Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-10-01 09:17:35

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Parę pytań w sprawie "legalnego Linuxa poza Europą"

Chciałbym się spytać przez ciekawość jak wygląda sprawa legalnego użytkowania Linuxa poza Europą przez ciekawość.

Zbiór pytań:
1. Czy używanie proxy / VPN / Tora na lotnisku w sieci publicznej lub w krajach azjatyckich jest bezpieczne?
2. Czy posiadanie na pulpicie tła ze Stallmanem czy symbolem GNU może wzbudzać w niektórych krajach podejrzenia co do aktywizmu politycznego?
3. Czy posiadanie cryptsetupa / cgd zainstalowanego na laptopie wpłynie na proces kontroli na lotnisku?
4. Czy głoszenie idei / filozofii open-source w niektórych krajach może zostać odebrane negatywnie tzn. np. udzielanie się na forach Linuxowych, IRC (nie w kontekście aktywizmu politycznego)
5. Słyszałem że protokół IRC jest często z niewiadomych przyczyn blokowany (przykład: co robiła w Polsce telekomuna). Czy w niektórych krajach mogę się spotkać z blokadą protokołu IRC?
6. Czy odpalenie komputera bez iksów bezpośrednio do fullscreenowego tty może wzbudzać podejrzenia zakładając że używam czcionki Terminus i zielonych liter na czarnym tle (mojego ulubionego motywu wzorowanego na filmie Matrix)?
7. Czy odpalenie w trybie fullscreenowego tty np. ręcznej kompilacji na lotnisku w publicznej sieci albo w jakichś krajach azjatyckich może wzbudzić u osób, które się na tym nie znają podejrzenia co do hackingu, ponieważ widzą na ekranie mnóstwo zielonych literek (miałem raz taką sytuację w szkole i nie chciałbym jej powtórzyć)?
8. Jakie istnieje ryzyko podsłuchania hasła przez kamery w trakcie korzystania z publicznych hotspotów czy sieci autobusowych?
9. Co by się mogło stać w trakcie rutynowej kontroli na lotnisku jakbym posiadał np. pirackiego XP-ka na laptopie?
10. Co zrobić w sytuacji kontroli na lotnisku gdyby mi laptop działał tylko na zasilaczu ze względu na uszkodzoną baterię aby mi go nie skonfiskowali (podobno konfiskują nienaładowane laptopy)?
11. Jak często sprawdzają laptopy na lotniskach np. czy w baterii albo w płycie głównej nie ma ukrytej bomby (lotniska są bardzo pilnowane przez władze, w dodatku cała ta wojna przed terroryzmem)?

Prosiłbym o konstruktywne odpowiedzi i nie wchodzenie w rozważania polityczne.

Offline

 

#2  2017-10-01 09:32:24

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Parę pytań w sprawie "legalnego Linuxa poza Europą"

Co to takiego "kraje azjatyckie".
Nie pomyliło Ci się z województwami w Polsce?

Azja to kontynent, gdzie mieszka 60% ludności świata, są obecne wszystkie monoteistyczne religie, min Chrześcijaństwo Rzymskie, Greckie i Ormiańskie, Prawosławie, Judaizm, Islam, Buddyzm, czy kult Kriszny.

Inne prawo ma Izrael, inne Turcja, inne Iran, inne Rosja, inne Gruzja,  inne Pakistan, inne Indie a jeszcze inne Chiny.

Dodatkowo przykładowo takie malutkie Indie czy Chiny są 2-3 razy większe od całej Unii Europejskiej.
Więc zamiast pisać o państwach azjatyckich napisz konkretnie, gdzie dokładnie jedziesz.


Mogę Cię prosić o pokazanie, co masz na zaszyfrowanym dysku (i potrzymać w areszcie, aż do skutku), ale nie w Azji tylko w Londynie.

W "państwach azjatyckich" jest tyle różnorakich ustrojów politycznych, religijnych społecznych, a także różnych specyficznych lokalnych  zwyczajów, że nikt niczego Tobie nie może zagwarantować.
Po prostu napisz dokładnie, gdzie zamierzasz jechać, bo pisząc "państwa Azji" to tak, jakbyś się wybierał na księżyce Saturna. xD


PS:
Z"pirackim XPkiem" nie radzę jechać do USA, ale to na szczęście nie Azja.
Za to do Rosji nie jedź z legalnym XPkiem, żeby ruscy celnicy nie umarli ze zdziwienia,
że coś takiego jak legalny Xp w ogóle istnieje. xD


PS2:
RTFW:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Azja#Podzia.C5.82_polityczny_Azji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Azja#Regiony_politycz … d.C5.82ug_ONZ

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-10-01 09:41:08)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-10-01 09:46:42

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Parę pytań w sprawie "legalnego Linuxa poza Europą"

Nie mogłem się powstrzymać :D
https://memegenerator.net/img/instances/250x250/72442275/changed-terminal-text-color-to-green.jpg


A co do pytań zapytaj się w ambasadzie kraju azjatyckiego do którego jedziesz, bo pytania są tak specyficzne, że raczej nikt ci nie poda na nie odpowiedzi a guglować za Ciebie nie będziemy ;)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#4  2017-10-01 10:00:48

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Parę pytań w sprawie "legalnego Linuxa poza Europą"

Jeżeli chodzi o jakieś konkrety to podam:
1. Arabia Saudyjska, Izrael, Pakistan (wątpię żebym się tam wybierał ze względu na terroryzm ale zapytam przez ciekawość),
2. Gruzja,
3. Indie, Nepal,
4. Chiny (tutaj się domyślam odpowiedzi jak będzie, że Tor jest nielegalny itd.),
5. Japonia,
6. Finlandia,
7. Wyspy Owcze,
8. Zjednoczone Emiraty Arabskie,
9. Turcja.

Poza azją:
1. USA, Hawaje,
2. Wielka Brytania, Szkocja, Irlandia,
3. Meksyk,
4. Rosja, Ukraina, Bułgaria.

Zobaczyłem oferty z tymi krajami, natomiast jakie wybiorę to kwestia tego gdzie jest najbezpieczniej, najwięcej ciekawych rzeczy do zwiedzania i kosztów.

Ostatnio edytowany przez hubot (2017-10-01 10:01:17)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)