Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-01-02 00:56:09

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Witam
Ciekawy jestem opinii osób, które w swoim zawodzie programują lub bezpośrednio się na taki przekwalifikowują i obserwują rynek, o przyszłości języka Rust. Mozilla rozwija ten język. Planowane jest jego finalne wydanie w pierwszej oficjalnej wersji na koniec pierwszego kwartału 2015 roku. Jest już jednak sporo o nim materiałów. Jak najbardziej istnieje kompilator, jest kilka programów w nim napisanych. Ma umożliwić tworzenie programów, które są dużo bezpieczniejsze niż obecnie pisane w C/C++ i jednocześnie ma być niewiele od nich wolniejszy. Bezpieczne ma być z powodu braku konieczności operowania na pamięci za pomocy takich wskaźników jak w C/C++ (chociaż tak na prawdę w bloku unsafe można, ale w wielu przypadkach nie trzeba, gdyż są trzy inne rodzaje wskaźników), ale również przez przystosowanie do bezpiecznego programowania równoległego.
Ciekawy jestem jak widzicie przyszłość tego języka na rynku. Czy cechy które posiada, są w pewnym zbiorze fragmentów rynku IT w którym są zaletami, są wystarczające by w ciągu max kilku lat stał się często używany? Jeśli tak, to w jakich dziedzinach?
Głównie chodzi mi o cechy: wydajność, dobrze dostosowany do programowania równoległego. Wiem, że w 2015 roku jest wiele języków będących memory safe.

http://www.rust-lang.org/

Offline

 

#2  2015-01-02 01:27:12

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Języków programowania jest jak mrówków, dlatego nie wróżę nowym zbyt wielkiego sukcesu.
Jeżyk Go  jakoś nie zawojował rynku, chociaż miał być cudowny, to nawet na Androida niewiele w nim powstało, choć podobno ten język ma sporo wspólnego z Google.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-01-04 22:47:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2015-01-02 12:04:57

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

https://medium.com/backchannel/my-computer-language … -58d9c9523644

Go, as Pike puts it, is “designed by Google to help solve Google’s problems. Google has big problems… We needed a language that made it easier for us to get our job done, and our job is writing server software.”

Go ma dużo wspólnego z potrzebami Google, ale z serwerami, nie Androidem.

Offline

 

#4  2015-01-04 15:26:49

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Intro to the Rust programming language
Jeśli ktoś chce posłuchać i popatrzeć na przykłady pomysłów użytych w Rust do bezpiecznego programowania, to w powyższym wideo je znajdzie. Prezentację wykłada osoba zatrudniona od roku na pełny etat nad Rustem.

Offline

 

#5  2015-01-04 16:32:40

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Jak już Jacekalex napisał, języków programowania jest jak mrówków, jedne bardzo dobre i uniwersalne inne niszowe ale współcześnie o sukcesie jednych języków a porażce drugich nie decydują ich zalety i wady a determinacja firm promujących swoje technologie i zasobność ich portfela. Niestety nie zawsze dobre rozwiązania wygrywają, często wręcz gorsze ale mające poparcie korporacji, nie bez znaczenia jest także inercja na rynku. Jako przykład weźmy D, stoi za nim mała firemka Digital Mars. Język genialny moim zdaniem ale nigdy nie zyska popularności bo kasy na promocję brak. Inny taki przykład, Nemerle pod .NET opracowany w Polsce. To czy Rust zyska sobie przychylnośc zależy w dużej mierze od Mozilli.

Offline

 

#6  2015-01-04 19:15:35

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Obawiałem się takiej odpowiedzi :/
Co do języka programowania to z tego co czytałem D ma pewne podobieństwa. Tylko, że w Rust trzeba ręcznie zarządzać dynamicznie przydzieloną pamięcią, chociaż jest to bezpieczne zarządzanie z powodu przystosowanych do bezpiecznych operacji wskaźników.
Trudno, najwyżej nauczę się (no, za dwa miesiące :P) nieużywanego nigdzie języka programowania. Może chociaż dobre nawyki mi zostaną.

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2015-01-04 20:03:14)

Offline

 

#7  2015-05-16 17:08:09

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Nie dzisiaj zbytnio ochoty się wczytywać i zrobię to w najbliższym czasie, więc tylko przekazuję news: stabilna wersja 1.0 języka wydana.
http://arstechnica.com/information-technology/2015/ … -version-1-0/
http://blog.rust-lang.org/2015/05/15/Rust-1.0.html
https://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Rust-1.0-Released
Zespół odpowiedzialny za język zamierza go jednak dalej rozwijać.

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2015-05-16 17:10:10)

Offline

 

#8  2015-05-16 18:37:58

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

szczerze? to jakbyś nauczył się C to nawyki by Ci zostały.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#9  2015-05-20 19:34:32

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Przeczytałem część informacji o składni i semantyce i na razie prawie wszystko mi się podoba w tym języku. Tylko ta nieszczęsna pętla for jest podobna do tej z pythona :/ Dziwi mnie, że w języku, o którym piszą że jest językiem programowania systemowego, boją się pętli w stylu C. Chyba jednak jest, na szczęście, jakieś makro, które pozwala na pętlę w stylu C i jak będzie mi potrzeba, to będę mógł sobie poskakać.
Edycja po pewnym czasie:
Przyzwyczaiłem się do for w innym niż C stylu :)

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-08-03 13:17:54)

Offline

 

#10  2016-08-03 13:14:18

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Rust - bezpieczny i wydajny języka programowania od Mozilli

Firefox 48 przynosi pierwszy produkcyjny fragment siebie napisany w języku Rust. Jest to parser kontenera "ISO Base Media Format" aka video/mp4.
https://github.com/mozilla/mp4parse-rust
To wywiera presję na dystrybucje Gnu/Linuksa i inne systemy kompilujące dla użytkowników Firefoksa, by zapewniły sensowne wsparcie dla potrzebnych fragmentów toolchainu Rusta.

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-08-03 13:31:56)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)