Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-03-17 02:14:51

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Instalka systemu na partycji ? Possible ?

Nie wiedziałem gdzie wrzucić to pytam tu.

Chodzi o to, że chce wymontować cdrom z serwera - uznałem, że nie jest mi potrzebny, wole przeznaczyć miejsce na kieszeń z dodatkowym dyskiem 80GB. Moje pytanie brzmi czy moża:

* Zrobić partycję ~2 GB.
* Wrzucić tam pliki instalacyjne i troche pakietów, wedle uznania...
* Dodać tą partycję do bootloadera
* Jak tylko bede chciał zainstalować świeży system - bootować system z tej partycji.

Czy to się sprawdzi? Czy tak się da ?


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

#2  2006-03-17 02:27:02

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Instalka systemu na partycji ? Possible ?

Moje pytanie brzmi czy moża:

* Zrobić partycję ~2 GB.

phi. jasne, co za pytanie ;)

* Wrzucić tam pliki instalacyjne i troche pakietów, wedle uznania...

pewnie.

* Dodać tą partycję do bootloadera

no tak, możesz butować ją jako root z dowolnym jadrem, tylko musisz na niej trzymać ważne rzeczy z /etc, /bin, /sbin, /usr...

* Jak tylko bede chciał zainstalować świeży system - bootować system z tej partycji.

w każdej chwili, tylko potrzebujesz dla niej specjalny wpis w lilo/grubasie.


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2006-03-17 02:33:55

  zavader - Użytkownik

zavader
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-09-17

Re: Instalka systemu na partycji ? Possible ?

NO wlasnie mam takie watpliwoscci:

1. Czy zabootuje mi sie instalator ? Bede musial rozumiem podac mu wczesniejsze 'cos', zeby mogl najpierw sie odpalic a dopiero potem podmontowac? Czyli system jakis musi byc, zeby iso mi sie podmontowalo ? Troszke tego nie czaje jak to wszystko przebiega.

Uzyskac chce efekt, ze sobie w GRUBIE wybieram pozycje 'Instalka' i odpala mi sie instalator i instaluje na reszcie dysku.

2. Czy moge wrzucic kilkanascie plikow *.deb do katalogu, dodac go do apta i kazac zainstalowac wszystko z katalogu - przy zalozeniu ze wszystkie zaleznosci sa spelnione ?


Debian 3.1: PIII 600 MHz // 256 RAM // 14 GB Seagate // Integrated video & audio // DVD-ROM // Surecom Switch
Slackware 10.1: Shuttle AK32A // Duron 1200 MHz // 512 MB Ram // GF 2 Ti 64MB // 80 GB Caviar // Codegen 300W

Offline

 

#4  2006-03-17 09:55:19

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Instalka systemu na partycji ? Possible ?

ad 1. właściwie wygląda to tak, że instalator jest jakimś tam sobie programem, który może być odpalony tylko pod kontrolą jakiegoś systemu. czyli najpierw musisz spreparować specjalny system, którego zadaniem jest zainstalowanie innego systemu ;) przyjżyj się płytkom instalacyjnym - one wszystkie mają jakieś tam obrazy ładowane do ramdysku, i po podmontowaniu tego obrazu normalnie masz wszystko to, co powinien mieć każdy, chocby nawet minimalny system - katalogi /etc, /bin, /sbin, /usr i jeszcze kilka innych pomocniczych (/tmp, /proc, /var, itd).

ad 2. nie widzę problemu. jeśli zamierzasz dodać wszystkie deby z danego katalogu to po prostu robisz dpkg -i *deb, jeśli chcesz sobie dodać ten katalog do repozytorium to też nic nie stoi na przeszkodzie


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2006-03-17 09:57:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalka systemu na partycji ? Possible ?

2. Czy moge wrzucic kilkanascie plikow *.deb do katalogu, dodac go do apta i kazac zainstalowac wszystko z katalogu - przy zalozeniu ze wszystkie zaleznosci sa spelnione ?

http://forum.dug.net.pl/faq/index.php?kat=6&id=89


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)