Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-03-22 20:05:27

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Mikro[K/T]ik - pytania

Witam. Wlasciwie to powinienem uderzyc chyba prosto do BiExi :-) Chodzi oczywiscie o MikroTika. W sieci znalazlem pare info, ale jestem z lekka skolowany. Na poczatek kilka pytan.
1) Plyty pod Mikrotika. Warto w to inwestowac i w sumie czym sie tak roznia od  zwyklych? Bo maja sloty mpci?
2)W co to zapakowac - plyte? Kompa w obudowie raczej trudno w puszke wystawic i na dach (co z zasilaniem???) Albo mi sie wydawalo, albo oferuja puszki do tego - jak zasilane - nie wiem :-)
3) Instaluje sie toto z plyty bootowalnej jak dowolne distro linka? Wlasciwie to chyba taka mini dystrybucja - skrojona na miare - patrzac po funkcjonalnosci - reklamowkach. Chcialbym sprobowac takie "cus" postawic i pobawic sie zanim kupie licencje :-)
4) Jaki sprzet do tego? Chodzi mi o karty radiowe - moze ktos w temacie - dobre - minipci? Na tym hardwarze sie nie znam  Na zwyklych PCI owszem i mam tu swoje typy :-)
Zadalem pytania na forum, to mnie ktos madry odeslal do googla - niestety nic ciekawego tam nie znalazlem, poza ogolami, jaki jest "super" i sklepami oferujacymi full stuffu o ktorym nie mam pojecia Oo))
Bede wdzieczny za kazde info i wyjasnienia.

Offline

 

#2  2006-03-22 20:30:47

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Co do sprzetu to tak masz 2 rozwiazania

1. ggdy mozesz zasilke doprowadzic
system stawiasz na zwyklym kompie wazne zeby plyta byla na chipsecie intel'a karty kupujesz na PCI najlepiej na ukladach Atheros'a lub Prism nie sa drogie to roazwazanie ma ta przewage ze do jednej plyty ,ozesz wpakowac tyle kart ile masz PCI

2. Kupujesz Routerboard za 360zl netto (jest odrazu z licenciom mikrotika level 4)  i masz tam 1 gnizdo wifi i 1 etherneta

co do pytania nr 2
widziales zdiecia skrzynek na slupach? tam sa po 4 MT nawet :] wpakowane i ja nie widze zadneo problemu sobie to juz przez 2 lata niezawodnie pracuje....

co do pytania nr 3
owszem ze strony MT mozesz sobie pobrac wersje darmowa ona ma akie ograniczenie ze od postawienia dziala przez 24h i mozesz sie z tym zapoznac....
Co do mozliwosci
- AP - to wiadmo ale sa acceslisty informacje jaki kot ma sygnal ile danych przeslal czyli w sumie to co na zwyklych AP
- mozliwosc np upierdalania lub oraniczania P2P juz na poziomie MT czyli nie maz syfu na radiu
- mozliwosc sterowania ruznymi ciekawymi funkcjami forwardu p mzesz wylaczyc forwarding miedzy userami i wtedy user bedzie widzal tylko siebie i MAC server'a a wc odpada polowanie na MAC'i :]
- mozliwosc zestawiania tuneli EoIP mozna powedziec ze to odpowednik WDS'a ale taki rozbudowany i super stabilny tzn nikt sie raczej do niego nie podepnie
- ma tez mozliwosc ograniczania ilosci polaczen dla userow
- zarzadzniae przez konsole lub z okna windowsowego winbox (dziala tez pod linuxem na wine)
- masa dokumnetacji na stronie MT
- i wiele weile innych funkcji ktorych nie uzywam albo nie wymienilam albo nie odkrylam

Offline

 

#3  2006-03-22 21:30:11

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Dzieki, ale karta karcie nie rowna :-) Jakies konkretne modele. Co do PCI to mam na oku Cisco AIR-PCI342 i 352 <--- mam ich troche i pieknie dzialaja, zreszta ponoc na jakims starsyzm prismie zrobione. Moze nie maja takiej "czulosci", ale jesli chodzi o jakosc i stabilnosc linka sa swietne. Co do opcji zasilania... To jak? po kablu only? A przes skretke sie nie da (chyba tylko routerboardy) Sorry, za jeszcze jedno pytanie - moze glupie? Pakuje taka plyte do szkrzynki i juz? :-) DO tego jeszcze przejsciowki adaptery (w przypadku plyt dedykowanych) itd <-- mozna zginac. Teraz sam nie wiem - kupic kompa czy RB? :-)

Offline

 

#4  2006-03-22 22:00:33

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

postaw se MT a jakims starym dysq i sie pobaw i luknij czy on bedzie widzal te karty cisco

Offline

 

#5  2006-03-22 23:23:31

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Bedzie bedzie :-) Skoro w linku jest obsluga wbudowana w jadro, to i tau bedzie hulac. Dla pewnosci sprawdzilem - sa na liscie :-) Szkoda, ze nie ma mpci, bo takie tez mam :-) Ale nie odpowiedzialas na moje pytania ^^))

Offline

 

#6  2006-03-23 15:14:08

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Sorki jeśli źle zrozumiałem ale chcesz postawić sobie serwer na jakimś tym systemie?

Offline

 

#7  2006-03-23 15:45:03

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

nie accespoint'a a nie server to sa uzadzenia uzywane w sieciach bezprzewodowych

Offline

 

#8  2006-03-23 23:10:41

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Odpowie wam ktos kto umiescil te plyty na tych slupach ;pppppppp
1. Jezeli chcesz swiadczyc uslugi to stosuj MikroTika (chyba ze wolisz uprawiac sport i wkruwiac ludzi wieczorami )
2. Pytasz sie o sprzęt . Tu nastepuje rozgraniczenie jaki sprzęt :?? czy u kogos w domu to ma byc czy np. na slupie lub na magazynie :-) lub w wlasnym domu prywatnyn :-)
a) u kogos pod dachem poroponuje stosowac takie cos "RouterBoard 112 wraz z licencją level4 " "RouterBoard 532 wraz z licencją level4
" fakt drogie ale ciche i b.male i bardzo wydajne :-) wymiary to okolo 11 cm na 11 cm
b) jezeli to ma byc baza proponuje Plyte Gigabyte GA 8I848P-G lub MSI 848 P-V z inegrowanym lanem do teog kupujesz flesh no i moduly radiowe :-)
500 zł płyta flesh 80 zł kartyu po 80 zł (masz 5 slotow pci czyli 5 mozliwosci )
3. Dydstrybucja zainstaluj edonkeya tam sa MT +crack :-_ ) czyli z licencja ,ale jak sie nauczysz kupisz sobie wtedy ...Aporpo sprzetu to tez musi byc intelowski chipset i procek minimum 500 ...nie sotsuj zadnych wynazlazkow :-)
4. CO bys chciala zastosowac  T-link Atheros po 80 zl ..pieknie chodiz na nim po 19 miskow jednoczesnie ..a tak przy duzym zageszczeniu senao 200mW
5. Jak bys cos chcial to psotaram sie odpowiedziec  :-) Pozdrawiam
6. Funkconalnosc
Chmm zbyt duzo bym musial opisywac :-)
Prawde mowiac co chcesz to zrobic :-) ....nie ma tu ograniczen

BieXi jak sie myle to mnie popraw bo ja w rzeczywistoscie malo zajmuje sie sieciami bezprzewodowymi no prawie :-))))))))))))))) 24h na dobe :D

Offline

 

#9  2006-03-23 23:35:30

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

no rash adnie to ujoles :]
teraz juz nie 24h/dobre bo jest spokuj od czasu zapanowania MT

Offline

 

#10  2006-03-24 12:47:51

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Ja uzywam Cisco, ladnie chodzi poz ajednym szczegolem, ktory mnie wk... na nowszym sofcie (starego nie testowalem, jest mniej funkcjonalne, nie wspierane od chyba 3 lat, ale ponoc lepiej chodzi) Otoz potrafi rozlaczac klientow - czasami nie zdaja sobie z tego sprawy - w se. sekund zostaja polaczeni, ale na dluzsza mete bywa to drazniace i zmusilo mnie w pewnym momencie do wymiany kart dlinka na cisco XD na tym drugich chodzi lepiej. Nie zeby sie sypalo, ludzie nie narzekaja, ale ja narzekam :-) Szukam wiec innego rozwiazania, tym bardziej ze zamierzam wejsc w ten interes na dobre. Co do pojecia "drogie" 500zl za plyte? Kolejne pare zl na inne duperele - 2k i mam punkt jak sie patrzy. Ja dalem za ciskacza 1,5k :-) uzywanego. :-) co do kart cena nie gra roli - maja byc dobre :-) Podaj konkretne modele - twoje typy, moze jakie linki? :-)

Offline

 

#11  2006-03-24 15:17:31

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

i tu wlasnie klania sie brak Twojej wiedziy na temat wifi w skrocie :-).. to nie cisco byl zly ani karty d-linka tylko cos innego :-)..takie wysnuwanie wlasnie wnioskow pochopnych drazni mnie :-).... a jak CI zrywa sygnal to brak  wiedzy powoduje to i negujesz sprzet  Cisco jest w maire stabilnym sprzete do tego D-linki na Atherosie sa na polskim rynku jedne z lepszych kart wiec nie neguj tych kart jak mozesz :-)....ja na Mikrotiku obsluguje wiecozrami  na 5 interfejsach okolo 80 osob a modulyu to T-plinki za 80 zl :? i nic nie zrywa ...dziwne :???

Offline

 

#12  2006-03-24 16:14:10

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Nie znam sie na Mikrotiku, nie mialem z nim do czynienia, ale pewne rzeczy, ktore pojawily sie na tej tym forum odnosnie WiFi mnie smiesza, mimo tego nie krytykuje tego.  Napisalem wyraznie - musialem wymienic, karty u sporej czesci klientow, gdyz mam mase rozlaczen - a przyczyna jest wlasnie ap Cisco a dokladnie jego soft. Punkt i soft sa w nim wypasione, tylko coz tego? Odnosnie tego "cos" - nie badz taki tajemniczy - powiedz wprost: wymien antene na bazie, sprawdz czy nie zamokla, wymien kable, wymien zlaczki, sprawdz zasilanie, wiry, ilosc ppsow etc, etc :-)
Rozumiem, ze dzialasz na Cisco i nie masz z nim zadnych problemow :-)
Pisanie o czyms z czym nie mialo sie do czynienia, tez troche jest nie w porzadku.  Jesli nie masz problemow z Cisco gratuluje, ale niestety sa ludzie, ktorzy takowe maja i jak do tej pory nie znaleziono rozwiazania. Mam podac szczegoly, zeby mogl sprawdzic? :-) Wifi nteresuje sie juz od dobrych dwoch lat, moze dluzej i nie opieram swoich tez na poradnikach z chipa "jak zrobic wlasna siec bezprzewodowa", tylko na doswiadczeniach. Nie uwazam sie tez za wszechwiedzacego w tej materii (a sa tacy? :-P)
Zreszta WiFi to jedno wielkie gowno :-) Czlowiek wciaz sie uczy. Wracajac do tematu widze, ze dlinki sa czulsze od Cisco, ale to nic mi nie daje, bo i tak ludzi rozlacza (spiskowa teoria dziejow) Czy on bedzie 100m od bazy czy 2km - w tej chwili przynajmniej. Po zaladowaniu karty cisco - uspokaja sie, mimo, ze sygnal jest slabszy - tylko ciekawe, dlaczego jakosc polaczenia jest bardzo stabilna? Moze to dziala tylko z AP Cisco? Wywnioskowalem z twojego posta (moze zle) - "nie znasz sie, nie wymieniaj kart, bo dlinki najlepsze". Krotko mowiac, nawet gdyby wymiana karty miala cos poprawic - nie wymienaj. Tutaj akurat nie poslucham :-) Dlatego wymieniam karty dalej - daje swoje - nikomu nie kaze za nie placic - ludzie placa abonament, wiec ma dzialac. Stad szukam innego rozwiazania - pytam o Mikrotika, zdaje konkretne pytanie a Ty odpowiadasz bo sie nie znam i "neguje sprzet" Dobra, niech i tak bedzie, ale badz laskaw wskazc droge - konkretne modele kart, jakie nadaja sie... tfu dzialaja dobrze, bo to roznica pod MT. RB sobe chyba odpuszcze i postawie kompa, bo tez punkt bedzie glowna baza i moze byc niezle obciazony.   Wiec jak bedzie? :-)

Offline

 

#13  2006-03-24 19:19:25

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

:-)... no dobra kazyd ma swoje zdanie :-).. powiedz mi jakie to zadania ma spelniac tzn ile osob ma to oblugiwac no i jakie zadania ta baza ma spelniac ..pozdrawiam

Offline

 

#14  2006-03-25 00:25:15

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Mysle, ze licencja level4 mi styknie. 3 moze 4 sektory - zatem min 5 slotow. Nie wiem jakiej mocy potrzebuje Mikrotik, zeby to uciagnac. Zatem komp (jesli tak to jaki) czy Rb? Serwerek swoja droga, to ma byc tylko punkt dostepowy. na 5G szkielet na 2G ludziska, mysle, ze wiecej jak po 15 ludzi na sektor nie bedzie, na kartach - zadnych apc nie przewiduje. Do tego w przyszlosci planuje zrobic wiecej linkow point-multipoint - oczywicie w 5G. W tej chwili chce podpiac tylko jednego apeka - bazowego. Lokalizacja - wieza koscielna. Z kompem troche nie teges, ale jak bedzie trzeba....

ogolnie schemat w tej lokalizacji
net----router----ap(kolejny mikrotik?)-----500m---wieza_koscielna(mikrotik)---ludziska

pozdro i dzieki za sugestie

Offline

 

#15  2006-03-25 18:18:01

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Em jest tam kto? :-)

Offline

 

#16  2006-03-25 18:24:16

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Em jest tam kto? :-)

Offline

 

#17  2006-03-26 22:40:22

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

Sprzęt
--------------------------------
Płyta głowna MSI 848P-Neon V(fajnie wykrwya przerwania ) lub Gigabyte 848P GA 8i848P-G(ty trzeba samemu ewentualnie ustawiac sloty)  Celerion 2.0 Ram 256 + flesh
----------------------------------------------------
Karty
jako modul radiowy Tplink za 80 zl + miskom dajesz Asmax G-mode
5 ghz albo dajesz 530 DWL+ (ja daje bo ma diody i widze czy jest link) lub Atherosa
---------------------------------------------------
Sektorki wez sobie z anteny24.pl lyb cyberbajt
-----------------------------------------------------
Tyle ma chodzic a jak CI bedzie brakowac modulow to sobie dokupisz karte rozszezen

Offline

 

#18  2006-03-27 18:38:18

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Mikro[K/T]ik - pytania

No i o to mi chodzilo :-)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)