Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-08-29 17:50:43

  alilakri - Użytkownik

alilakri
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-07-09

(solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

Witam wszystkich
Mam problem z którym spotkałem się po raz pierwszy po latach użytkowania linuksa. Otóż pracując w konsoli w trybie tekstowym bez kłopotów loguję się na konto root'a ale po przejściu do trybu graficznego i próbie zalogowania na to konto w emulatorze konsoli system oświadcza uparcie: 'Uwierzytelnienie nie powiodło się'. Czy ktoś spotkał się już z czymś takim, może jakieś sugestie, wskazówki, rady jak rozgryźć ów dziwny problemat. W uzupełnieniu dodam: system operacyjny to debian sid z zainstalowanym środowiskiem xfce4. Przy okazji: czy jest możliwość utworzenia konta root bez zabezpieczenia hasłem? Próby usunięcia hash'u hasła z pliku shadow nie przynoszą żadnych wyników...
Pozdrawiam ciepło jak dzisiejszy dzionek :-)

Ostatnio edytowany przez alilakri (2016-09-02 19:11:51)

Offline

 

#2  2016-08-29 18:33:14

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

A jak próbujesz przejść w emulatorze na root-a? Mniemam, że przez su, aby było to możliwe to http://blog.serverbuddies.com/how-do-i-restrict-the-use-of-su-command/

root bez hasła, totalnie bez sensu, bo od czego jest sudo itp. narzędzia? Jeśli koniecznie chcesz psuć system proszę bardzo http://askubuntu.com/questions/553117/allow-root-access-without-passwd

Offline

 

#3  2016-08-29 19:32:39

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

andreq napisał(-a):

A jak próbujesz przejść w emulatorze na root-a? Mniemam, że przez su, aby było to możliwe to http://blog.serverbuddies.com/how-do-i-restrict-the-use-of-su-command/

tylko dlaczego ja mogę ? Odpalam lxterminal, wpisuję su i podaję hasło... jest

andreq napisał(-a):

root bez hasła, totalnie bez sensu, bo od czego jest sudo itp. narzędzia? Jeśli koniecznie chcesz psuć system proszę bardzo http://askubuntu.com/questions/553117/allow-root-access-without-passwd

dlaczego sugerujesz że kolega ma Ubuntu ? Przecież w Debianie nie musisz używać sudo. Możesz ale nie musisz.

@ alilakri - może sid to nie jest dobry pomysł ? Może testing wystarczy ? Jeśli już chcesz mieć naj naj naj naj nowsze programy (nie pakiety tylko programy) może poczytaj o apt-preferences i pin-priority -->> https://dug.net.pl/tekst/163/priorytety_pakietow_(apt_pinning__pin_priority)/


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2016-08-30 20:54:43

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

Możesz używać su, bo tak jest domyślnie w Debianie, ale wstarczy pobawić się z PAM i tylko członkowie grupy wheel będą mogli użyc su. Chociaż po namyśle, stawiam nie na problem z su/PAM/wheel, ale na uprawnienia /bin/su powinen posiadać SUID

Kod:

-rwsr-xr-x 1 root root 40168 lis 18  2015 /bin/su

Nigdzie nie sugerowałem, że alilakri ma Ubuntu, tylko pisałem, że zamiast umożliwiać logowanie root-owi bez hasła, lepiej użyć sudo lub podobnych narzędzi.

Offline

 

#5  2016-09-02 15:06:21

  alilakri - Użytkownik

alilakri
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-07-09

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

To może doprecyzuję sytuację. Po awarii dysku systemowego i prawem serii awarii płyty głównej stawiałem system od początku (instalacja z wykorzystaniem płyty testinga). System udało mi się z oporami wreszcie zainstalować i po ustawieniu konfiguracji wszystko ruszyło jak ta lokomotywa. Z pewnych swoich powodów technicznych dotychczas robiłem tak, że po ustawieniu systemu kopiowałem go na sąsiednią partycję jako system roboczy przeznaczony przede wszystkim do kompilowania programów zmieniając odpowiednio wpisy w fstab. Do tej pory wszystko chodziło jak należy a trwało to lata. Dopiero teraz zaistniała opisana wyżej sytuacja. Na pierwszej partycji, nazwijmy ją pierwotną, logowania odbywają się bezproblemowo, natomiast na tej, powiedzmy roboczej, dzieje się to co się dzieje czyli brak wejścia na root'a z konta użytkownika w trybie graficznym. Żadne kombinacje nie pomagają, także to z ustawianiem SUID'a. Zatem dalej jestem w ciemnej d.... ale będę coś kombinował po omacku. Może jednak przyjdzie komuś z Was coś do głowy bo jak na razie dla mnie ciemności kryją Ziemię... :-)
PS - W życiu nie korzystałem z ubuntu w żadnej postaci choć wykorzystuję niektóre jego pakiety których nie ma w debianie, no cóż, takie to życie... ;)...

Offline

 

#6  2016-09-02 15:30:53

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

A zarzuć fstabem, bo coś poczarowany masz ten setup.
Co masz w /var/log/messages po próbie autoryzacji (czy tam /var/log/auth.log lub /var/log/secure) ?

Offline

 

#7  2016-09-02 19:09:41

  alilakri - Użytkownik

alilakri
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-07-09

Re: (solved) Brak możliwości logowania na konto root'a w trybie graficznym

:-)... Problem rozwiązany !!! :-)... Rozwiązaniem okazało się być usunięcie i ponowne (na czysto) utworzenie katalogu użytkownika na partycji domowej. Musiał tam zagościć jakiś niezwykle złośliwy i obmierzły chochlik albo inny ksiądz czy obrzydliwiec. Co prawda nie zlokalizowałem owej odrażającej i upierdliwej kanalii ale tak czy siak poszła w kanał i jej na pohybel... ;-)))... Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomocną dłoń i polecam się na przyszłość w dzień i w nocy do pomocy :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)