Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-11-29 17:26:05

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

Cześć,

Mam pytanie, czy jest możliwosć skonfigurowania dla postfixa wysyłki maili ostrzegawczych gdy jakieś maile znajdują się w kolejce np. powyżej 4H ?

W konfigu domyślnie znajduje się następująca opcja:

# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
delay_warning_time = 4h

Pytanie czy jest to opcja o którą ja pytam? oraz pytanie jak skonfigurować taką opcję do wysyłki takich maili ostrzegawczych na konkretny adres email ?


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#2  2016-11-29 18:49:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

Kiepski pomysł, zgodnie ze specyfikacją protokołu SMTP, serwer próbuje wysłać maila przez kilka dni,  takie ostrzeżenia nie mają sensu.

Do komunikacji real time są telefony, jabbery, skype'y i inne komunikatory.

Nawet SMS nie zawsze idzie natychmiast, bo to zależy od różnych czynników.

Dlatego powstała specyfikacja protokołu SMTP opisana w RFC i nie ma sensu jej poprawiać na siłę.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-11-29 18:53:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2016-11-30 14:21:40

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

Mimo wszystko wydaje mi się to sensownym rozwiązaniem , gdy się coś wdroży na takim serwerze i maile przestaną dochodzić a kolejki wzrosną do kilku dziesięciu tysięcy po paru godzinach, lepiej samemu się dowiedzieć o takich kolejkach niż od użytkowników :).


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#4  2016-11-30 14:46:32

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

To się nie sprawdza ile czasu jakiś mail nie by wysłany (bo to praktycznie nie od serwera zależy) ale ile sztuk maili jest w kolejce.
Przy czym - jeśli maili w kolejce jest kilkadziesiąt tysięcy, to jest niewielka szansa że swojego maila z ostrzeżeniem dostaniesz w jakimś sensownym czasie.
Postfix kontrolujący sam siebie (i długość swojej kolejki) jako żywo przypomina mi barona Münchausena, któren to pomieniony baron sam siebie za włosy z bagna wyciągał...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#5  2016-11-30 15:52:15

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

Hmmm no zawsze można wykorzystać w tym celu jakiegoś innego hosta na którym byłby postfix do wysyłki takich maili ostrzegawczych. Przykładowo mamy hosta p1 oraz p2, gdzie p1 to nasz dedykowany host do wysyłki maili ostrzegawczych, a p2 to zwykły host z kolejkami gdzie uruchomilibyśmy apkę która sprawdzałaby w tle ilość maili w kolejce następnie wysyłałaby informacje do p1 co np. 10 minut o ilości maili w kolejce nie koniecznie byłaby to informacja wysyłana mailem a np jakiś skrypt który zapisywałby w pliku informacje o kolejkach, a na p1 byłby dedykowany postfix do wysyłki maili informacyjnych o ilości maili  w kolejkach ( gdyby byla ilość maili w kolejce większa niż 'normalna' ) .

Inna opcja która teraz mi wpadła do glowyl, to wykorzystać w tym celu narzędzie w stylu ansible, saltstack. Przykładowo mamy główną VMkę p1 do wysyłki maili ostrzegawczych i p2 gdzie mamy kolejki.
P1 odpytuje cyklicznie p2 o ilość maili w kolejce, za pomocą przykładowo nast. polecenia : salt 'p2' cmd.run "mailq | tail -1" nastepnie zapisuje to do pliku, którego odpytuje skrypt sprawdzający ilość maili w kolejce, i jesli zwróci nam zbyt dużą ilość, to wysyła maila.

Wydaje mi się że coś takiego miałoby sens.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#6  2016-11-30 16:42:13

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Maile ostrzegawcze na kolejki - postfix

Niejaki Stanisław Lem napisał kiedyś opowiadanie pt. "Ananke".
Wszystkim informatykom polecam...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)