Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-04-09 10:42:01

  jaccki - Członek DUG

jaccki
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-15

firefox i czcionki

mam takie dwa pytania, moze pomozecie albo chociaz naprowadzicie na jakis trop :)

1) przy starcie systemu uruchamiaja sie u mnie iksy, czionki sa jakie sa(mozna je zwiekszyc) ale w niektorych sytuacjach sa neireformowalnie bardzo male, wrecz mikroskopijne. Tak jest w firefoxie gdzie menu, pasek narzedzi, zakladki itd sa nieczytelne. Gdy natomiast zabije serwer iksow i pozniej uruchomie je poleceniem startx z konta uzytkownika czcionki sie zwiekszaja(wszystkie, takze te w fajerfoxie)do normalnych rozmiarow. O co tu moze chodzic, moze ktos zetknal sie z podobnym problemem(sid)?

i drugie ...

2) co moze byc odpowiedzialne za brak polskich znakow na pulpicie ? Czcionke z ogonkami mam zainstalowana i ustawiona w Centrum Sterowania Kde. Wczesniej bylo wszystko ok ale po uaktualnieniu(chyba) sie zmienilo. Czy gdzies musze zmienic jeszcze kodowanie ?

zgory dzieki za pomoc dla zwyklego uzyszkodnika ;)

Offline

 

#2  2006-04-09 10:48:52

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

Re: firefox i czcionki

2) tam gdzie ustawiasz czcionki w centrum kde jest coś takiego na samym dole jak "domyślne kodowanie" i możesz ustawić iso8859-2
a jeśli chodzi o polskie znaki na konsoli bo może też nie amsz: http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=6&id=57
a czcionki z polskimi znakami ustawiłeś wszędzie tzn. czcionka szeryfowa itp.?
PS: czasami w konquerorze nie ma polskich znaków i trzeba sobie samemu zmienić niestety po zamknięciu znowu daje się na automatyczne:
widok->ustaw kodowanie->ręczne->środkowoeuropejskie iso8859-2
to jeśli chodzi o brak polskich znaków w konquerorze jeśli używasz

Offline

 

#3  2006-04-09 11:02:37

  jaccki - Członek DUG

jaccki
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: firefox i czcionki

Lite-ON zmiana kodowania nie pomogla niestety:( Wszedzie mam polskie znaki, nawet przy tworzeniu nowego pliku na pulpicie moge ich uzywac podajac nazwe. Jedynie nazwy ikon na pulpicie nie maja polskich znakow mimo ustawienia czcionki w Centrum Sterowania.

mam jeszcze dwa nastepne pytania (tak mi sie nasunely przy okazji:)

3) po automatycznym uruchomieniu kde przy starcie systemu nie mam wygaszacza (nie wlacza sie) po zresetowaniu iksow i uruchomieniu z konta uzytkownika wygaszacz dziala slicznie. O co moze chodzic ? <= to juz nieaktualne, wygaszacz dziala :]

4) Czy dziala wam Klipper ? u mnie powoduje zwisy w dzialaniu i przy zamykaniu kde:(

dzieki za pomoc :)

Offline

 

#4  2006-04-09 14:42:29

  suncez - Użytkownik

suncez
Użytkownik
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2006-04-08

Re: firefox i czcionki

Co do wielkości czcionki w FF i innych aplikacjach na gtk, korzystałem kiedyś z takiego pliku ~/.gtkrc-2.0 dla verdany:

Kod:

# Zmienia wielkość fontów w Centrum Sterowania

#style "user-font"
#{
#    font_name="Verdana 10"
#}
#widget_class "*" style "user-font"

# Zmienia wielkość fontów np. w Firefox jeśli trzeba

gtk-font-name = "Verdana 10"

# Przykład z Kubuntu

#include "/usr/share/themes/Qt/gtk-2.0/gtkrc"
#
#style "user-font"
#{
#    font_name="Verdana 10"
#}
#widget_class "*" style "user-font"
#
#gtk-theme-name="Qt"
#gtk-font-name="Verdana 10"

Wprawdzie nie zauważyłem w swoim Sarge potrzeby jakichś manipulacji fontami, ale... zobacz też ten opis

Dopisane.
Są takie programiki gtk-theme-switch i gtk-theme-switch2 - można ich użyć do ustawienia fontów, ale... pliki wynikowe konfiguracji musiałem poprawiać - info w pierwszym wierszu

Kod:

# zmieniłem "font=" na "fontset=" teraz to działa z gtk1
# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT
include "/usr/share/themes/Default/gtk/gtkrc"

style "user-font"
{
  fontset="-microsoft-verdana-medium-r-normal-*-*-90-*-*-p-*-viscii1.1-1"
}
widget_class "*" style "user-font"

include "/home/suncez/.gtkrc.mine"

# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT

Kod:

# "lekko" poprawiłem i teraz działa z gtk2
gtk-font-name="Verdana 10"

Może się komuś przydadzą takie przykłady.


http://suncez.webpark.pl/80x15.png

Offline

 

#5  2006-04-11 23:25:43

  jaccki - Członek DUG

jaccki
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: firefox i czcionki

suncez dzieki, jutro sie za to zabiore :) na razie wrocilem do wersji stabilnej - tu czionki sa znosniejsze (musialem widocznie cos spsuc w sidzie). Czy rozdzielczosc 1280&1024 nadaje sie w ogole do przegladania www ?

Offline

 

#6  2006-04-12 06:40:25

  suncez - Użytkownik

suncez
Użytkownik
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2006-04-08

Re: firefox i czcionki

W podanym wcześniej pliku .gtkrc wpisałem niewłaściwe kodowanie, proponuję zmienić jedną linijkę na:

Kod:

fontset="-microsoft-verdana-medium-r-normal-*-*-90-*-*-p-*-iso8859-2"

Jeżeli chcesz używać tych plików .gtkrc i .gtkrc-2.0 do ustawienia theme to zamiast

Kod:

include "/usr/share/themes/Default/gtk/gtkrc"

wpisz np. dla theme Geramik

Kod:

include "/usr/share/themes/Geramik/gtk/gtkrc"

Podobnie należy postąpić w przypadku .gtkrc-2.0, u siebie nie mam potrzeby zmieniać fontów w menu FF i innych aplikacji opartych na gtk2, więc mam standardową zawartość tego pliku, aby ustawić theme. Nie działa na wielkość fontów

Kod:

# dopiero dodany taki wpis działa na fonty
#gtk-font-name="Verdana 10"

# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT
include "/usr/share/themes/Geramik/gtk-2.0/gtkrc"

style "user-font"
{
  font_name="Verdana 10"
}
widget_class "*" style "user-font"

include "/home/suncez/.gtkrc-2.0.mine"

# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT

Co do rozdzielczości 1280x1024, od kilku tygodni sam pracuję przy takiej, kupiłem LCD 17" i jeszcze się nie zdecydowałem czy dobrze mi się przegląda strony. Zwróc uwagę, że w FF jest ustawienie dpi, proponuję wybrać "ustawienia systemu" o ile mamy w systemie 100 lub 96 dpi. Po upgrade, któregoś z plików początkowe 100x100 dpi w systemie, zmieniło się na 95x96, a w FF ustawiła sie opcja 96x96. Nie wyglądało to dobrze, literki były trochę zniekształcone.


http://suncez.webpark.pl/80x15.png

Offline

 

#7  2006-12-08 12:45:48

  mons - Użytkownik

mons
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-01

Re: firefox i czcionki

Witam.
W nowym firefox (czy tez iceweasel nie ma opcji ustawiania dpi. znalazłem stronke jak jest to ktualnie robione:
http://kb.mozillazine.org/Layout.css.dpi

Problem polega na tym, ze nadal firefox kiepsko wyglada. Zmienilem wiec dpi kde na 96. Debiana mam dla architektury amd64. w przypadku i386 mam kubuntu. Teraz patrząc w ustawienia x serwera poprzez centrum informacyjne w kde widze, ze kubuntu ma dpi ustawiione na 75. Zastanawiam sie, czym jest to spowodowane... Czy mimo, ze serwer pokazuje 75dpi developerzy stosują jakieś przejściowe konfiguracje? Wiecie może?

PS. Zainstalowałem etcha z ostatniego dnia i podczas instalacji netinstal zadawał mniej pytań. Okazało się ze wiecej musiałem na nim ustawiać niz w przypadku sarge.... chodzi o konsole... Nawet przedostatnio jak instalowalem etcha na początku 2006 chybawięcej pytań zadawał podczas insatlacji...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)