Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-09-21 21:14:40

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Witajcie kochani, nowy jestem, jakoś tam znam zasady forum oraz podobają mi się ostrzeżenia podczas rejestracji konta, są takie uczciwe że tak powiem... :)

Ale potrzebuję informacji/pomocy? Tworzę sb distro i napotkałem na problem, normalnie bym szukał rozwiązania w sieci ale z tym problemem nie będzie tak łatwo...

Poszukuję/potrzebuję menadżera okien, takiego jak Xorg bądź Weston lecz jest problem, nie chce by ten menadżer korzystał w ogóle z systemd czy też polityki bezpieczeństwa PAM(konieczności logowania), chcę by bezproblemowo(bezmyślnie?) mi wstawał w ogóle nie sprawdzając czy jest na koncie roota czy też nie jest jakkolwiek zalogowany, Xorg nawet mi pasi ale są wieści iż zostanie porzucony na rzecz Waylanda/Westona, niestety ten drugi nie wstanie mi jeśli nie będzie zalogowany na jakiejś sesji, czy to root czy inny user...

Dlatego szukam jakiegoś wyjścia z tej sytuacji, istnieje może jakieś środowisko(Compiz?Beryl?) które do pracy nie wykorzystuje ani serwera X, ani Waylanda(choć to Weston mnie drażni a nie Wayland), po prostu odpala się na podstawowych możliwościach, jak Weston który nie potrzebuje sterów by działać? System już mam tylko że stoi mi na konsoli, czas na coś bardziej graficznego, a może wiecie jak skompilować Westona by nie prosił mnie o sesję użytkownika, ewentualnie coś zaproponowali? Jeśli chodzi o Xorga, mam masę trudności by mi w ogóle wstał...

Mój system nie wykorzystuje w ogóle żadnej polityki uwierzytelniania, żadnych haseł, żadnego pitolenia, już napisałem własny menadżer pakietów, bezproblemowo działam na MC(MidnightCommander), udev tworzy mi pliki urządzeń i bezproblemowo sobie je montuję, mam masę programów konsolowych do konwersji różnych typów plików itp, praktycznie cały system, do szczęścia brakuje tylko jakiegoś menadżera okien, jakikolwiek, tylko nie wspominajcie nic o Xorg w wersji 1.6 albo starszej, bardzo proszę o jakieś rady? Pomysły? Cokolwiek... ;)

Offline

 

#2  2014-09-21 22:07:19

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Offline

 

#3  2014-09-21 22:18:30

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Xorg ustępuje Waylandowi, ale ten jest przyszłoscią, nawet jak w tej chwili nie wstaje, to w przyszłości na pewno będzie wstawał.

Weston jest tylko referencyjnym kompozytorem dla Waylanda, ale jest też jakieś 5 czy 10 innych kompozytorów obrazu zgodnych z Waylandem, prawdopodobnie powstanie też kompozytor do Waylanda zawierający Compiza lub Beryla.

Musisz tylko poczekać, jeszcze nie wszystkie sterowniki obsługują Waylanda, jest teraz taki okres przejściowy, kiedy Xorg jest stopniowo zastępowany Waylandem.
Na razie możesz spokojnie używać Xorga i ulubionego środowiska graficznego, i przede wszystkim się nie martwić.
Wymiana systemu wyświetlania obrazu w Linuxie musi trochę potrwać, tak to już jest, nie od razu Kraków zbudowali.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-21 22:19:10)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2014-09-22 19:49:15

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

DirectFB nie daje mi się skompilować, ale mniejsza o niego, coś z nim wymyślę może, proces kompilacji jest najprostszy w Waylandzie, może dlatego że świeży projekt, jeśli coś jeszcze wiecie to dajcie znać, jednak będę musiał chyba poczekać aż wyjdzie jakieś proste środowisko pod Waylanda czy coś bo masakra normalnie...

Offline

 

#5  2014-09-22 21:00:43

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

fenix1991 napisał(-a):

DirectFB nie daje mi się skompilować, ale mniejsza o niego, coś z nim wymyślę może, proces kompilacji jest najprostszy w Waylandzie, może dlatego że świeży projekt, jeśli coś jeszcze wiecie to dajcie znać, jednak będę musiał chyba poczekać aż wyjdzie jakieś proste środowisko pod Waylanda czy coś bo masakra normalnie...

Nie od razu Kraków zbudowali, KDE-5, Gnome-3.16, LXQT, ENlighment-E19, OpenBox, FLuxBox, praktycznie  wszystko zaczyna już chodzić na Waylandzie, ale to na razie są wersje developerskie, które jeszcze są ciągle doskonalone i poprawiane.
Sterowniki własnościowe Nvidia i ATI jeszcze nie są gotowe na Waylanda, ale przynajmniej Nvidia pracuje już nad konkretnym sterownikiem, i jest na etapie tworzenia sterownika DDX dla Xwaylanda, czyli trybu zgodności z Waylandem programów korzystających z Xserwera, to już praktycznie ostatnia prosta.

Migracja z Xorga na Waylanda prawdopodobnie nastąpi w większości dystrybucji już pod koniec roku - w przypadków sterowników z kernela, korzystających z mechanizmu KMS, w przypadku sterów własnościowych trzeba poczekać na producentów, aż napiszą odpowiednie stery.
Także w tym przypadku będzie może z kilka miechów obsówy, ale raczej nie 2000 lat...

W Debianie sprawa najpierw się pojawi w Sidzie, w Jessie chyba nie zdąży przed mrożeniem tego wydania, w każdym razie Wayland już jest i w Jessie i w Whezzy, także jak będzie finalna wersja Waylanda, to wystarczy zainstalować i używać.

Po prostu podchodzisz do zagadnienia zbyt niecierpliwie.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-22 21:02:17)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2014-09-22 21:12:44

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Przecież Gnome (część aplikacji przynajmniej) już działa na Wayland (w wersji Debianowej)

Fervi

Offline

 

#7  2014-09-22 21:18:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

fervi napisał(-a):

Przecież Gnome (część aplikacji przynajmniej) już działa na Wayland (w wersji Debianowej)

Fervi

No właśnie, "część aplikacji przynajmniej" to jeszcze nie jest stabilne rozwiązanie, tylko raczej developerskie na razie.
Z Gnome w dodatku jest to o tyle kiepski przykład, że nawet na Xorgu nie mam pewności, czy po aktualizacji Gnome-shell wstanie na sterowniku własnościowym Nvidii, czy tylko na Nouveau, czy na Vesie, czy w ogóle nie wstanie.

Podejrzewam, że z Waylandem może być podobnie, Gnome3, to wyjątkowo "udany" projekt, jeśli chodzi o stabilność i przewidywalność. :D


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2014-09-22 22:00:27

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

DirectFB jednak mi wstał ;) Po dłuższej zabawie jest już działający, co prawda wyświetla mi się tylko czarny bądź szary ekran po odpaleniu ale to dlatego że jest to czysty serwer XDFB, nie pokazuje się żaden menadżer okien ani nic podobnego, nawet myszki nie widzę choć wiem że działa, się jeszcze pobawię to może coś wymodzę, co do Waylanda to pragnę by pozostał niezależną biblioteką taką jak DirectFB, na której także można postawić serwer obrazu razem z menadżerem okien, a na nim by powstawały środowiska i proste menadżery okien, bo XOrg jest okropny... Co do Gnome-Shell, nie uwierzycie ale nigdy tego jeszcze nie używałem xD Unity mi nie podpadło więc dałem sobie spokój z nowymi wersjami Gnome, Mate także jest banalnie zbudowane, patrząc na źródła rzekłbym iż bajecznie, zobaczymy co im z tego wyjdzie, słyszałem właśnie że pod koniec tego roku, wiec trzymam kciuki a póki co, z braku laku, normalniejszy wydaje mi się pod względem programowym DirectFB, na nim się do końca tego roku pobawię, od razu przekompiluję sb od nowa system, gdyż na śmierć zapomniałem zoptymalizować flagi kompilacji i o 1/3 urosły mi programy, zupełnie niepotrzebnie, także z niecierpliwością czekam co będzie dalej... ;D

Offline

 

#9  2014-09-23 00:52:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

DirectFB to zamierzchła przeszłość, kiedy jedynym systemem graficznym był bufor ramki.
Wydajnościowo i technicznie nie ma to sensu, nawet na konsoli np vlc szybciej chodził na interfejsie ncurses niż na directfb.

Dlatego większego sensu to nie ma, nie wspominając o akceleracji 2D - EXA, UXA czy Glamor, akceleracji 3D - OpenGL i OpenGL-ES, akceleracji Video  -  Vaapi lub Vdpau.
Tego wszystkiego w DirectFB nie ma i nie będzie.

Xorg może i jest okropny, ale chodzi, ma bieżące wsparcie i poprawiane najbardziej wkurzające błędy, wkrótce zastąpi go Wayland, może już za dwa -trzy miesiące, może potrwa to trochę dłużej, w każdym razie z DirectFB prochu nie wymyślisz.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-23 01:18:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2014-09-23 18:24:04

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Może i nie ma, lecz zanim wyjdzie stabilna wersja Waylanda i oficjalne wersje środowisk opartych na Waylandzie(a zejdzie na tym jeszcze z kilka ładnych miechów) to pobawię się DirectFB, Xorg jest zbyt skomplikowanym wynalazkiem, ponadto DirectFB oferuje mi podobne możliwości co Xorg:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Linuksowy_bufor_ramki

Może tyłka nie rwie, ale co mi szkodzi...

Offline

 

#11  2014-09-23 21:22:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Linuksowy bufor ramki wisi w całości na procku, w żaden sposób nie korzysta z mocy obliczeniowej karty graficznej, to w dzisiejszych czasach poważny problem w normalnym użytkowaniu kompa.
DirectFB teoretycznie cośtam akceleruje, ale jak zobaczyłem, jaką temperaturę ma procek dwurdzeniowy, kiedy w konsoli oglądałem film przez Mplayera czy Vlc, to akcelerację DirectFB traktuję jako ciekawostkę.
Xorg natomiast nie jest trudny, bo ten Frakenstein ma dość prostą konfigurację, i z racji funkcjonowania w milionach komputerów po prostu działa, i ma solidne wsparcie.
Kiedy Wayland wreszcie zajmie jego miejsce, będzie identyczna sytuacja z Waylandem.

Głowna różnica między Xorgiem i Waylandem jest taka, ze proces X  istnieje w systemie, i na nim wisi kompozytor ekranu, a w przypadku Waylanda proces X nie istnieje, środowisko graficzne dostarcza swój Wayland-compositor, a od strony kernela działanie Waylanda jest podobne jak działanie Alsy, tam są tylko sterowniki,  biblioteki Waylanda opisują sposób komunikacji miedzy kompozytorem obrazu a sterownikami.

Z resztą Waylanda już możesz używać razem z Xwaylandem, jeśli używany sterownik grafiki na to pozwala.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-23 21:32:33)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2014-09-24 20:29:42

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Jacekalex dlatego poczekam na tego całego Waylanda, wiem że to tylko biblioteka i to jest jej plusem, pozbywamy się zbędnego procesu z pamięci o nazwie Xorg a zastępujemy go od razu środowiskiem bądź menadżerem okiem, może proste menadżery okien też powstaną/zostaną przepisane na Waylanda, cieszyło by mnie to, niestety Weston nie odpali mi się z czystej konsoli gdyż muszę być najpierw zalogowany na jakiegoś użytkownika a to już jest problem ponieważ ja nie używam w swoim "małym wynalazku" żadnego systemu logowania, nie używam w ogóle bibliotek/modułów PAM(http://pl.wikipedia.org/wiki/Pluggable_Authentication_Modules), nawet nie mam zamiaru tego robić ze względu na zasadę działania mojego małego systemiku, dlatego też przez Westona niczego nie zdziałam, gdyż po prostu mi się nie uruchomi, jestem albo zmuszony do używania Xorg, niestety nie jestem w stanie go ogarnąć i odpalić, konfiguracja, masa modułów i zależności mnie odpycha, zapewne dałbym sb z nim radę ale nie będzie mi to odpowiadało i nie będę z tego zadowolony, więc pozostaje mi Wayland, lecz póki co nie mam na niego jakiegoś prostego systemu okien bądź całego środowiska, no i DirectFB który ma mało zależności, mało modułów i co najważniejsze odpala mi z palca że tak powiem...
Nic na to nie poradzę, chyba że wiesz gdzie mogę znaleźć jakieś paczki(źródła) do menadżerów okien postawionych na Waylanda w wersji eksperymentalnej? Może z tym bym coś wymyślił...
Jeśli uporają się z Waylandem do przyszłego roku to będzie słodko, dobrze by było by przy wersji 2.0 Wayland był już użytecznym serwerem, a jeśli się nie uporają z Waylandem do przyszłych wakacji no to albo Xorg i zabawa przy nim albo DirectFB, w jednym jak i w drugim brak sterów i same problemy ze sterami wiec niewielka różnica, czas niestety lub na szczęście na Waylanda, nic nie poradzę...

Offline

 

#13  2014-09-24 21:03:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Jak się nie zalogujesz, to framebuffera też nie odpalisz.

Jeśli jakiś proces chodzi na konsoli bez logowania, odpalony z inita to znaczy że chodzi z uprawieniami roota, co jest bzdurnym rozwiązaniem.

Logowanie na konsoli oznacza zrzucenie uprawnień z roota na pacjenta o niższych uprawnieniach.
Możesz zrobić autologowanie w konsoli (i automatyczny start Xorga lub Wayland-kompozytora, czy Framebuffera), nic trudnego, ale jakieś logowanie mieć musisz.
Dopiero na tym koncie pacjenta możesz odpalać Xorga czy Westona czy framebuffera, czy co tam chcesz.

I nie wiem, co za pajac wymyślił Linuxa bez PAM, bo w ten sposób, to się z Linuxa Windows 98 robi.

Tu widzę problem z kompletną ignorancją, i skrajnym niezrozumieniem zasady działania systemu operacyjnego, krótko pisząc problem między krzesłem a klawiaturą.

Nic na to nie poradzę, chyba że wiesz gdzie mogę znaleźć jakieś paczki(źródła) do menadżerów okien postawionych na Waylanda w wersji eksperymentalnej? Może z tym bym coś wymyślił...

Bana na wikipedii dostałeś?

Weston jest referencyjnym (wzorcowym) kompozytorem, innych bazujących na kodzie Westona jest już chyba z piętnaście, poza tym wymienionymi na Wiki jest też np QTwayland i Kwayland,
i ileśtam innych.

Praktycznie każde środowisko graficzne i manager okien ma już swojego kompozytora obrazu do Waylanda, który albo już powstał, albo właśnie powstaje.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-24 21:11:47)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2014-09-24 21:49:29

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Jak się nie zalogujesz, to framebuffera też nie odpalisz.

Nawet mi nie mów, mam nadzieję, choć nadzieja matką głupich, że się jakoś odpali, uruchomić mi się coś uruchamiał więc nie powinno być aż tak źle aczkolwiek poszperam jeszcze z Waylandem...

I nie wiem, co za pajac wymyślił Linuxa bez PAM, bo w ten sposób, to się z Linuxa Windows 98 robi.

Proszę mnie nie obrażać lecz grzecznie i prosto tłumaczyć, jak niepiśmiennemu....

Bana na wikipedii dostałeś?

No patrz, zapomniałem o niej kompletnie... xD Nie byłem na tej stronce w wiki, jakoś mi umkła, dzienx...

Offline

 

#15  2014-09-24 22:52:16

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Jak niepiśmiennemu?

Domyślnie w Linuxie wstaje użytkownik root.
Kiedy masz na konsoli program *getty, to on pracuje z uprawnieniami usera root.

Fakt zalogowania na konto pacjenta powoduje zrzucenie uprawnień z roota na pacjenta, który z natury rzeczy, przez mniejsze uprawnienia systemowe nie może np zepsuć systemu.

Podstawa  bezpieczeństwa wszystkich systemów Unix i Linux jest zasada minimalnych koniecznych uprawnień.
W dodatku PAM, to są tylko biblioteki, to kernel odpowiada za kontrolę czy odmowę dostępu, w prosty sposób w ogóle nie da się wywalić z Linuxa PAM, to elementarny fundament systemu.

Najprościej w takim wypadku automatycznego otwarcia np filmu w Mplayerze jest automatyczne zalogowanie na konsoli przez /etc/inittab, i po zalogowaniu powłoka wykonuje automatycznie polecenia zapisane w pliku ~/.profile, np odpalenie  procesu:

Kod:

mplayer {opcje mplayera}  /gdzie/jest/film/reklama.mp4

Można też wtedy odpalić z ~/.profile  np Xorga, i dla Xorga w ~/.xintrc ustalić odpalenie dowolnego programu, np mplayera, jak w przykładzie wyżej.
Identycznie można zrobić np z Westonem, ale tam na razie nie  wiem, jak w ~/.weston.ini ustalić autostart programu, ale to pewnie też nie jest wielki problem.

U Ciebie widzę taki problem, że przy stosunkowo nikłym pojęciu o Linuxie, próbujesz od nowa wymyślać koło, dlatego kombinujesz nad jakimiś prehistorycznymi opcjami, które już dawno z Linuxa wyleciały albo nie są za bardzo wspierane, zamiast skorzystać z tych możliwości, jakie daje system operacyjny.
A te możliwości są na prawdę potężne i diabelnie wszechstronne.

Żeby wywalić PAM z Linuxa, musiałbyś praktycznie własny kernel napisać.
Z resztą PAM jest też w systemach BSD i  w OpenIndianie (dawniej OpenSolaris), także tam jest identyczna sytuacja.

Pozdro
;_)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-09-24 22:56:49)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2014-11-08 18:13:58

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Witajcie po krótkiej przerwie, mam do Was pytanko, bylibyście mi w stanie doradzić jak uruchomić XWaylanda? Pobrałem źródełka z ftp://mirror.csclub.uwaterloo.ca/x.org/individual/xserver/

Skompilowałem sobie XWaylanda, wszystko ładnie pięknie ale gdy go uruchamiam to mam:

could not connect to wayland server
(EE)
Fatal server error:
(EE) Couldn't add screen
(EE)

Okazuje się iż do odpalenia XWaylanda potrzebuję Westona i tych skryptów https://aur.archlinux.org/packages/xweston/
Znalazłem coś tutaj, niby wszystko objaśnione ale niewiele kumam: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=185297&p=1

Jak i co mam najpierw odpalić z linii poleceń bo już się żywcem pogubiłem? Wiem że XWayland nie będzie działał na "sucho" bo nie ma wbudowanego jeszcze "wayland-serwer" a tylko "wayland-client", nie wiem jak wpisać w linię poleceń by odpalić XWaylanda a na nim Westona, bo uruchomienie innego menadżera okien to nawet nie próbuję...

Offline

 

#17  2014-11-08 18:53:37

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

1214

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:01:59)

Offline

 

#18  2014-11-08 19:03:58

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

bo uruchomienie innego menadżera okien to nawet nie próbuję...

Wayland nie jest menadzerem okien.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#19  2014-11-08 22:46:14

  fenix1991 - Użytkownik

fenix1991
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-09-21

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

Szczerze nie ukrywam iż miałem nadzieję że coś podpowiecie ;D

Wayland nie jest menadzerem okien.

Jest serwerem grafiki jeśli się nie mylę, natomiast XWayland jest serwerem grafiki kompatybilnym z Xorg, dzięki niemu będę mógł odpalać na nim inne menadżery okien oparte o czysty Xorg, hmm, muszę jednak sam się z tym uporać ale nie wiem czy mi się to uda...

Offline

 

#20  2014-11-08 22:52:15

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Informacje na temat menadżerów okien, każdego proszę o pomoc...

1218

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:02:04)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)