Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-12-07 16:53:31

  arven - Użytkownik

arven
Użytkownik
Zarejestrowany: 2004-12-07

Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

Witam

To jest moj pierwszy post wiec prosze o wybaczenie jezeli palne jakas glupote ;]

Mam do was pare pytanek odnosnie Sarge'a:


1. Przymierzam sie do przeskoczenie z jajka 2.4.26 na 2.6.x ale przedtem chcialbym zrobic kompletny backup systemu - jest pod linuxem cos na wzor Ghosta.. gdzie tworzone sa kompletne obrazy partycji ?

2. jak wyglada sprawa z przesiadaniem sie z gruba na lilo ? czy samo apt-get remove grub a potem install lilo wystarczy ? czy musze jezcze uzyc jakies magicznej formulki ;)

3. chcialbym przesledzic procedure startowa.. mozna jaka ja podejrzec ? bo widze ze cos tam jest nie tak i chcialbym przyjrzec sie na spokojnie ;]

I na koniec taka sugestia... moze ktos sie pokusi o napisane tutorka jak przesiasc sie z 2.4.x  na 2.6.x.. wiem ze na ten temat zostalo juz niejedno napisale ale interesuje mie bardziej szczegolowy opis.. a nie w stylu wklep to to i to a potem zrob to i to.. chyba ze juz cos takiego dla noobow zostalo napisane

moze jakies linki ? (moze byc po ang)

i na koniec chcialbym z tego miejsca podrowic caly DUG krju ;]
z gory dzieki za odpowiedzi
Peace!

Offline

 

#2  2004-12-07 17:30:21

  arven - Użytkownik

arven
Użytkownik
Zarejestrowany: 2004-12-07

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

aha i jeszcze jedno male pytanko.. co musze wmontowac w jajko zeby miec zaawansowane zarz energia ? chodzi mi tylko o to zeby komp sie wylaczal a nie restartowal

Offline

 

#3  2004-12-07 20:01:10

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

Zacznijmy od tyłu :) - wyłączanie komputera
General setup  --->
[*] Power Management support
<*>   Advanced Power Management BIOS support
[*]     Enable PM at boot time
[*]     Enable console blanking using APM
[*]     Allow interrupts during APM BIOS calls
[*]     Use real mode APM BIOS call to power off
ACPI Support  --->
[*] ACPI Support   (reszta pusta, nie zaznaczaj)

Takie odznaczenie działa idealnie na wszystkich testowanych przeze mnie komputerach - tak z chipsetem Via jaki Intel, na platformach Pantum i AMD

Backup jest opisany na naszej stronie DUG-a w dziale FAQ
http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=6&id=64& … aa565e988e7d1
Poza tym obraz partycji zrobisz przy pomocy Partimage - (linuxowy klon Ghosta) najlepiej z dystrybucji live bo partycje nie mogą być zamontowane.
Procedury startowe masz w /var/log/kern.log
Co do lilo i gruba to Ci nie powiem :) bo się nie przesiadałem - mam lilo, ale pewnie dobrze główkujesz. Sprawdź tylko wpisy w lilo gdzie zostało zamontowane - partycja czy MBR
Pozdrawiam


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2004-12-07 21:08:42

  oress - Użytkownik

oress
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2004-09-06

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

Co do wyłączania kompa po wpisaniu komendy "halt" to już zależy od płyty głownej bo mi wystarcza tylko to:
[*] Power Management support
<*> Advanced Power Management BIOS support
[*] Enable PM at boot time
Najlepiej odpalić Knoppixa, lub jakiegoś innego live CD z linuxem i zobaczyc jak tam jest w configu wpisane i tak samo skonfigurowac w sowim jajcu jeśli poprawnie działa w Knoppixie. Ja tak zrobiłem i chula :-)

A backup partycji linuxwej też można spokojnie zrobic Ghostem jak juz do niego przywykłeś, IMVHO - to bardzo fajne programik do backupu.
BTW - czy ktoś wiej jak odpalić nagrywarke na 2.6.X, np 2.6.9 bez emulacji SCSI ? bo za cholerę nie moge przez to przebrnąć


Linux register user: #369347
http://img.uptime-project.net/img/12/95717.png http://img.uptime-project.net/img/2/53561.png

Offline

 

#5  2004-12-07 22:44:55

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

BTW - czy ktoś wiej jak odpalić nagrywarke na 2.6.X, np 2.6.9 bez emulacji SCSI ? bo za cholerę nie moge przez to przebrnąć

Zacznę od tego że u mnie nagrywarka przez pewien czas pracowała jako cdrom (patrz "Nasze wpadki") Zamiast 52x pracowała tylko 8x - ale pracowała i nagrywała. Nie było wpisów w lilo ładujących moduły scsi.  Jajko 2.4.27.
Jka przez krótki czas bawiłem się serią 2.6.x to na podobnych ustawieniach - czyli bez wpisu w lilo, bez wkompilowanej emulacji scsi nagrywarka pracowała świetnie, na pełnej szybkości.
Z jąder 2.6 zrezygnowałem z powodu braku dźwięku z którym nie mogłem sobie poradzić, a teraz hehe brakuje mi partycji, tzn. mam ale na kontrolerze raid i jak na razie instalator sobie nie poradził.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2004-12-09 08:53:47

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

generalnie wszelkie logi z dzialania systemu miezcza sie w katalogu /var/log cco do startu systemu to mozesz sobie cos poczytac w plikach /var/log/syslog oraz /var/log/kern.log

Offline

 

#7  2004-12-09 20:37:07

  rybek - Członek DUG

rybek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-04-20

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

co do nagrywarki popatrz na:

cdrecord --scanbus dev=ATAPI:

powinno pomoc, raczej nic wiecej w jajku nie potrzebujesz :).


Linux Registered User: #348830

In a World without Walls and Fences,
who needs Windows and Gates?

Offline

 

#8  2004-12-09 21:53:09

  arven - Użytkownik

arven
Użytkownik
Zarejestrowany: 2004-12-07

Re: Pare pytan nooba (backup, moduly, nowe jajko, grub)

dzieki za wszystkie odpowiedzi..

mam juz nowe jajko (2.4.28) i dziala idealnie :D

thx Bodzio i oress... rzeczywiscie wystarcza tylko 3 opcje zeby miec sprawnego halt'a ;]

co do logow to wygrzebalem jeszcze dmesg - wywala na ekran dokladnie to samo co jest w kern.logu

ale hmm tam tez nie jest wszystko napisane.. moze powiem o co mi chodzi..

podczas wyskakuje mi chyba z 50 takich oto linii:

assuming iso8859-2 cacute
assuming iso8859-2 Cacute
assuming iso8859-2 Nacute
assuming iso8859-2 nacute
assuming iso8859-2 Zabovedot

itp itd... chialem sie dowiedziec co z czego to pochodzi aha.. w jajku mam:

CONFIG_NLS_DEFAULT="iso8859-2"

moze jakis pomysl co to ?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)