Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-10-06 20:17:33

  Mad_LEG - Nowy użytkownik

Mad_LEG
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-10-06

Asterisk - problem z przełączaniem połączeń

Witam,

piszę do Was bo nie mam już kompletnie pomysłów co ustawiłem źle, że mój asterisk nie potrafi przekierowywać połączeń podczas ich trwania. Ale od początku.
Zainstalowałem Asterisk GUI, ale jak już się przekonałem, niektóre rzeczy trzeba poprawić ręcznie w plikach, bo nie jest on wolny od bugów. Mam zdefiniowane Blindtransfer jako #1, jednak nic się kompletnie nie dzieje po wybraniu takiego numeru na telefonie VoIP podłączonym do centrali. Używam dwóch numerów wewnętrznych, 100 i 101. Wiem, że powinienem zdefiniować :

Kod:

exten = s,n,Dial(SIP/100,20,${DIALOPTIONS}i)
exten = s,n,Dial(SIP/101,20,${DIALOPTIONS}i)

ale nie do końca w którym miejscu mojego pliku. Próbowałem już w wielu, ale nigdzie nie zdaje egzaminu.

Tak wygląda voice menu które obsługuje połączenia przychodzące:

Kod:

[voicemenu-custom-1]
include = default
exten = s,1,NoOp(Witam)
exten = s,2,Answer()
exten = s,3,Wait(0.5)
exten = s,4,Set(FINAMEID=${CALLERID(all)}-${STRFTIME(${EPOCH},,%Y%m%d-%H:%M:%S)})
exten = s,5,Background(/var/lib/asterisk/sounds/record/start)
exten = s,6,Wait(5)
exten = 1,1,Playback(/var/lib/asterisk/sounds/record/warning)
exten = 1,2,Monitor(wav,${FINAMEID},m)
exten = 1,3,Goto(default,100,1)
exten = 2,1,Goto(default,101,1)

Czy ktoś podpowie, co mam źle zdefiniowane, że blindtransfer nie działa? W CLI> nie widzę w ogóle że wybierane są jakiekolwiek przyciski

Ostatnio edytowany przez Mad_LEG (2014-10-06 20:38:03)

Offline

 

#2  2014-10-14 09:38:44

  przeqpiciel - Użytkownik

przeqpiciel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-10-14

Re: Asterisk - problem z przełączaniem połączeń

Hej,

Mam nadzieję, że będę w stanie pomóc. Na początku chciałbym zaznaczyć, że GUI Asterisk jest mocno RC i kiepsko działa. Jeżeli jeszcze miotasz się pomiędzy GUI'ami to przetestuj FreePBX, chociaż sam preferuję pliki konfiguracyjne.

Ale idąc z pomocą. DialPlan z pierwszego cytatu nie ma prawa zadziałać zakładając, że są wrzucone do jakiegoś context, ponieważ:
1. Oba odwołują się do tego samego exten ('s')
2. Nie mają ustawionego priorytetu pierwszego (n).
Iteracja n może występować dopiero po jedynce i najlepiej w wariancie z linia zaczynającą się od 'same'.
W tym przypadku sugerowałbym zrobić co następuje:

Kod:

;Utworzyc context dla polaczen wewnetrznych
[wewnetrzne]
;zadeklarowac maske
exten = _XXX,1,Noop(dzwonie do ${EXTEN}) ;tylko do wypisania w konsoli na jaki numer bedzie dzwonione
same = n,Dial(SIP/${EXTEN}) ;wykonanie polaczenia na podany numer

nastepnie do contextu, ktory jest przypisany do numerow wewnetrznych zainkludowac [wewnetrzne], np tak:

Kod:

[contextUserow]
include = wewnetrzne

Co do features z BlindTransfer, po chwili googlania doszedłbyś do tego, że aby używać tego ficzera należy użyć opcji T lub t w app DIAL.
http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+config+features.conf

;blindxfer => #1                ; Blind transfer  (default is #) — Make sure to set the T and/or t option in the Dial() or Queue() app call!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)