Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#76  2019-12-30 20:37:05

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

Ptohos napisał(-a):

Ptohos napisał(-a):

Najlepiej ogląda mi się telewizje programem MPF. Tylko brakuje skryptu do przełączania kanałów telewizyjnych w sposób graficzny.

Dobrze, napisze coś ułatwiającego przełączanie kanałów w mpv, najpóźniej jutro.

Krótki opis.(można nie czytać i przejść do części właściwej)

MPV radzi sobie bez wymuszania demuxer-a, zostawiłem dla mpleyer-a, jak ktoś może chciałby zmienić. Tylko trzeba pamiętać o własnym pliku kanałów dla mpleyera, czy zrobić dowiązanie to tego z tzap, czy korzystać z tego od mpv.
W mplayer, o czym pisałem wcześniej gdy podawałem opcje dla telewizji analogowej, ma możliwość zmiany kanałów klawiszami h i k. Ale to nie wygląda tak jak przy analogowej, a tak "zamkniecie okna odtwarzania i uruchamianie na nowym kanale".

Przy słabym sygnale zmiana kanału w ten sposób może trwać kilka sekund (najczęściej od 2-5, ale..., trzeba czekać). To jest tylko tak, dla porównania.

Teraz wracamy do skryptu pilota dvb-t do mpv.Jeżeli ktoś używa Wayland-a, to mogą być małe błędy, jak brak ikony w gnome dash, czy nie trzymane pozycji, ale nie wpływają one na funkcjonalność, a wynikają z yad-GTK+.

Skrypt korzysta z pliku ustawień kanałów dla mpv  ~/.config/mpv/channels.conf (lub dowiązania z tego miejsca), i takie będą dostępne kanały i w takiej samej kolejności, jak tam. Można było kanały wpisać „na sztywno” (jeszcze prościej), ale w taki sposób będzie reagował na zmiany.

Okno będzie starało się ustawiać w górnym lewym rogu, na Wayland-e już nie koniecznie. Jest to prosta lista/suwak wyboru, zatwierdzamy Play, a jak pilot jest już niepotrzebny zamykamy przez wyjdź, to nie zamknie mpv można oglądać dalej, jak pilot będzie potrzebny uruchomić od nowa z aktywatora. Zrobiłem że chował się sam, ale tak chyba jest lepiej.

Wygląda to tak, na tle mpv (fullscreen).

https://i.imgur.com/XOI6v37.png

Część właściwa.

Można to zrobić lokalnie, dla zalogowanego użytkownika, lub wcześniej sprawdzić. Nie uruchamiać skryptów z niewiadomego źródła, których się nie rozumie, czy nie sprawdzonych wcześniej przez innych, do których mamy zaufanie. To bardzo prosty skrypt, ale...

Wymaga yad-a, reszta powinna być już w systemie. Jak jest mpv i odtwarza dvb-t, to i plik konfiguracji jest prawidłowy. Wykorzystuje tą samą ikonę którą ma mpv, nie chciała mi się szukać innej, a ta musi być w systemie, jak jest i mpv.

Zainstaluj yad, to bardzo mały pakiet.

Kod:

apt install yad

Tworzymy skrypt. Oczywiście edytor może być inny.

Kod:

nano /usr/bin/pilotdvb

Wklejamy.

Kod:

#!/bin/bash
# Zależności: Mpv z konfiguracją kanałów DVB-T i yad, reszta powinna być już w systemie.
# Pobiera informacje o kanałach z pliku dla mpv ~/.config/mpv/channels.conf (może być dowiązanie)
# Uruchamiasz na własną odpowiedzialność. Licencja GNU GPL v3.0, po prostu jakby co, to nie ja. :)

if [ -f /usr/bin/yad -a -f /usr/bin/mpv -a -f $HOME/.config/mpv/channels.conf ]; then
echo PILOT DVB-T
else
echo ===========================================================
echo UWAGA: Zainstaluj mpv, yad i skonfigurj kanały DVB dla mpv.
echo ===========================================================
exit 0; fi

LIS=`cat $HOME/.config/mpv/channels.conf | cut -d':' -f1 | sed -e 's/ /_/g' -e 's/$/\\!/' | awk 'BEGIN { ORS = "" } { print }'`

yad --on-top --class "pilotmpv" --name "pilotmpv" --window-icon="mpv" \
    --posy=30 --width=230  \
    --title "PILOTMPV" \
    --text=" <big><b>  CHANNEL </b></big> " \
    --text-align=center \
    --form  --separator= \
    --field=":CB" $LIS \
    --button="Wyjście":1 \
        --button="PLAY":0 \
"" | while read LIN; do
KAN=`echo $LIN | sed -e 's/_/ /g'`

killall mpv; $0 & mpv -demuxer lavf  dvb://"$KAN"

done

Nadajemy uprawnienia do uruchamiania.

Kod:

chmod +x /usr/bin/pilotdvb

Sprawdzamy w konsoli, nie z root-a.

Kod:

pilotdvb

Jak działa, błędy z mpv nie dotyczą tego skryptu, to możemy zrobić, aktywator do niego (może być lokalnie, wszystko jedno). 

Kod:

nano /usr/share/applications/pilotdvb.desktop

Wklejamy.

Kod:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=PilotDVB MPV
Comment=Pilot do mpv i telewizji cyfrowej.
Icon=mpv
Exec=pilotdvb %U
Terminal=false
Categories=AudioVideo;Audio;Video;Player;TV;
Keywords=pilotdvb,mpv;media;player;video;tv;dvb;

Powinien się pojawić w menu w grupie audio/video, w wyszukiwaniu pod pilot, mpv, czy tv, ikona tak jak pisałem od mpv. Można na Pulpicie, ale trzeba nadać uprawnienia do uruchamiania.

Edycja: Nieistotna poprawka wyświetlania dla Gnome Wayland/X11.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-30 23:24:35)

Offline

 

#77  2019-12-30 20:57:26

  Ptohos - Użytkownik

Ptohos
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2019-11-11

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

ilin napisał(-a):

Antena ma podawać dobry sygnał.
Program nie ma znaczenia.
Nie będzie sygnału nie będzie oglądania.

Tego obrazka nie da się powiększyć. Nic nie widać.

Zacznij od zdefiniowania i włączenia karty.
https://i.postimg.cc/DJkgrjcW/Zrzut-ekranu-z-2019-12-30-04-34-35.png

Kartę włączyłem i zdefiniowałem.
https://i.ibb.co/D87bDy9/Przechwycenie-obrazu-ekranu-2019-12-30-20-26-09.png
Sieci: DVB zdefiniowałem, natomiast przy zapisywaniu wyświetla puste pole. Nic nie zapisuje i nic nie można wybrać. Czy tak ma być?

Offline

 

#78  2019-12-31 00:34:13

  Ptohos - Użytkownik

Ptohos
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2019-11-11

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

jawojx napisał(-a):

Ptohos napisał(-a):

Ptohos napisał(-a):

Najlepiej ogląda mi się telewizje programem MPF. Tylko brakuje skryptu do przełączania kanałów telewizyjnych w sposób graficzny.

Dobrze, napisze coś ułatwiającego przełączanie kanałów w mpv, najpóźniej jutro.

Krótki opis.(można nie czytać i przejść do części właściwej)

MPV radzi sobie bez wymuszania demuxer-a, zostawiłem dla mpleyer-a, jak ktoś może chciałby zmienić. Tylko trzeba pamiętać o własnym pliku kanałów dla mpleyera, czy zrobić dowiązanie to tego z tzap, czy korzystać z tego od mpv.
W mplayer, o czym pisałem wcześniej gdy podawałem opcje dla telewizji analogowej, ma możliwość zmiany kanałów klawiszami h i k. Ale to nie wygląda tak jak przy analogowej, a tak "zamkniecie okna odtwarzania i uruchamianie na nowym kanale".

Przy słabym sygnale zmiana kanału w ten sposób może trwać kilka sekund (najczęściej od 2-5, ale..., trzeba czekać). To jest tylko tak, dla porównania.

Teraz wracamy do skryptu pilota dvb-t do mpv.Jeżeli ktoś używa Wayland-a, to mogą być małe błędy, jak brak ikony w gnome dash, czy nie trzymane pozycji, ale nie wpływają one na funkcjonalność, a wynikają z yad-GTK+.

Skrypt korzysta z pliku ustawień kanałów dla mpv  ~/.config/mpv/channels.conf (lub dowiązania z tego miejsca), i takie będą dostępne kanały i w takiej samej kolejności, jak tam. Można było kanały wpisać „na sztywno” (jeszcze prościej), ale w taki sposób będzie reagował na zmiany.

Okno będzie starało się ustawiać w górnym lewym rogu, na Wayland-e już nie koniecznie. Jest to prosta lista/suwak wyboru, zatwierdzamy Play, a jak pilot jest już niepotrzebny zamykamy przez wyjdź, to nie zamknie mpv można oglądać dalej, jak pilot będzie potrzebny uruchomić od nowa z aktywatora. Zrobiłem że chował się sam, ale tak chyba jest lepiej.

Wygląda to tak, na tle mpv (fullscreen).

https://i.imgur.com/XOI6v37.png

Część właściwa.

Można to zrobić lokalnie, dla zalogowanego użytkownika, lub wcześniej sprawdzić. Nie uruchamiać skryptów z niewiadomego źródła, których się nie rozumie, czy nie sprawdzonych wcześniej przez innych, do których mamy zaufanie. To bardzo prosty skrypt, ale...

Wymaga yad-a, reszta powinna być już w systemie. Jak jest mpv i odtwarza dvb-t, to i plik konfiguracji jest prawidłowy. Wykorzystuje tą samą ikonę którą ma mpv, nie chciała mi się szukać innej, a ta musi być w systemie, jak jest i mpv.

Zainstaluj yad, to bardzo mały pakiet.

Kod:

apt install yad

Tworzymy skrypt. Oczywiście edytor może być inny.

Kod:

nano /usr/bin/pilotdvb

Wklejamy.

Kod:

#!/bin/bash
# Zależności: Mpv z konfiguracją kanałów DVB-T i yad, reszta powinna być już w systemie.
# Pobiera informacje o kanałach z pliku dla mpv ~/.config/mpv/channels.conf (może być dowiązanie)
# Uruchamiasz na własną odpowiedzialność. Licencja GNU GPL v3.0, po prostu jakby co, to nie ja. :)

if [ -f /usr/bin/yad -a -f /usr/bin/mpv -a -f $HOME/.config/mpv/channels.conf ]; then
echo PILOT DVB-T
else
echo ===========================================================
echo UWAGA: Zainstaluj mpv, yad i skonfigurj kanały DVB dla mpv.
echo ===========================================================
exit 0; fi

LIS=`cat $HOME/.config/mpv/channels.conf | cut -d':' -f1 | sed -e 's/ /_/g' -e 's/$/\\!/' | awk 'BEGIN { ORS = "" } { print }'`

yad --on-top --class "pilotmpv" --name "pilotmpv" --window-icon="mpv" \
    --posy=30 --width=230  \
    --title "PILOTMPV" \
    --text=" <big><b>  CHANNEL </b></big> " \
    --text-align=center \
    --form  --separator= \
    --field=":CB" $LIS \
    --button="Wyjście":1 \
        --button="PLAY":0 \
"" | while read LIN; do
KAN=`echo $LIN | sed -e 's/_/ /g'`

killall mpv; $0 & mpv -demuxer lavf  dvb://"$KAN"

done

Nadajemy uprawnienia do uruchamiania.

Kod:

chmod +x /usr/bin/pilotdvb

Sprawdzamy w konsoli, nie z root-a.

Kod:

pilotdvb

Jak działa, błędy z mpv nie dotyczą tego skryptu, to możemy zrobić, aktywator do niego (może być lokalnie, wszystko jedno). 

Kod:

nano /usr/share/applications/pilotdvb.desktop

Wklejamy.

Kod:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=PilotDVB MPV
Comment=Pilot do mpv i telewizji cyfrowej.
Icon=mpv
Exec=pilotdvb %U
Terminal=false
Categories=AudioVideo;Audio;Video;Player;TV;
Keywords=pilotdvb,mpv;media;player;video;tv;dvb;

Powinien się pojawić w menu w grupie audio/video, w wyszukiwaniu pod pilot, mpv, czy tv, ikona tak jak pisałem od mpv. Można na Pulpicie, ale trzeba nadać uprawnienia do uruchamiania.

Edycja: Nieistotna poprawka wyświetlania dla Gnome Wayland/X11.

Skrypt działa, na pulpicie pokazała się ikona pilota, dobrze się uruchamia (można wybierać kanały). Dziękuje Tobie za kawał pracy, którą włożyłeś w usprawnienie przełączania kanałów. Naprawdę jestem wdzięczny :).
Tak jak wcześniej pisałem zależy mi głównie na oglądaniu kanałów sportowych w telewizji. Dlatego dzisiaj udałem się do siedziby firmy SAV - telewizja kablowa, by zorientować się co oni mi mogą ciekawego zaproponować. Mam kablówkę z tej firmy i założony kabe na niższym poziomie mieszkania. Mam również pociągnięty kabel na II poziomie mieszkania. SAV proponuje mi 101 kanałów w tym 10 sportowych (na których mi zależy). Dopłaty praktycznie by nie było za używanie na górze sygnału TV z kabla. Musiałbym jedynie dokupić jednorazowo tuner telewizyjny (koszt 51 zł). Posiadam Monitor Dell 24" 2407WFPb 1920x1080p i chciałbym go wykorzystać do oglądania TV (bez używania komputera).
I tu mam pytanie? Czy ten dekoder da się połączyć bezpośrednio do tego monitora kablem telewizyjnym z końcówką HDMI i oglądać telewizje. Jak to będzie z obrazem i głosem?.

Offline

 

#79  2019-12-31 06:42:15

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

Ten monitor nie ma głośników.
Będzie niemy.
Musiałbyś jeszcze jakiś zestaw głośnikowy podłączyć pod tuner.
Nie wiadomo jakie wyjścia ma ten tuner.


P.S.Użycie dodatków do kodi nie załatwiło by twoich potrzeb?
https://pl.vpnmentor.com/blog/najlepsze-dodatki-kod … ow-telewizji/
Nie sprawdzałem tego ale możesz spróbować.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#80  2020-01-01 22:52:48

  Ptohos - Użytkownik

Ptohos
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2019-11-11

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

ilin napisał(-a):

Ten monitor nie ma głośników.
Będzie niemy.
Musiałbyś jeszcze jakiś zestaw głośnikowy podłączyć pod tuner.
Nie wiadomo jakie wyjścia ma ten tuner.


P.S.Użycie dodatków do kodi nie załatwiło by twoich potrzeb?
https://pl.vpnmentor.com/blog/najlepsze-dodatki-kod … ow-telewizji/
Nie sprawdzałem tego ale możesz spróbować.

Podłączyłem tuner TV do kablówki i do monitor za pomocą kabla z końcówkami HDMI. Obraz tunera z wyjściami:

https://i.ibb.co/sVGV7Dg/TunerTV.jpg

Jakość oglądania programów sportowych i innych na monitorze komputera bardzo dobra.
Posiadam głośniki, których nie używałem:

https://i.ibb.co/zGXsFnJ/g-o-niki.jpg

Zrobię próbę podłączając te głośniki do tunera. Jeżeli próba oglądania telewizji przez ten tuner na monitorze komputera wypadnie pozytywnie (będzie obraz i głos), to wybiorę to rozwiązanie oglądania telewizji.

Będę musiał dokupić tylko przejściówkę łączenia głośników z tunerem:

https://i.ibb.co/mTMvJWF/przej-ci-wka.jpg

Myślę, że to rozwiązanie będzie najlepsze w moim wypadku? Włączony jest tylko monitor i tuner.

Offline

 

#81  2020-01-02 05:52:52

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

Pod warunkiem ze połączenie przez hdmi nie dezaktywuje scarta.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#82  2020-01-03 23:28:16

  Ptohos - Użytkownik

Ptohos
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2019-11-11

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

ilin napisał(-a):

Pod warunkiem ze połączenie przez hdmi nie dezaktywuje scarta.

Dzisiaj miałem ekipę z telewizji kablowej "SAV". Zrobili test odbioru telewizji na monitorze komputera, dekoderze i głośnikach podłączonych przejściówką, którą pokazałem wcześniej. Mam obraz bardzo dobrej jakości i dźwięk lepszej jakości niż w telewizorze (dobre głośniki jak na odbiór telewizji).
Teraz mam 101 kanałów TV (w tym 9 kanałów sportowych) i radio, które mogę słuchać bez włączonego monitora. 
Dziękuje Ilin za pomoc i dobre wskazówki w tym temacie :).

Offline

 

#83  2020-07-04 10:49:13

  RichardSamuel - Nowy użytkownik

RichardSamuel
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2020-07-04

Re: Tuner TV Pinnacle na Debianie 10

Dobrym rozwiązaniem jest także oglądanie telewizji za pośrednictwem aplikacji internetowej. Dlaczego nie spróbujesz. Może się poruszać, dopóki jest dostęp do Internetu. Mobdro to aplikacja do oglądania programów telewizyjnych i sportowych, filmów i rozrywki popularnej za darmo na całym świecie.

Ostatnio edytowany przez RichardSamuel (2020-07-13 11:35:45)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)