Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-09-12 14:56:10

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Cześć.

Mam kontener KVM, na którym gościem jest Windows 7. Do tej maszyny mam podpięty obraz dysku jako magazyn. Okazuje się, że tenże magazyn się zapełnił i zostało słownie 8 bajtów wolnego miejsca. Chciałbym lekko oczyścić ten dysk, jednak po odpaleniu Windowsa 7, KVM od razu wstrzymuje tą maszynę. Nie chce stracić danych z tego dysku, więc muszę tam wejść i świadomie go przeczyścić. Jak mogę spowodować, żeby KVM nie wstrzymywał maszyny ? Dzięki z góry za Waszą pomoc !

Offline

 

#2  2017-09-12 17:23:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Co to znaczy "obraz dysku jako magazyn".
Zamontować w KVM możesz fizyczną partycję albo fizyczny dysk, nie ma potrzeby robienia żadnego strasznego obrazu.
Możesz ten obraz zamontować w Linuxie i trochę na nim posprzątać?
Jaki format ma ten obraz?

Może daj kawałek loga z nieudanego  odpalania KVM.

PS.
KVM odpalasz przez QEMU czy Libvirt/VirtManager?

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-09-12 17:31:54)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-09-12 18:50:59

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Obstawiam, że to to  https://porkrind.org/missives/libvirt-based-qemu-vm-pausing-by-itself/ Jak bym to ustawił, to mógł bym odpalić Winde i świadomie pousuwać. Nie wiem tylko gdzie to zrobić ;( Możesz mi pomóc ? Co do obrazu - zrobiłem to jak potrafiłem - tj zrobilem z 2 dysków raida i na takiej partycji umieściłem qcow2 obraz. Niemniej raczej rozdziele tego raida, bo mam wrażenie, że dwa osobne dyski sobie lepiej poradzą - służy mi ten magazyn do zapisu monitoringu z 5 strumieni rtsp - myślę, żeby podzielić po 2 strumienie na dysk osobny, bo przy dużej zajętości zaczyna mulić przy odtwarzaniu jednoczesnym z nagrywaniem ... Ale to inny temat - jakbyś dał rade podpowiedzieć gdzie dopisac tego configa, zeby maszyna odpaliła było by super. Używam VirtMnager'a

Offline

 

#4  2017-09-12 20:31:12

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Obrazy z monitoringu na obrazie maszyny wirtualnej?
To katastrofalne wariactwo.

Zacznij je nagrywać prosto na dyski.
Obraz  qcow2 możesz zamontować w Linuxie i przenieść dane na dyzie bezpośrednio.

Jak koniecznie Windows 7 musi te kamery obrabiać (chociaż Linux pewnie  tez to potrafi), to dyski w Windows możesz zamontować przez Sambę lub NFS, z resztą KVM obrabia natywne partycje dysków, trzeba by tylko wtedy wybrać system plików obsługiwany przez Windowsa i Linuxa jednakowo.

Tak przy okazji, po co Ci Windows 7 na  KVM do monitoringu?
Zonemider gryzie czy Linux użytych  kamer nie obrabia?

Tu masz przykład kamerki IP, która "nie działa pod Linuxem":
http://hardenedgentoo.blogspot.com/2012/07/fun-with … p-camera.html

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2017-09-13 15:19:20

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Ok, podmontuje dysk i lekko oczyszczę zawartość. Niemniej fajnie zeby KVM zgłaszał błąd zapisu a nie stopował maszynę - wiesz gdzie to ustawić ? Dlaczego nie dobrze jest trzymać zrzuty z kamer na obrazie maszyny ? Co do tego jak pod linuxem składować montoring założyłem osobny temat - zachęcam do wzięcia w nim dyskusji https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=29901

Offline

 

#6  2017-09-13 19:50:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Obraz maszyny to tak jakby dysk w dysku, narzut wydajnościowy daje samo działanie maszyny wirtualnej i obrazu dysku.
Potrzeba więcej mocy obliczeni0owej, dysk ma więcej zabawy, elektrownia więcej zarobi, a efekt jest taki sam.

Krótko pisząc ekologia pokazuje, że wirtualny obraz dysku może się przydaje do zabawy różnymi dziwnymi systemami, ale niekoniecznie do składowania dużych ilości danych.
Stąd też KVM  nie jest przygotowany na takie kfiatki, choć to pewnie urok Windowsa 7, Linux ma zawsze zarezerwowane 5% dyzia, na którym tylko root może coś zapisać.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2017-09-14 06:35:09

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

W przypadku dysku systemowego, owszem - jest rezerwacja, jednak tu chodzi o dysk osobny, który się zapełnia, następuje błąd zapisu i tyle - normalnie sterownik b zwrócił błąd i Windows by wyświetlił komunikat błędu przy ręcznym kopiowaniu, lub w przypadku usługi zapisał w dzienniku zdarzeń. W przypadku KVM - domyślnie zamiast zwrócić błąd maszyna jest wstrzymywana - pewnie, żeby nie utracić kontekstu który może być ważny i ew. "dołożyć" przestrzeni, jeśli dysk jest w odpowiednim formacie. Dlatego widzimy, że obrazy jednak dają pewną elastyczność ;)

Co do Linuxa - może na / ma rezerwacje, ale raz udało mi się osobną partycje zapełnić i wtedy dostawałem błąd podczas zapisu na ten dysk - na kvm, zamiast błędu dostał bym wstrzymanie maszyny. Nie sądzę, że to kwestia systemu gości'a, a konfiguracji KVM.

Co do wydajności - http://www.linux-kvm.org/images/9/92/Qcow2-why-not.pdf z tego wynika, że nie jest tak źle z wydajnością tego formatu, ale tam są badania na obrazach 32GB, a ja mam RAID'a 4TB ... Chyba faktycznie podzielę tego raida na 2 dyski i podepnę fizycznie do KVM. Ciekawe, czy Zoneminder obsłuży zapis i kasowanie na 2 dyskach ;)

Offline

 

#8  2017-09-14 13:02:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KVM wstrzymuje maszynę wirtualną.

Zrób sobie na tych dyziach LVM, wtedy będzie oficjalnie jedna partycja.
Mniej więcej tak się to robi:
https://www.tecmint.com/manage-multiple-lvm-disks-using-striping-io/
https://wiki.gentoo.org/wiki/LVM

Czy Zoneminder obrobi kasowanie? chyba nie musi, bezpieczniej zatrudnić Crona na poziomie roota do tego.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-09-14 13:09:19)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)