Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-03-09 03:56:46

  FanFan - Nowy użytkownik

FanFan
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2018-10-05

Debian 2022 - jedno pytanie.

Witam :)

Ostatnio rozglądam się za jakimś linuxem, który mógł by mi służyć jako jeden z głównych systemów, ale jak wiadomo wybór jest dość szeroki i wgłębiając się w temat, można nieco ugrzęznąć, tak jak w tym przysłowiu, czym dalej w las, tym więcej drzew.

Niemniej, tak sobie pomyślałem, że skoro i tak spora część tych distro bazuje na Debianie, to może nie rozdrabniać się i nie rozglądać za na przykład jakimiś forkami, tylko sięgnąć po "oryginał", czyli Debiana. Co o tym sądzicie?

Mam też pierwsze pytanie softowe, dlatego piszę w tym właśnie dziale.
Otóż, ostatni raz miałem do czynienia z Debianem, chyba z 7 lat temu i pamiętam, że chcąc wtedy zainstalować jakikolwiek program z poza oficjalnego repo, napotykałem na odmowę wykonania takiej instalacji przez Debiana.

Czy gdybym obecnie pobrał sobie plik .deb ze strony producenta jakiejś przeglądarki, czy też jakiegoś komunikatora, którego nie ma w oficjalnym repo, to czy będę mógł zainstalować taki program w obecnym Debianie, czy może taka możliwość będzie zablokowana przez system, tak jak to miało miejsce dawniej?

Offline

 

#2  2022-03-09 17:09:27

  zl23 - Użytkownik

zl23
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-09-02

Re: Debian 2022 - jedno pytanie.

... spora część tych distro bazuje na Debianie, to może nie rozdrabniać się i nie rozglądać za na przykład jakimiś forkami, tylko sięgnąć po "oryginał", czyli Debiana. Co o tym sądzicie?

Prawidłowy, naturalny wniosek.

Mała uwaga: jeżeli sprawiłeś sobie najnowszego Intel AlderLake-S to zamiast Bullseye zainstaluj testing Bookworm,
albo zaczekaj, gdyż za niedługo podpisane jądro 5.16.x pojawi się w Bulseye-backports.

... chcąc wtedy zainstalować jakikolwiek program z poza oficjalnego repo, napotykałem na odmowę wykonania takiej instalacji przez Debiana.

W którymś z podręczników Debiana, piszą,że nie należy instalować paczek deb spoza oficjalnego repozytorium – nie wiadomo co ci tam zainstaluje.

Ale jak tak bardzo chcesz to za pomocą dowolnego menedżera archiwów (np. file-roller) podejrzyj zawarość paczki deb – contol.tar.xz w paczce.
Przyjrzyj się skryptom preinst i postinst (o ile są) które uruchamiane są odpowiednio przed i po instalacji.

Natomiast odmowa instalacji prawdopodobnie wynika z nie spełnionych zależności.
Jakie pakiety są wymagane zapisano w linii "Depends:" w pliku control.

W Debianie obowiązują dość rygorystyczne zasady przy budowaniu paczek deb.
Pakiety spoza oficjalnego repo tą poprawnością nie grzeszą.
Możesz sprawdzić jako użytkownik:

Kod:

lintian paczka.deb

Zobaczysz ile Ci błędów pokaże dla takiej paczki, a ile będzie błędów dla paczki z repo oficjalnego.

Zawsze można skompilować ze źródeł jak Ci tak bardzo zależy.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez zl23 (2022-03-09 17:11:29)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)