Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-01-29 18:49:25

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Hej
Zanim się obejrzałem to mój PC się zestarzał i w tym roku stuknie mu 11 lat. Kupiłem go za swoją pierwszą pensję :) Zaczyna trochę mulić jak mam odpalony edytor, jakąś muzykę i  jak naotwieram parę zakładek w przeglądarce to czasem dostaje zwiechy.

Mam na nim równlolegle windows 7 i kubuntu 19.10 ( przewinęło się przez tego kompa chyba z tysiąc linuksów :)
Podaje poniżej wykaz sprzętu ( akurat jestem na windowsie to podam z everestu)

Kod:

Płyta główna:
      Typ procesora                                     Intel Pentium III Xeon, 3000 MHz
      Nazwa płyty głównej                               Nieznane
      Mikroukład płyty głównej                          Nieznane
      Pamięć fizyczna                                   2048 MB
      Typ BIOS'u                                        Nieznane
      Port komunikacyjny                                Port komunikacyjny (COM1)
      Port komunikacyjny                                Port drukarki (LPT1)

    Ekran:
      Karta wideo                                       NVIDIA GeForce 9600 GT
      Karta wideo                                       NVIDIA GeForce 9600 GT
      Monitor                                           Rodzajowy monitor PnP [NoDB]  (240116843009)

    Multimedia:
      Karta dźwiękowa                                   Cyfrowe urządzenie audio (S/PDI
      Karta dźwiękowa                                   Głośniki (Urządzenie zgodne ze 

    Magazyn:
      Kontroler IDE                                     Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
      Kontroler IDE                                     Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
      Kontroler IDE                                     Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
      Kontroler SCSI/RAID                               DAEMON Tools Ultra Virtual SCSI Bus
      Napęd dyskietek                                   Stacja dyskietek
      Dysk fizyczny                                     KINGSTON SV300S37A120G ATA Device
      Dysk fizyczny                                     WDC WD15EARS-00MVWB0 ATA Device
      Dysk fizyczny                                     WDC WD15EZRX-00DC0B0 ATA Device
      Dysk fizyczny                                     SAMSUNG HD753LJ ATA Device
      Napęd dysków optycznych                           ATAPI iHBS112   2 ATA Device
      Napęd dysków optycznych                           HL-DT-ST DVD-RAM GH22LS30 ATA Device
      Status dysków SMART                               Nieznane

    Partycje:
      C: (NTFS)                                         92058 MB (4036 MB wolne)
      F: (NTFS)                                         101000 MB (14739 MB wolne)
      Rozmiar całkowity                                 188.5 GB (18.3 GB wolne)

    Urządzenia wejściowe:
      Klawiatura                                        Urządzenie klawiatury HID
      Mysz                                              Mysz zgodna z HID

    Sieć:
      Karta sieciowa                                    Karta Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)  (192.168.1.12)

    Urządzenia zewnętrzne:
      Drukarka                                          Fax
      Drukarka                                          HP LaserJet 1020
      Drukarka                                          HP LaserJet Professional P 1102w
      Drukarka                                          Microsoft XPS Document Writer
      Urządzenie USB                                    Urządzenie kompozytowe USB
      Urządzenie USB                                    Urządzenie wejściowe USB
      Urządzenie USB                                    Urządzenie wejściowe USB

    Problemy i Sugestie:
      Problem                                           Jest tylko 4% wolnego miejsca na dysku C:.


--------[ Przetaktowanie ]----------------------------------------------------------------------------------------------

    Właściwości procesora:
      Typ procesora                                     Intel Pentium III Xeon
      CPUID: nazwa procesora                            Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz
      CPUID: nr wydania                                 0001067Ah

    Szybkość procesora:
      Częstotliwość taktowania procesora                2996.54 MHz  (oryginalny: 3000 MHz)

    Pamięć podręczna procesora:
      Pamięć podręczna L1 kodu                          32 KB
      Pamięć podręczna L1 danych                        32 KB
      Pamięć podręczna L2                               6 MB  (On-Die, ATC, Full-Speed)

    Właściwości BIOS'u:
      Data BIOS'u systemowego                           Nieznane
      Data BIOS'u wideo                                 Nieznane


--------[ Opcje zasilania ]---------------------------------------------------------------------------------------------

    Właściwości opcji zasilania:
      Bieżące źródło zasilania                          Prąd sieciowy
      Stan baterii                                      Brak baterii
      Pełny okres życia baterii                         Nieznane
      Pozostały okres życia baterii                     Nieznane


--------[ Procesor ]----------------------------------------------------------------------------------------------------

    Właściwości procesora:
      Typ procesora                                     Intel Pentium III Xeon, 3000 MHz
      Zbiór instrukcji                                  x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3
      Oryginalna częstotliwość taktowania               3000 MHz
      Pamięć podręczna L1 kodu                          32 KB
      Pamięć podręczna L1 danych                        32 KB
      Pamięć podręczna L2                               6 MB  (On-Die, ATC, Full-Speed)

    Multi CPU:
      CPU #0                                            Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E8400  @ 3.00GHz, 2999 MHz
      CPU #1                                            Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E8400  @ 3.00GHz, 2999 MHz

    Producent procesora:
      Nazwa firmy                                       Intel Corporation
      Informacje o produkcie                            http://www.intel.com/products/browse/processor.htm

    Wykorzystanie procesora:
      Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 / układ HTT nr 1       0 %
      Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 / układ HTT nr 2       5 %


--------[ CPUID ]-------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Właściwości CPUID:
      CPUID: producent                                  GenuineIntel
      CPUID: nazwa procesora                            Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz
      CPUID: nr wydania                                 0001067Ah
      ID marki IA                                       00h  (Nieznane)
      ID platformy                                      00h  (Nieznane)
      Numer seryjny procesora IA                        Nieznane
      Układy HTT / CMP                                  1 / 0

Co o tym myślicie? Bo procek nie jest taki zły, ale brakuje RAMu, ile według was jest sens dokupić i czy może być używany? Bo nie chce jakoś bardzo dokładać do tego sprzętu, licze się że za rok dwa i tak będę musiał kupić nowego kompa.

AA odnośnie RAMu to jeśli dobrze odczytałem na płycie to pasuje DDR2, tylko nie umiem znaleźć informacji o jakiej częstotliwości ma być? Na płycie jest opis 1366+ to co to znaczy?


****************dopisane
widzę że tutaj się nie dopisało, mode płyty głównej to : Gigabyte GA-EP45-UD3
Ważne też że na płycie jest Intel i Nvidia bo cholera na alegro widze same pod AMD

Ostatnio edytowany przez vnu007dl (2020-01-29 19:15:34)

Offline

 

#2  2020-01-29 20:03:11

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

vnu007dl napisał(-a):

Co o tym myślicie? Bo procek nie jest taki zły, ale brakuje RAMu, ile według was jest sens dokupić i czy może być używany? Bo nie chce jakoś bardzo dokładać do tego sprzętu, licze się że za rok dwa i tak będę musiał kupić nowego kompa.

Rozbudowa RAM do 6-8GB.
Gdzie masz SWAP i jakiej wielkości?
Jeśli jest na HDD to można spróbować przenieść na SSD.
Sprawdź jakie masz obecne kostki i kup kostki o częstotliwości (najlepiej do pracy w dual channel) co najmniej takiej samej jak obecne.
Lista obsługiwanych https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mothe … -ep45-ud3.pdf

Ja też mam platformę LG775 z trochę lepszym procesorem, z większą ilością pamięci, dyskiem SSD  nie widzę powodu zmieniać tej platformy.

Ostatnio edytowany przez arecki (2020-01-29 20:07:56)

Offline

 

#3  2020-01-29 20:35:07

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Procek E-8400 więcej zużywa energii, niż wynikałoby to z jego mocy obliczeniowej.
To samo można powiedzieć o Nvidii 9600GT.

Ja niedawno właśnie E-8400 zaktualizowałem do i5-4590S z 8GB a potem 16GB RAM DDR3.
Kosztowało to na "dzień dobry" 630 zł (mobo, CPU i kość 8GB RAM), potem dokupiłem drugą kość RAM 8GB.

Rezultat:

Kod:

# pacjent ~> inxi -CGm
Memory:    RAM: total: 15.08 GiB used: 3.84 GiB (25.5%) 
           RAM Report: permissions: Unable to run dmidecode. Root privileges required. 
CPU:       Topology: Quad Core model: Intel Core i5-4590S bits: 64 type: MCP L2 cache: 6144 KiB 
           Speed: 1593 MHz min/max: 800/3700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1593 2: 2426 3: 3245 4: 1825 
Graphics:  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics driver: i915 v: kernel 
           Display: wayland server: X.Org 1.20.6 driver: i915 resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Haswell Desktop v: 4.5 Mesa 19.2.8

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-01-29 20:38:46)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2020-01-29 21:05:03

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

SWAP mam 1 GB i systemy operacyjne są na dysku SSD.
Na allegro znalazłem taką kość
https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-2gb-ddr2-dimm- … 0u-8559707178
Czy ona będzie pasować?
Kupiłbym 3 po 2 gb to prawie by mi wyszło 8 GB w sumie.
Największy problem ze wszystkie co widzę to są pod AMD a tu pisze sprzedawca że pasuje pod każdy czipset, tylko czy aby na pewno?

Offline

 

#5  2020-01-29 21:24:04

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Zawsze możesz zwrócić.
Nie ma pamięci pod AMD czy Intel, kieruj się przy wyborze standardem DDR2, częstotliwością taktowania (patrz wcześniejsze uwagi) i listą załączoną wcześniej, choć i ta lista nie oznacza, że jak czegoś nie ma na liście to płyta nie obsłuży.
Zwróć też uwagę na napięcie zasilania bo bywają różne poziomy w ramach DDR2.

Ostatnio edytowany przez arecki (2020-01-29 21:25:15)

Offline

 

#6  2020-01-29 22:14:30

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

No nie znam się na tym dlatego piszę, np na wielu aukcjach pisze i to caps Kockiem, że działa tylko na układach AMD więc nie wiem czym to idzie

Offline

 

#7  2020-01-29 22:20:54

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

To są wymysły sprzedających.
Może się zdarzyć, że pamięć nie chce współpracować z daną płytą, dlatego publikowane są listy wspieranych pamięci.

Offline

 

#8  2020-01-29 22:23:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

To raczej Copy-Paste ze starych Aukcji i zwykły strach.

Pamietam, jak wyszły kości DDR2-4GB, to nie działąły na płytach z chipsetem Intela z powodu jakiegoś durnego ograniczenia.
Była z tego kiedyś afera, zwroty do sprzedawców i niezły bajzel.

Od tego czasu jest pewna ostrożność sprzedawców:
pamięć pracowała z prockiem AMD? to napiszę że są do AMD.
pracowała z Intelem? to napiszę, ze to do Intela.
Tak po prostu na wszelki wypadek.

Zwrotów sprzedawcy nie lubią, bo muszą oddać tez koszty wysyłki, a tego nikt im nie zwróci.
Koszt wystawienia produktu na aukcji też nie wróci.
Każdy zwrot to strata dla sprzedającego.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2020-01-30 02:52:32

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Ja to widzę tak; to zależy ile chcesz w to włożyć i na jak długo. Sam ram jest tani jak barszcz i do takiego sprzętu szkoda kasy na nowy. Nie wiem jakie kości tam siedzą ale ja bym kupił parę identycznych np. 2x4gb a stare wyjął. Jeśli jednak masz ochotę zainwestować więcej to chyba tylko podmianka na coś Q8xxx ma jakikolwiek sens. Tylko weź coś takiego kup za rozsądne jak na ten wiek pieniądze..

Offline

 

#10  2020-01-30 04:08:03

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Tez bylem niedawno w podobnej sytuacji i powiem, ze jesli nie chcesz wydawac wiecej niz ok 400 PLN, to polecam kupic tanie jak barszcz lapki pofirmowe. Ja kupilem cos takiego: HP Probook 645 G1 z takimi bebechami:
CPU: AMD A8-5550M APU (4) @ 2.100GHz
GPU: AMD ATI Radeon HD 8550G
Na pewno wydajnosc bedzie wieksza, a dodatkowo dostajesz opcje ciszy pracy i mobilnosc.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#11  2020-01-30 09:53:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Lapki są trochę za delikatne jak na mój gust.
Może są i tanie, ale jak się w takim lapku coś zętoli, to naprawa może być problematyczna.

Pod tym względem PieC wygrywa na całej linii.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2020-01-30 15:27:15

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Wcale nie takie delikatne, takie Elitebooki to całkiem pożądny kawałek złomu, nie pada od samego krzywego patrzenia na niego.

@wikingagressor, wcale nie są takie tanie jak chcesz coś w miarę przyzwoitego, poza tym to zależy jak i do czego używasz komputera, mam kilka lapków ale to jednak jest tylko dodatek bo nadal jak coś robię to siadam wygodnie do blaszaka i można mu zadać sporo roboty na wiele godzin i chłodzenie da radę. Poza tym wygoda dużego monitora bezcenna. Można oczywiście wrzucić takiego lapka na stację dokującą ale wierz mi, że pod 1920x1200 tak poleci mu wydajność grafiki, że pracować Ci się odechce.

Offline

 

#13  2020-01-30 15:35:55

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Autor jasno określił założenia: zwiększenie wydajności jak najmniejszym kosztem, bo za rok, dwa i tak wymieni cały sprzęt, także jedynie rozbudowa RAM ma tu sens.

Offline

 

#14  2020-01-31 08:52:29

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Rozbudowa leciwego PC, czy to ma sens?

Mam starego kompa z Quadem Q6600. Wymieniłem chłodzenie, podkręciłem do 3.0GHz, wymieniłem grafę na Radeona HD7770, system mam na jednym ssd a pliki użytkownika (wraz ze steamem) siedzą na drugim. Muszę dokupić tylko RAM, bo mam 4G i czasami brakuje mi kolejnych 4. Będzie chodził, dopóki nie padnie :D trzymam tam Ubuntu LTS z XFCE, chodzi jak trzeba. Magazyn danych trzymam na zwykłym hdd.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)