Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-09-15 11:42:17

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Hej, nie wiem czy to dobry dział na to pytanie, jeśli nie to proszę o przeniesienie.
Mianowicie chciałem się zapytać czy ktoś ma doświadczenie w kwestii instalacji światłowodu orange? Dzwoniłem na ich infolinię i takie informacje mogli by udzielić tylko technicy którzy to montuja,Ca oni nie chcą udzielić do nich kontaktu. Jedyne co mogę zrobić to wyrazić zainteresowanie tą usługą....i pewnie czekać do śmierci jak ktoś tym się zajmie.
Mianowicie chciałem się dowiedzieć czy są jakieś koszty instalacji? Problem jest typu że w mojej miejscowości jest swiatlowod, ale nie przy drodze, przy której mieszkam. Ale załóżmy że by tam podciągnęli.
Problem jest jednak inny ponieważ od tej drogi mój budynek jest oddalony o około 120 m( mam swoją drogę dojazdowa betonowa) problem dwa to że tam nie da się położyć kabla.ziemia bo droga jest zabetonowana a w wąskim pasy ziemi obok drogi idzie do mnie gaz, poza tym nie bardzo chce żeby tam kopać. Linia napowietrzna też raczej nie wchodzi w grę.
Najlepsza była by.opcja żeby oni zrobili mi wejście jakaś skrzynkę za brama przy głównej drodze a stamtąd sam bym sobie już pociągną  we własnym zakresie swiatlowod w jakimś przewidzie ochronnym np w niebieskiej rurze do wody. Tylko czy coś takiego było by możliwe? Orientuje się może ktoś?

Offline

 

#2  2020-09-15 14:25:38

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Orange preferuje 40 mm rurę osłonową doziemną https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/1999895/4095786354.pdf

Nie wiem co oni tam chcą upychać, jak w mikrorurce 3,5/7 mm u mnie na odległość 140 m z i to wcale nie po linii prostej poszedł mikrokabel z 4 włóknami.

Offline

 

#3  2020-09-15 20:52:06

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Ktoś z was ma swiatlowod Orange?
Wiecie może jak zdobyć tel do jakiegoś technika który to zakłada?a może znacie kogoś takiego?

Offline

 

#4  2020-10-12 09:22:53

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

post pod postem, ale nie chce tworzyć nowego posta
Ostro kombinuję żeby skombinować światłowód i u mnie się nie da. Ale wymyśliłem coś innego. Mój kolega ma światłowód i mieszka ode mnie jakieś  pół km w lini prostej a nasze dachy się widzą. Jest to tyle istotne, że może dało by się żebym sobie od niego zrobił taką radiolinię wifi. Tylko nie bardzo wiem jak to zrobić. Czy tylko ja potrzebował bym jakąś antenę zewnętrzną kierunkową wifi? czy on tez musiałby mieć nadajnik, czy wystarczy że tylko ja się na niego nakieruję? druga sprawa to niebardzo wiem jak taka antenę wpiąć  w router żeby robiła u mnie jako źródło sieci. No i pytanie czy to w ogóle ma sens? jakie były by straty na takim przesyle?

Offline

 

#5  2020-10-12 10:32:09

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Odnośnie instalacji światłowodowej tutaj nie masz takich limitów jak w przypadku skrętki. Z tego co piszesz to masz budynek wolnostojący oddalony od przełącznicy 120m, taką instalacje najczęściej robi się przewieszkami raczej nikt nie zakopuje, jeśli miałeś do swojego lokalu doprowadzony kabel telefoniczny to prawdopodobnie bez problemów wymienią.
Jeszcze jest inna opcja mianowicie te przełącznice należą do innej firmy wiadomo dotacje z UNI zrobiły swoje

Offline

 

#6  2020-10-12 11:58:47

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Ale wymyśliłem coś innego. Mój kolega ma światłowód i mieszka ode mnie jakieś  pół km w lini prostej a nasze dachy się widzą. Jest to tyle istotne, że może dało by się żebym sobie od niego zrobił taką radiolinię wifi.

Kombinuj albo anteny kierunkowe, albo jeszcze lepiej, żarówki  do przesyłania internetu, coś takiego się już pojawiło.
Światełko rozchodzi się nie tylko w szklanej rurce, ale w powietrzu też.

Nawet, jakby nie były do kupienia gotowe rozwiązania, to żarówki LED na prąd stały, jakieś diody światłoczułe,
kilka soczewek  i jedziesz.
Może trudne, ale wykonalne, na poziomie Młodego Technika.
Tu masz opis takiej zabawy:
http://akademickaseriawwsi.wwsi.edu.pl/ksiazki/1/Ro … nikacyjne.pdf

Inna sprawa, że Orange pewnie życzy sobie z 5 tysi za udostępnianie neta poza lokal klienta.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-10-12 12:08:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2020-10-12 13:04:04

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

nie no nacrazie to sa luzne dywagacje na ten temat:) ale napewno w wersji abtenowej bym to zrobil

Offline

 

#8  2020-12-12 14:14:46

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

vnu007dl napisał(-a):

post pod postem, ale nie chce tworzyć nowego posta
Ostro kombinuję żeby skombinować światłowód i u mnie się nie da. Ale wymyśliłem coś innego. Mój kolega ma światłowód i mieszka ode mnie jakieś  pół km w lini prostej a nasze dachy się widzą. Jest to tyle istotne, że może dało by się żebym sobie od niego zrobił taką radiolinię wifi. Tylko nie bardzo wiem jak to zrobić. Czy tylko ja potrzebował bym jakąś antenę zewnętrzną kierunkową wifi? czy on tez musiałby mieć nadajnik, czy wystarczy że tylko ja się na niego nakieruję? druga sprawa to niebardzo wiem jak taka antenę wpiąć  w router żeby robiła u mnie jako źródło sieci. No i pytanie czy to w ogóle ma sens? jakie były by straty na takim przesyle?

Tu koleś miał podobny problem https://www.youtube.com/watch?v=XFTSNRMjjhw

Offline

 

#9  2020-12-14 17:07:16

  rulezdc - Członek DUG

rulezdc
Członek DUG
Skąd: Tarnowskie Góry
Zarejestrowany: 2007-05-22

Re: Kwestie techniczne podłączenia światłowodu orange

Cześć
Mam podobnie. Orange niestety korporacja, i zanim cokolwiek coś załatwisz to mija kika miesięcy. J ana słupie widze już powieszone FTTH, ale aby do domu pociągneli to tez masakra. Od najbliższego słupa mam około 80 m i puszcze tam rurę RHDPE tylko moim zdaniem 32mm wystarczy, 40 mm raz droższa.

Jtro będe dzwonił ile by kosztowało przekopanie kanału pod to

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)