Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-05-06 12:43:15

  bb20 - Użytkownik

bb20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-05-05

wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

PC:
AMD FX-6300 3,50GHz (6 rdzeni)
ATI Radeon HD7770
Gigabyte 970a-ds3p
4gb RAM
Dysk 500GB
Zasilacz Antec 500w

Obecnie siedzę na KDE, sam nie wiem dlaczego.. Może dlatego, że dużo czytałem opinii w internecie na temat środowisk i więcej jednak osób polecało KDE, ogólnie stawiam na prostotę. Gnome bardziej mi przypada do gustu, ale jak to jest w końcu z tymi programami pisanymi pod bibliotekę KDE czy GNOME? Te z GNOME lepiej sobie radzą na KDE niż z KDE na GNOME, po prostu słyszałem, że działają szybciej i sprawniej - i też dlatego wybór padł na KDE. Tak jak mówiłem, stawiam na wydajność, szybkość i prostotę z kilkoma bajerami.. Lubię mieć DOCK na dole ekranu, ciemne kolory + przezroczystość, informacje o użyciu RAMu, CPU widoczne po prawej stronie ekranu. Często mam otwarte kilka kart w Chromium - mimo konfiguracji czasami czuć spowolniene systemu, gdzie wcześniej na W7 tego nie odczuwałem. Tak samo z kopiowaniem plików.. Ostatnio kopiowałem jakieś 150gb danych, podczas tej operacji komputer naprawdę zaczął wolno działać i czego jest to winą? Środowiska graficznego, konfiguracji jego? A może po prostu sprzętu.. Czytałem też o Fluxboxie i openboxie - wiem, że jest wiele tematów, ale nic nie znalazłem pod podobną konfiguracje sprzętową. Jeżeli chodzi o doświadczenie z Linuxem to mam go od jakiegoś tygodnia, wcześniej okazyjnie Ubuntu w starszych wersjach (9.10, 8.10, 7.10 jak i te nowsze) - obecnie siedzę na Debianie, spodobało mi się stukanie w konsolce - czytałem też o porównaniach między tym i tym systemem i mimo, że Debian jest dla zaawansowanych użytkowników a ja siedzę na Linuxie od tygodnia to wybrałem jego.

Offline

 

#2  2014-05-06 12:51:36

  tajwan - mega boss

tajwan
mega boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

XFCE albo LXDE. Nie pytaj tylko testuj każdy będzie miał jakieś za i przeciw każdego środowiska. Jak sam nie przetestujesz to się nie dowiesz.


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#3  2014-05-06 13:12:41

  bb20 - Użytkownik

bb20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-05-05

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

ale są też opinie, że przy tej konfiguracji PC nie warto XFCE, co myślisz?

Offline

 

#4  2014-05-06 13:28:39

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Ale że co, za słaby? :) Generalnie na padlinach warto zainteresować się lżejszymi środowiskami, a na współczesnych kompach co kto lubi po prostu. Możesz sobie zainstalować wszystkie i testować… Z mieszaniem aplikacji GTK/Qt itd. to samo, o ile nie jesteś wyznawcą religii niemieszania bibliotek. ;) Co do spowalniania przy obciążeniu spróbuj jakiegoś desktopowego kernela albo chociaż autogroup włącz.

Offline

 

#5  2014-05-06 13:29:28

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Dlaczego nie warto?


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#6  2014-05-06 13:31:08

  bb20 - Użytkownik

bb20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-05-05

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

zaraz będę instalował XFCE, zobaczymy jak to będzie śmigać. A powiesz coś więcej o tym kernelu i autogroup? Jakiś poradnik, link - sprawdzony?

EDIT:
nie wiem czy nie warto, tak wyczytałem na różnych forach, że lepiej taki sprzęt wykorzystać na 'cięższym' środowisku

Ostatnio edytowany przez bb20 (2014-05-06 13:32:02)

Offline

 

#7  2014-05-06 13:35:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Co do kernela, to np. z aptosida albo liquorix, co do autogroup w debianowych: http://dug.net.pl/tekst/152/autogroup_w_dystrybucyj … rach_debiana/

bb20 napisał(-a):

nie wiem czy nie warto, tak wyczytałem na różnych forach, że lepiej taki sprzęt wykorzystać na 'cięższym' środowisku

Ja to bym Openboxa instalował. ;)

Offline

 

#8  2014-05-06 13:39:59

  bb20 - Użytkownik

bb20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-05-05

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

dzięki wielkie za link, co do Openboxa..
za chwilę będę instalować na czysto Debiana, bez środowiska graficznego ani innych pierdół - będę pracować na samej konsoli i tam dopiero zainstaluje to co potrzebuje, chcę przetestować GNOME i XFCE - znam komendy na ich instalacje, jak jest z instalacją Openboxa/Fluxboxa? one są dodatkiem do głównego środowiska tak?

Offline

 

#9  2014-05-06 13:41:50

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Nie, to właściwie niewiele więcej niż menedżer okien. Masz tam menu startowe które możesz edytować i okna, które możesz przesuwać. :) Resztę musisz dobrać sam, domyślnie nawet tapety nie da się ustawić. Jeśli oczekujesz gotowego środowiska to lepiej nie instaluj bo tylko się zrazisz, przy tym trzeba podłubać trochę.

Offline

 

#10  2014-05-06 13:53:39

  bb20 - Użytkownik

bb20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-05-05

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

teraz dylemat między GNOME a XFCE.. Open/Flux spróbuje na pewno, ale muszę jeszcze trochę posiedzieć w tym systemie który mi się coraz bardziej podoba :)

Offline

 

#11  2014-05-06 14:48:17

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

xfce instaluj gnome-shell to krowa no i interfejs jest z kosmosu i jest sztywne jak stalowy pręt, zero elastyczności...oboksem fluxem itp to zainteresuj się ewentualnie w przyszłości jak nabierzesz cierpliwości i doświadczenia do debiana, bo jak pisze ArnVaker możesz się zrazić a tam jest sporo dłubaniny żeby dostosować to pod siebie. A w xfce jest wszystko czego potrzeba lekkość,nowoczesny i przejrzysty wygląd i też nie trzeba dużo dłubać żeby je dostosować..

Ostatnio edytowany przez menel (2014-05-06 14:51:08)

Offline

 

#12  2014-05-06 15:12:15

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Z gotowych wypasionych środowisk graficznych najbardziej elastyczne
są Gnome-2/Mate na gtk2, oraz KDE4, na dzień dzisiejszy.
Przyszłość szykuje się ciekawie, KDE-5 może być o wiele lżejsze od KDE4 dzięki rozbiciu na moduły potwora, jakim jest Kdelibs, ma być za klika miechów gotowe.

Z lżejszych opcji do samodzielnego rzeźbienia obok Fluxboksa i OpenBoxa, radzę zobaczyć Razor-QT, albo w przyszłości LXQT (Razor-QT połączył się z  LXDE).

Jak ktoś lubi ładny, "artystyczny" wygląd i ergonomię typu MacOS, to jest jeszcze E17, E18, oraz  E19  - wersja na razie testowa z obsługą Waylanda - czyli kolejne wersje Enlightenment.

Oczywiście jest jeszcze Gnome-3, ale zdecydowanie nie dla mnie. ;P

W każdym razie wybór jest niezły. ;)

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-05-06 15:16:10)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2014-05-06 18:43:41

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Ja wszedzie uzywam xfce + conky lub xfce + cairo-dock :-)

xfce + conky na
fx-4300
8gb ramu
hd6950


xfce + conky na
i7-2600
16 gb ramu
intel HD + radeon hd6450


oraz xfce + cairo-dock
i5-3320m
8gb ramu
intel hd4000





najlepiej najszybciej i najbardziej zaje*** chodzi to na ostaniej konfiguracji, ale to tylko i wylaczenie ze wzgledu na dysk ssd.

Przesiadlem sie z gnome po tym jak Gnome3 wyszedl.


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#14  2014-05-06 20:38:41

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Ogólnie Xfce4 polecam, jeśli to ma być środowisko dość proste, ale funkcjonalne

Możesz sobie fajnie stuningować je, inne menu, inna skórka, od biedy nawet (po połączeniu z mutterem) efekty graficzne

Fervi

Offline

 

#15  2014-05-06 20:44:38

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

jeżeli chodzi o efekty to spokojnie wystarczają te które są w xfwm, chyba, że ktoś ma 10 lat i jara się jeszcze gumowymi oknami i wodotryskami;) to kde i wtedy w kwinie można cuda na patyku robić...

Tak w ogóle to devy xfce zamierzają puścić następną wersję jakoś na czasie i zmieszczą się przed mrożeniem jessie czy znów zamulą? wie ktoś coś w temacie?

Ostatnio edytowany przez menel (2014-05-06 20:47:03)

Offline

 

#16  2014-05-06 22:02:01

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

menel napisał(-a):

Tak w ogóle to devy xfce zamierzają puścić następną wersję jakoś na czasie i zmieszczą się przed mrożeniem jessie czy znów zamulą? wie ktoś coś w temacie?

Noo. Już niedlugo:  http://wiki.xfce.org/releng/4.12/roadmap

Offline

 

#17  2014-05-06 22:17:22

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

@menel
Przecież Xfce4 nie ma efektów graficznych :D

@Yampress
Nie byłbym taki pewien, bo Xfce4 przeżywa bardzo dużą stagnację, być może po Jessie wyjdzie :|

Fervi

Offline

 

#18  2014-05-06 22:34:06

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Nowe Xfce wychodziło zawsze po zamrożeniu Debiana, teraz trzeba dobrej myśli tym razem tak nie będzie.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#19  2014-05-06 22:37:03

  krasnij - oj tam

krasnij
oj tam
Skąd: z JO73VT
Zarejestrowany: 2012-05-04
Serwis

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

bb20 napisał(-a):

zaraz będę instalował XFCE, zobaczymy jak to będzie śmigać. A powiesz coś więcej o tym kernelu i autogroup? Jakiś poradnik, link - sprawdzony?

EDIT:
nie wiem czy nie warto, tak wyczytałem na różnych forach, że lepiej taki sprzęt wykorzystać na 'cięższym' środowisku

Generalnie środowisko graficzne, którego używamy, ma nam nie przeszkadzać w pracy. Przynajmniej ja z takiego założenia wychodzę.
Dlatego mimo posiadania dośc mocnego komputera używam XFCE. Do ewentualnej zabawy z innymi środowiskami, żeby nie zaśmiecać swojego systemu, polecam postawić sobie maszynę wirtualną.


Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
The truth is out there.

Offline

 

#20  2014-05-06 23:10:41

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Nie słuchaj opinii innych jakie środowisko na ten sprzęt. Zainstaluj wszystkie i wybierz to które Ci odpowiada. Komputer masz silny uciągnie wszystkie środowiska.

Offline

 

#21  2014-05-06 23:53:11

  tajwan - mega boss

tajwan
mega boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

Ja już to przeżywałem jak sam nie przetestujesz to się nie dowiesz co ci najlepiej odpowiada


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#22  2014-05-07 08:37:12

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

tajwan Ty to jesteś ewenement i zmieniasz środowiska jak rękawiczki.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#23  2014-05-07 09:57:51

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

bb20 napisał(-a):

że Debian jest dla zaawansowanych użytkowników a ja siedzę na Linuxie od tygodnia to wybrałem jego.

I bardzo dobrze zrobiles. Popieram. W dniu dzisiejszym Debian jest dla wszystkich (interfejs graficzny) Nie chce dawac rad poniewaz kazdy z nas ma swoje upodobania. Mam podobna maszyne do Twojej tylko z karta graficzna Nvidia wiec jezeli dobrze skonfigurujesz piloty ATI mozesz uzywac wszystkich srodowisk graficznych (openbox itp. jest "smutny") w zaleznosci od upodobania. Sam uzywam XFCE

krasnij napisał(-a):

Generalnie środowisko graficzne, którego używamy, ma nam nie przeszkadzać w pracy.

Z czym sie w zupelnosci zgadzam bo "widze" ile koledzy maja problemow graficznych w Gnome3 i KDE (stary sprzet lub zla "obsluga") jak to sie mowi # czasem problem znajduje sie miedzy ekranem a krzeslem/fotelem #


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#24  2014-05-07 11:52:28

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

darius napisał(-a):

(openbox itp. jest "smutny") w zaleznosci od upodobania.

Dlaczego smutny?


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#25  2014-05-07 14:29:52

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: wydajne, szybkie i proste środowisko z kilkoma bajerkami

fervi napisał(-a):

@menel
Przecież Xfce4 nie ma efektów graficznych :D

@Yampress
Nie byłbym taki pewien, bo Xfce4 przeżywa bardzo dużą stagnację, być może po Jessie wyjdzie :|

Fervi

Nie zrumiałeś.  Chodziło mi o to, że nie wydali wg harmonogramu, a dodali

We're still in the development stage and will start releasing when we think 4.12 is ready.

Chodziło mi o to , że za szybko tego nie zrobią.

Wszystkie spekulacje, że wydają po mrożeniu/wydaniu debiana są BEZPODSTAWNE.

Projekt xfce jest w stagnacji. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Żadnych informacji. Możemy jedynie czekać, że pięknego dnia przeczytamy: " Xfce 4.12 is ready. We have  announced the release of xfce 4.12..."

Ostatnio edytowany przez Yampress (2014-05-07 14:31:16)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)