Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-03-17 09:47:25

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Sieć radiowa

Kiedyś już przedstawiałem ten problem ale sprawa ucichła . Obecnie dostałem łacze od tepsy 4 Mbit Dsl. Chce to pchnąć w 5 kierunkach z wieży od telefonii komurkowej także punkty napewno bedą się widziały. Odległośc od wieży do poszczególnych punktów to około 5 do 8 km. I tu chce siieporadzić Was jakich access point-ów mam uzywać i jakich anten. Chodzi mi o dokładne w miare modele bo w tym temacie jestem lamo jak cholera. Jakich kart używać do serwera. I jeszcze jedno może ktoś ma jakiśschemat co z czym i jak.
Sieć ma być połączona w ten sposób:
Moja firma(nadaje sygnał główny) >> Wieża satelitarna (tu mają być te anteny skierowane w 5 stron) >> i tu budynki odbiorcze

Offline

 

#2  2006-03-17 14:11:12

  djlinux1992 - Użytkownik

djlinux1992
Użytkownik
Skąd: Zamość
Zarejestrowany: 2005-05-22

Re: Sieć radiowa

Jesli chcesz kilka antenek zamontować na tej wiezy i kilka AP to polecam sekorki jakieś dobre i markowe przedewszystkim :) Crevice są dobre i ten gość ma dobre antenki http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1382882
Co do AP to przynajmniej te 18dBm mocy nowe Edimaxy i edipodobne są zajefajne ale słyszałem coś o Tonze ,że ładnie siekają ok 20dBm czyli 100mW
Kable postaraj sie zastosować krótkie i mozesz zastosować H1000 zamiast H155
U klientów parabole a jak ktos jest dalej to grid 27dBm + karty z chipem ralinka ;]
Linki przy dobrym sektorze z Ap silnym i Gridem u klienta+ krótki kabel+ ralink = link na ok 10 - 15km i predkosc 1mbps ;]

Offline

 

#3  2006-03-17 14:29:27

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

A jednej parbolicznej nie można zastosować? (Tylko się nie śmiać bo laik jestem w tym temacie)
Czy może lepiej kierunkowe?

Offline

 

#4  2006-03-17 14:54:47

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Sieć radiowa

no ciekawszym rozwazaniem jest zastosowanie szczelinek rozmieszczasz j mniejwecej tak
http://biexi.dug.net.pl/pliki/graf/flynet/Gorki.jpg
a co do AP ja stosuje system operacyjny MT i AP mam na zwyklym kompie super stabilna sprawa :]
Pyatnie jeszcze jak droga nata twoja wierze dostarczyc chesz net'a?

Offline

 

#5  2006-03-17 15:02:05

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

Pyatnie jeszcze jak droga nata twoja wierze dostarczyc chesz net'a?
Nie bardzo zrozumiałem to zdanie
Ale widze że BiExi jesteś GURU w radiu. Więc  po kolei, chce zrobićtak.
Z mojej firmy wychodzi DSL na Debianie i chce to posłać jedną anteną na tą wierze - około 1 km, a z tamtąd na 5 kierunków. Czy tak sięda? Chyba powinno. i tam będzie 5 AP które odbiorą ten sygnał i wyślą go dalej do punktów odbiorczych. Czy dobrze myśle czy źle?

Offline

 

#6  2006-03-17 15:11:00

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Sieć radiowa

ja bym to tak rozwiazala

Kod:

-- net ---- debian ----- AP 5Ghz  - - - - - radio 5Ghz - - - - - AP 5Ghz--switch -- 5 AP 2.4GHz na wezy

pytanie daczego chesz tam stoswac az 5 AP nie starczyly by Ci 3 AP zeby pokryc 360`?

pozatym zastanow sie czy nie chialbys sotswac np MikroTika bo rozwiazanie jest dosc dobre przynajmniej zapomiasz o czesci porblemow jakie sa z zwyklymi AP :]

Offline

 

#7  2006-03-17 17:28:54

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

A co to jest ten MikroTik?
Widze że za to się płaci, a ja nie mogę mieć niesety pirata bo to w firmie mam zrobić a nie od tak sobie prywate.

Offline

 

#8  2006-03-17 18:12:07

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

MikroTik to złooo , nawet nie pytaj :D

Offline

 

#9  2006-03-17 20:21:13

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

ja bym to tak rozwiazala

Kod:

-- net ---- debian ----- AP 5Ghz  - - - - - radio 5Ghz - - - - - AP 5Ghz--switch -- 5 AP 2.4GHz na wezy

pytanie daczego chesz tam stoswac az 5 AP nie starczyly by Ci 3 AP zeby pokryc 360`?

pozatym zastanow sie czy nie chialbys sotswac np MikroTika bo rozwiazanie jest dosc dobre przynajmniej zapomiasz o czesci porblemow jakie sa z zwyklymi AP :]

No chciałbym zapomnieć o części problemów chociaż wiem że jest to napewno nieuniknione. Nigdy nie bawiłem się radiem a chciałbym wkońcu zrobić tego neta dzieciakom na wioskach bo mi ich troche szkoda. No nic mam weekend na czytanie i szukanie w necie (mam nadzieję że troche mi córeczka da wolnego czasu) i z pomocą miłych ludzi tegożto forum podejmę jakąś mam nadzieję że słuszną decyzję odnośnie zprzętu

Offline

 

#10  2006-03-17 21:47:57

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Sieć radiowa

zlyZwierz - a stosowales wogule koedys MT? to ni jest zlo

Offline

 

#11  2006-03-18 04:32:50

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

raz mi MT skasował LILO z MBRa - podziękowałem ;]

Offline

 

#12  2006-03-18 09:10:48

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

-- net
---- debian  - tu wiadomo co ma być
----- AP 5Ghz  - ?
- - - - - radio 5Ghz - ?
- - - - AP 5Ghz
--switch -- chyba mało istatne
---5 AP 2.4GHz na wezy -

Mogłabyś  mi jeszcze podała jakie to będą modele i jakiej marki AP i anten żeby to napewno chodzio?

A jeszcze z jakiej stajni karty radiowe? Intel , Planet ....

Offline

 

#13  2006-03-18 13:20:38

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

AP na 5 GHz to w najprostrzej konfiguracji PC + MikroTik + jakieś karty miniPCI + przejścówki na zwykłe PCI.

Jakkolwiek , mozna zakupić dedykowane maszynki do tego , np RouterBoard .. jest tego pełno www.cyberbajt.pl , tam poszukaj ( http://www.cyberbajt.pl/index.php?i=grupa&id=2&idd=36 )

Offline

 

#14  2006-03-20 09:57:35

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

AP 5Ghz  - - - - - radio 5Ghz - - - - - AP 5Ghz--
Interesuje mnie ten odcinek.

Możecie mi podpowiedzieć dokładnie jakie to mają być modele AP (Dlink, Planet, ....). Interesują mnie również jakie to mają być anteny (Kierunkowe (w tym wypadku mi się wydaje że kierunkowe)  czy sektorowe), jakie przewody i max jakie długości. Może jekaś dobra instrukcja co po kolei robić. Wiem że dużo wymagam ale może znajdzie ktoś chwile i coś konkretnie doradzi.

Offline

 

#15  2006-03-21 13:51:58

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

Sam sobie odpowiem:

Na link 5 Ghz
Rozwiązanie mniej wydajne (około 6Mbps full - duplex)
2x Osbridge 5XLi-V(H)

- Rozwiązanie bardziej wydajne (ponad 10Mbps full - duplex)
Raptor 19APN oraz satelita do niego Raptor 19NM

Jako urządzenia na bazę na 2,4GHz Osbridge XLG bądź minimalnie
bardziej wydajnego AP-600b
Jako anteny sektorowe SektorEter 17dBi lub 21dBi

Offline

 

#16  2006-03-21 22:08:11

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Sieć radiowa

zlyZwierz - wykasowane lilo to nie problem zeby rezygnowac z MT ainstaluj se vmware lub inny wynalzaek i zobacz ze to jest calkiem fane roziwazanie

Offline

 

#17  2006-03-22 04:45:56

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

Musieliby mnie do tego zmusić torturami :D

Offline

 

#18  2006-03-23 22:54:00

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Sieć radiowa

zły_zwierz mylisz sie :-)....zaczynajac robic radio zastanow sie czy chcesz uprawiac sport czy cieszyc sie intenretem wieczorem... moge powiedziec jedno mam  duze :-) doswiadczenie jak chodzi o sieci bezprzewodowe, proponuje zrobic to na wrapie lub ewentualnie na płycie głownej GA 8I848P-G a co do twojego lilo ze ci wykasowalo to hahahahehehe zartowales oczywiscie lub dysk mial badsektorow  za duzo , zrozum MT nigdy nie robi takich rzeczy albo zły stosujesz sprzet albo nie umiesz  obslugiwac  jego:-) .. jedynym rozwiazaniem b.solidnym i b. elestycznym jak chodzi o budowe sieci bezrzpewodowych zostaje MikroTik

Offline

 

#19  2006-03-23 23:16:06

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

Abstrahując od całej cudowności MT ... pierwszą rzeczą , z którą kojarzy mi się MikroTik to prowizorka. Kiedy przeglądam grupy dyskusyjne w poszukiwaniu info o WiFi widzę , że mnóstwo ludzi "walczy" z MT i jak czytam , ze np po upgrade / downgrade , system zachowuje się inaczej (a to obsługa atherosków jest lepsza , a to prismów gorsza) , to sraczki dostaję ... w dupie mam taki system

Moje zdanie jest takie: "Set it and forget it" ... co w przpadku MT jest raczej niemożliwe do osiągnięcia...

ach ... i te wasze (funboyów od MT ) boje z ustawianiem przerwań , bo pietnaście kart nie chce dobrze działać ;] LOL

Offline

 

#20  2006-03-24 00:00:55

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Sieć radiowa

Twoja wypowiedz sumuje twoj brak totalnej wiedzy na temat MikroTika i wogole podsumowuje Ciebie jako osobe ktora neguje wszystko co zwiazane jest z czyms gdzie czlowiek musi niestety nauczc sie tego obslugiwac a nie jak laik czytac forum ..nie wypowiadaj sie na temat czegos czego nie pojmujesz nie rozumisz i nie stosowales...Tyle... czytaj dalej sobie forum ...porozmawiaj np z MArkiem Zaburzanskim z ludzmi ktorzy zajmuja sie tym na codzien prowadza support tego ...kupuje sie sprzet jeden markowy ....kupuje sie licencje... ja obecnie zakoncyzlem ten temat ..a nie negujesz ....

Offline

 

#21  2006-03-24 00:11:39

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

Tak. Jestem ciemny człowiek (zwierze w zasadzie), boję się tego , czego nie rozumiem/nie znam... nie znam MT i prędko nie poznam.

Proszę skończ temat, bo mnie nie przekonasz , choćby huj na huju stawał ... EOT

Offline

 

#22  2006-03-24 00:48:58

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Sieć radiowa

"Prawda jest dziwniejsza od fikcji a dla tego ze fikcja musi byc prawwdopodobna a prawada nie" -> MArek Twain

Offline

 

#23  2006-03-24 07:39:55

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: Sieć radiowa

1) Zły zwierz dlaczego klniesz?
2) Ja tylko chciałem wiedzieć jaki mam zastosować sprzęt - już wiem ale niestety nie dzieki wam :(. Dlaczego niestety? Bo lubie to forum. I dlatego że .... nie ważne
3) Nie ma sięo co sprzeczać BiExi lubi MT Złyzwierz lubi AP czy co tam innego.

Już wymyśliłem http://www.wifi.jonkowo.pl na podobnej wierzy to będzie.

Z podobnym sprzętem

2x Osbridge 5XLi-V(H)
lub to
Raptor 19APN oraz satelita do niego Raptor 19NM

Jako urządzenia na bazę na 2,4GHz Osbridge XLG bądź minimalnie
bardziej wydajnego AP-600b
Jako anteny sektorowe SektorEter 17dBi lub 21dBi

Offline

 

#24  2006-03-24 14:57:30

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Sieć radiowa

To chyba pierwszy raz , jak przeklinam na forum ..:) poprostu mam swoje zdanie i bardzo nie lubię , jeżeli ktoś próbuje mi na siłę zaszczepić swoje idee , które z góry uważa za lepsze ..

Argumenty takich ktosiów nawet nie są brane pod uwagę i tylko podnoszą mi ciśnienie ..

Offline

 

#25  2006-03-24 15:10:11

  rash - Członek DUG

rash
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-12-20

Re: Sieć radiowa

ale zrozum  nikt CI nie wmawia zdania ..jestes smieszny wypowiadajac sie na temat czegos co nie wiesz brak CI widziey, doswiadczeniua .., nie mozna wypowiadac sie  na jakis temat  gdzie nie masz zielonego pojecia , rozumialbym i potwierdzil Twoje zdanie na temat MikroTika jak bys wiedzial co kolwiek na ten temat , połowa osob czytajac to poprostu smieje sie z CIebie z tego zdania "lilio sie wykasowalo" buahahahhaahha no myslalem ze padne pod biurko jak to uslyszalem ...wyperswaduj mi cos jak moze wykasowac sie cos z Cf :??? lub z dysku w szczegolnosci Mirkotik bo jja dzis staralem sie wyksowac i  nie udalo mi sie :-(... sadze ze mam doczynienia z dzieckiem a nie  czlowiekiem powaznym...nie wyrazaj zdania na cos co nie testowales i nie uzywal ...bo naprawde blazna dales z tym lilio pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)