytowany przez grafi (2023-03-18 15:53:32)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)