Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-02-13 19:58:09

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

alternatywa mikrotik

czesc

dawno mnie tu nie bylo :P
ostatnio z powodu fuckupow mikrotika (wersja 6.x) mam dosyc.

* przy dodawaniu adresu ipv6 router sie zwiesil wersja 6.7
* przy wylaczaniu adresow ip (8/10 wylaczen) mikrotik zrywa WSZYSTKIE polaczenia ip. ospf,bgp,tunele itp. dla jasnosci byly to adresy nie uzywane do jakiejkolwiek komunikacji
* ssh czasami poprostu nie wpuszcza
* wieczne problemy "invalid sequence number"
* zlanie przez support mikrotika

no i tu sie zaczyna poszukiwanie alternatywy. to co chcialbym miec:
* MPLS
* BGP
* OSPF
* IPV6 + routing
* VRPN (nie koniecznie ale mile widziane)
* kolejki

Czy mozecie cos podpowiedziec ? Ewentualnie jakies dobre firmy ktore by cos doradzily.

Zastanawialem sie nad vyatta ale niestety nie ma MPLS-a. No niestety bez tunelowania nie obejdzie sie. Moglbym uzyc l2tp pptp eoip ale to jest zezba w G**NIE

Ostatnio edytowany przez ukasz (2014-02-14 00:39:00)


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#2  2014-02-13 20:31:09

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: alternatywa mikrotik

Może napisz jaki to dokładnie masz model tego mikrotika, a nie jest czasem tak, że on już niewydala bo z tego zapotrzebowania to widać, że niby ma co robić?


I am the one who chose my path

Offline

 

#3  2014-02-13 20:35:55

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: alternatywa mikrotik

Większość z tego masz out-of-the-box w OpenBSD (MPLS, BGP, OSPF, kolejkowanie ruchu)

Offline

 

#4  2014-02-13 20:49:58

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

diabolic napisał(-a):

Może napisz jaki to dokładnie masz model tego mikrotika, a nie jest czasem tak, że on już niewydala bo z tego zapotrzebowania to widać, że niby ma co robić?

MikroTik Cloud Core Router CCR1016-12G
tak naprawde to sie nudzi. dopiero bedzie mial co robic.
takie przypadki rowniez zdazaly sie na PC z wersja 6.7


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#5  2014-02-14 21:36:15

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

Opowiadasz, masz 16 rdzeni, więc nudzi się tylko 15 - przy BGP jeden z nich jest zajebany po uszy robotą. Pozostałym mikrotik od roku zajęcia nie może znaleźć.
Podejrzewam, że router się nie wiesza ani nic gorszego się nie dzieje tylko przez jakieś 20 minut przebudowywałby tablicę routingu - po czym wszystko wróci do normy ;).

Alternatywa powstała wcześniej i dla niej alternatywą jest Mikrotik - Cisco, Juniper i tym podobne.

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-14 21:38:53)

Offline

 

#6  2014-02-14 22:33:38

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

bobycob napisał(-a):

Opowiadasz, masz 16 rdzeni, więc nudzi się tylko 15 - przy BGP jeden z nich jest zajebany po uszy robotą. Pozostałym mikrotik od roku zajęcia nie może znaleźć.
Podejrzewam, że router się nie wiesza ani nic gorszego się nie dzieje tylko przez jakieś 20 minut przebudowywałby tablicę routingu - po czym wszystko wróci do normy ;).

no nie jest tak.
mam adres np 10.0.0.1/24
wylaczam go i WSZYSTKIE sesje ospf i bgp robia down i up.
trace pinga do adresu 172.16.0.1/24 (nie usuwam jego)
wyglada to tak ajkby mikrotik nie patrzyl na to jaki adres usuwam tylko wywalal wszystkie i dodawal ponownie.

nie wiem moze jestem haterem mikrotika (albo za duzo takich roznych przypadkow dziwnych na raz) ale takie sytuacje to naprawde fuckup.

Ostatnio edytowany przez ukasz (2014-02-14 22:34:05)


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#7  2014-02-15 09:13:50

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: alternatywa mikrotik

@ukasz
Na BGP masz jaką tablicę routingu? (pełną czy wycinek jak duża). Pytam bo za jakiś czas życie mojego juniper-a się skonczy.
Patrzyłem na OpenBSD i Mikrotika i ku temu ostatniemu się zbliżałem. Co prawda nie będę używal ipv6 ani MPLS-a ale BGP(pewnej części tablicy routingu)
Z zrywaniem ssh się pogodziłbym jest jeszcze telnet (oczywiście przez vpn-a)
Ja celowałem w najdroższy Cloud (za 3000 PLN) Myślę że da radę.
Jak macie jakieś przykre doświadczenia z Mikrotikiem to proszę was o informację. Dzieki z góry

@babycop
To po cholerę pchają w najdroższych po 36 rdzenie jak tak naprawdę tylko jeden rdzeń jest zajęty.?
Masz jakieś dane że oficjalnie przyznają się do tego stwierdzenia? Pytam aby być "mądrzejszy" :) (przy wyborze)

Ostatnio edytowany przez hello_world (2014-02-15 09:34:46)

Offline

 

#8  2014-02-15 13:38:27

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

hello_world napisał(-a):

@ukasz
Na BGP masz jaką tablicę routingu? (pełną czy wycinek jak duża). Pytam bo za jakiś czas życie mojego juniper-a się skonczy.
Patrzyłem na OpenBSD i Mikrotika i ku temu ostatniemu się zbliżałem. Co prawda nie będę używal ipv6 ani MPLS-a ale BGP(pewnej części tablicy routingu)
Z zrywaniem ssh się pogodziłbym jest jeszcze telnet (oczywiście przez vpn-a)

tablice mam pelna. 2 providerow

hello_world napisał(-a):

Ja celowałem w najdroższy Cloud (za 3000 PLN) Myślę że da radę.
Jak macie jakieś przykre doświadczenia z Mikrotikiem to proszę was o informację. Dzieki z góry

ja mam. np mikrotik nie lubi sie dogadywac po ospf-ie z np 3com 5500. alcatelami sr7 i innymi klasami urzadzen.
wywala w logach invalid sequence number i jak masz autentykacje md5 to dodatkowo "md5 authentication failed"

hello_world napisał(-a):

@babycop
To po cholerę pchają w najdroższych po 36 rdzenie jak tak naprawdę tylko jeden rdzeń jest zajęty.?
Masz jakieś dane że oficjalnie przyznają się do tego stwierdzenia? Pytam aby być "mądrzejszy" :) (przy wyborze)

ja nie mowie ze mikrotik totalnie jest zly. do domu sie nadaje (chociaz i tak zainstalowalem openwrt :D). ma rozne mozliwosci tylko na ile one sa dopracowane.
czesto niestety mozna sie naciac na taki featuro-bug ktory jest ale nie do konca chce dzialac. np mam link na radioliniach ericsona. link jest stabilny jak nie wiem co. przy wlaczeniu BFD pomiedzy routerami (na BGP) jeden co jakis czas odpada i nie chce wstac. nie ma zadnych losow, nie ma zrywania sesi OSPF, BGP ale i tak dalej cos sie krzaczy.

przyklad z BFD.
router A i B mialy bgp skonfigurowane zeby uzywaly BFD. szybko z tego zrezygnowalem poniewaz sesje bgp flapowala okrutnie a nie bylo losow zadnych. po wylaczeniu router  A widzi router B w siasiadach w stanie DOWN. router B zas nie widzi zadnego sasiada ale w logach widac ze dostaje pakiety od nieznanego sasiada z adresem x.x.x.x (adres polaczeniowki BGP do routera A. no i gdzie tu KUR*A logika sie pytam ?

popatrzcie ile czasu mikrotik bronil sie od wprowadzenia do ssh port forwardingu. mowili ze to jest powazna dziura w zabezpieczeniach. no ludzie no........
witki opadaja.

i to sa przypadki o ktorych mowie. sa featury ale roznie one dzialaja. brak spojnej czesto logiki konfiguracji. masz BFD ale nie mozesz wylaczyc globalnie. nie da sie wywalic "all" w /routing bfd interfaces.
czasami mam warzenie ze mikrotik nie ogarnia tego co robi. placisz za cos co ma dzialac ale jak przychodzi co do czego to od supportu dostajesz odpowiedzi w stylu "uzyj czegos innego", "uzyj dirty hacka", "dziwne mi dziala"


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#9  2014-02-16 21:19:23

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

hello_world napisał(-a):

@ukasz
@babycop
To po cholerę pchają w najdroższych po 36 rdzenie jak tak naprawdę tylko jeden rdzeń jest zajęty.?
Masz jakieś dane że oficjalnie przyznają się do tego stwierdzenia? Pytam aby być "mądrzejszy" :) (przy wyborze)

Sprawa wygląda tak, ze system jest przekompilowany by pracować na maszynie wielordzeniowej. Niestety część którą napisali spece z mikrotika nie bardzo chce pracować na więcej niż jednym rdzeniu. Miałem różne niespodzianki z MT CCR, temat jest dość ładnie czyszczony na oficjalnym forum. Po zgłoszeniu ticketa od supportu wyjaśnili sprawę informując, że tak jest w tej wersji oprogramowania 'i już'. :D Ma ulec zmianie w wydaniu 7.0(odpowiedź z początku stycznia), którego nie widać i nie słychać.

popatrzcie ile czasu mikrotik bronil sie od wprowadzenia do ssh port forwardingu. mowili ze to jest powazna dziura w zabezpieczeniach. no ludzie no........
witki opadaja.

To nie do końca tak - port forwarding został usunięty z systemów w którejś wersji 3.x oraz 2.9.x. Jeśli pamięć mnie nie myli błąd leżał w ich oprogramowaniu i chyba dopiero w 4.x znów zaczął działać.
Choć nie mam pewności, mniej więcej w tym okresie przestałem używać tej funkcji.

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-16 21:19:47)

Offline

 

#10  2014-02-16 21:23:35

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

bobycob napisał(-a):

To nie do końca tak - port forwarding został usunięty z systemów w którejś wersji 3.x oraz 2.9.x. Jeśli pamięć mnie nie myli błąd leżał w ich oprogramowaniu i chyba dopiero w 4.x znów zaczął działać.
Choć nie mam pewności, mniej więcej w tym okresie przestałem używać tej funkcji.

z tego co pamietam byl dodany do wersji 5.x

bobycob napisał(-a):

Sprawa wygląda tak, ze system jest przekompilowany by pracować na maszynie wielordzeniowej. Niestety część którą napisali spece z mikrotika nie bardzo chce pracować na więcej niż jednym rdzeniu. Miałem różne niespodzianki z MT CCR, temat jest dość ładnie czyszczony na oficjalnym forum. Po zgłoszeniu ticketa od supportu wyjaśnili sprawę informując, że tak jest w tej wersji oprogramowania 'i już'. :D Ma ulec zmianie w wydaniu 7.0(odpowiedź z początku stycznia), którego nie widać i nie słychać.

tadammm :P


dobra juz nie bede hejtowal. czego mozna sie spodziewac za sprzet za taka kase..


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#11  2014-02-16 21:33:45

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

Zgadza, się - ale jak dla mnie przywrócono tą funkcję a nie dodano.

Ukasz odnośnie Twojego problemu zerknij  następnym razem gdy wywróci się router, czy przypadkiem nie ma takiej sytuacji jak opisałem. Czyli niespodzianki w /routing/bgp, brak reakcji na próbę dodania/usunięcia trasy. Zawalony na max jeden z rdzeni. Ostatnio miałem przypadek gdzie sprzęt nie potrafił listy interfejsów czytać (po dodaniu  nowego mostka) plik suppout tworzony był z błędami.
Po tym zrobiłem upgrade 6.4 do 6.8, jak na razie jest spokój z niespodziankami.

Inna ciekawa rzecz, to RB2011 i informacje o portflapping interfejsów sieciowych - co wymyślili inżynierowie? - Proszę wyłączyć LCD :D.

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-16 21:39:58)

Offline

 

#12  2014-02-16 22:17:43

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: alternatywa mikrotik

suma sumarum polecacie najmocniejszy sprzet od mikrotika (ten za 3100 brutto) na router brzegowy?
Dwóch operatorów z BGP (tylko częsciowe tablice) routing i podział na dmz dla serwerów. Ewentualnie jakieś qos na określone usługi.
Resztę tzn NAT i ochronę LAN będzie robił firewall(taraz to Cisco ISA) .

Ostatnio edytowany przez hello_world (2014-02-16 22:18:39)

Offline

 

#13  2014-02-16 22:32:35

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

RB1100AHx2 powinien w zupełności wystarczyć, choć nie napisałeś jaki ruch będzie przez niego przechodził.
Powinieneś zmieścić się w okolicach 1000zł. Platforma stabilna jak skała  Jeżeli wydajnościowo Ci wystarczy trzymaj się z dala od CCR póki możesz :D.

Offline

 

#14  2014-02-16 22:35:23

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

ja juz z mikrotika nie polece nic (dopuki nie poprawia stabilnosci). hyba ze ktos chce cos do domu to tak. nie w szkielet
wlasnie dzisiaj na wersji 5.26 ten sam blad. przy wywalaniu adresu ip zerwanie polaczen BGP,OSPF


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#15  2014-02-16 22:44:10

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

Co to za platforma - bo CCR na pewno nie.
Robię tego typu modyfikacje rutynowo - nigdy nie wywróciła się sesja z takiego powodu. Przy tej wersji oprogramowania  support może nie być zbyt rozmowny, ale co ci zależy wysłać suppout na właściwy adres. Próbowałeś?

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-16 22:47:47)

Offline

 

#16  2014-02-16 22:46:04

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

zwykly core2duo. specjalnie wzialem z deka starszy sprzet i du*a


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#17  2014-02-16 22:48:54

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

No to masz zwykły komputer z softem mikrotika, a nie platformę mikrotika :).
Nie żeby to czyniło zamknięte rozwiązania lekiem na całe zło.
Licencja nie pozwala już na upgrade?

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-16 22:49:47)

Offline

 

#18  2014-02-16 22:56:57

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

mam kilka routerow. miedzy innymi ccr. o ccr juz pisalem i wzialem starszego kompa i wersje 5.26 z nadzieja (mysla) ze to moze soft albo platforma.

tak propos bugow
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=78816

oj zaczyna wrzec na forum mikrotikowym :P

Ostatnio edytowany przez ukasz (2014-02-16 22:58:29)


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#19  2014-02-16 23:08:12

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

Marketing nigdy nie pozwoli na oficjalny bugtracker - jeszcze by się znalazły kwiatki wiszące nierozwiązane od czasów 2.8/2.9 gdzie przykładowo wyłączenie i włączenie VLAN potrafiło rozwiązać problem z komunikacją który się restartów całego urządzenia nie bał.

Offline

 

#20  2014-02-16 23:10:12

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

ok moze i nie ale widac jaki WKU*W jest na forum. narobili pelno featursow i nie ogarniaja tematu.


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#21  2014-02-16 23:19:18

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

Z ciekawości czytam ten wątek
Jak na razie piękne jakby mi z ust wyjęte pytanie do Normisa :D

Why are we scared to update? Fear of the unknown is one reason.

Niestety wszelkie zbyt mocno wbijane szpile są skrupulatnie moderowane.
Więc na tym forum spektakularnego nockdown nie zobaczymy.

----
Dziękuję za połączenie postów :)

Ostatnio edytowany przez bobycob (2014-02-16 23:43:45)

Offline

 

#22  2014-02-16 23:19:36

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

hahahaha :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

#23  2014-02-17 10:03:14

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: alternatywa mikrotik

@bobycop
Nie widzę aby można ewentualnie zwiększyć RAM. Przy dwóch operatorach (BGP) może być różnie.
Zresztą tam też widzę level 6.

Zresztą w ulotce pisze
SODIMM DDR Slot, 2GB installed (RouterOS will use only up to 1.5GB)

Ostatnio edytowany przez hello_world (2014-02-17 10:07:18)

Offline

 

#24  2014-02-17 11:03:53

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: alternatywa mikrotik

hello_world napisał(-a):

@bobycop
Nie widzę aby można ewentualnie zwiększyć RAM. Przy dwóch operatorach (BGP) może być różnie.
Zresztą tam też widzę level 6.

Zresztą w ulotce pisze
SODIMM DDR Slot, 2GB installed (RouterOS will use only up to 1.5GB)

1,5GB Ram wystarczy z zapasem przy dwóch pełnych tablicach - Ty piszesz o częściowych.
Z powodu jakichś ograniczeń (nie wiem możliwości procesora czy systemu) widzi właśnie 1,5GB.

Offline

 

#25  2014-06-27 00:30:26

  ukasz - Użytkownik

ukasz
Użytkownik
Skąd: wroclaw
Zarejestrowany: 2006-06-21

Re: alternatywa mikrotik

sory za bumpowanie starego tematu ale znalazlem jakis czas temu buga w ospf-ie. ten problem skutecznie utrudnia robienie backupowych linkow w tych samych obszarach. po jakims czasie robi sie petla. os supportu mikrotika dostalem info ze chca przepisac ospf-a od nowa. na pytanie kiedy. napisali ze nie wiedza. znalazlem jeszcze kilka bledow w ospf-ie. jeden z nich to przeciekanie tras pomiedzy obszarami. ich akurat nie opisywalem


http://wiblo.pl/wilk/userbars/debian_user_black.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)