Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-07-12 14:05:05

  dred111 - Użytkownik

dred111
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-01-04

Asterisk i konfiguracja.

Witam wszystkich.
Nakresle zalozenie ktore chce wdrozyc w mojej domowej sieci a Was prosze o opinie czy to jest wykonalne.

Posiadam konto voip z numerem telefonu i chcialem przez ten numer laczyc sie ze swiatem z telefonu komorkowego
ktory ma darmowe minuty na stacjonarne .
Telefon komorkowy ma abonament z darmowymi minutami na stacjonarne lecz strasznie drogie minuty na komorke.
Dodam ze telefon komorkowy dziala w sieci norweskiego operatora.
Czyli takie polaczenie chce zrealizowac:

Tel.kom -->> (asterisk-->>oper.voip.norweski-->>oper.voip.polski) -->> telefon na ktory dzwonie po stawce operatora polskiego

Proble ktory sie rysuje to jak wybrac numer z komorki na telefon docelowy.

Ostatnio edytowany przez dred111 (2013-07-12 14:14:16)

Offline

 

#2  2013-07-12 14:28:07

  alex011 - Gość

alex011
Gość

Re: Asterisk i konfiguracja.

Powiem ci ze sam dzis rozwarzałem tą myśli bo akurat dziś wykupiłem sobie nr z minuty.
Tylko u mnie problem taki ze oprócz tego że chce sie laczyc przez tel to tez i przez komp. Jeszcze nie wiem jak jedno i drugie sie robi :)

Podpinam sie pod temat :PP

 

#3  2013-07-12 15:51:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

Dla mnie konfiguracja Asteriska to prawdziwy horror, ze względu na dosyć dziwaczną składnię plików konfiguracyjnych.

Radzę zamiast Asteriska brać Freeswitcha.
Całą konfiguracja Freeswitcha siedzi w plikach xml, które mają o niebo prostszą składnię od asteriskowych, do tego ma niezły suport do baz SQL, do Skype, Gtalk, moduł GsmOpen do modemów komórkowych i masę innych opcji.

Jedna wada, to polecana instalacja - kompilacja ze źródeł, ale paczki na Debiana też można znaleźć.
http://wiki.freeswitch.org/wiki/Main_Page

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-02-14 08:12:37)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2013-07-12 20:16:32

  dred111 - Użytkownik

dred111
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-01-04

Re: Asterisk i konfiguracja.

Nie jest to takie proste skapilowanie pod debiana i  konfiguracja.

Walcze juz z  kilka godzin aby to wszystko zainstalowac i miec web panel.

Offline

 

#5  2013-07-20 19:26:37

  dred - Użytkownik

dred
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-09

Re: Asterisk i konfiguracja.

Panowie moze posiadacie konfiguracje pod asteriska na dwa konta sip
do ktorych sa przypisane numery PSTN.

Chialem jednym numerem wchodzic a drugim wychodzic na swiat.
Prosze was o pomoc.

Offline

 

#6  2013-07-20 19:59:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

dred111 napisał(-a):

Nie jest to takie proste skapilowanie pod debiana i  konfiguracja.

Walcze juz z  kilka godzin aby to wszystko zainstalowac i miec web panel.

Jakie skompilowanie?
Przecież Debian ma dpkg - które automatycznie zbuduje paczki:


Cała robota:

Kod:

dpkg-checkbuilddeps

Zainstalować zależności jakie wypluje dpkg-checkbuilddeps.
Potem

Kod:

dpkg-buildpackage

I zbuduje paczki.
Potem tylko skopiować je do lokalnego repozytorium apt i zainstalować, razem może z 5 minut roboty.

Z resztą tu masz jakiegoś skrypta, który podobno cośtam utrudnia:
http://wiki.freeswitch.org/wiki/Debian_packages_buildscript

Konfiguracja? trzeba rzeczywiście zajrzeć do dokumentacji, ale bynajmniej nie jest to jakaś czarna magia.

Tu masz przykładowy dialplan, który kiedyś jako tako działał  u mnie, jak się bawiłem Freeswitchem.
Wychodzące połączenia nawet działały ;)

A na wiki cale tony dokumentacji do poszczególnych modułów, gdzie najciekawsze pozycje, to gtalk, skypopen, lcr, niblebill.
Możesz też skompilować FS z taką opcją (testowane na Gentoo, na Debianie nie było okazji), żeby całą konfigurację buforował na serwerze PgSQL, gdzie można ją dynamicznie zmieniać z "zewnątrz" np skryptami odpalanymi przez  crona.
Sznurek:
https://wiki.freeswitch.org/wiki/PostgreSQL_in_the_core

Domyślnie całą konfigurację FS zapisuje do roboty w pliku bazy CDB.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-02-17 17:38:56)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2013-07-20 21:59:36

  nowy4 - Użytkownik

nowy4
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-09-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

Elastix nie będzie prostszy w konfiguracji? Tam pod spodem też działa Asterisk.
Generalnie tak: możesz skonfigurować  kilka SIP trunków. Np. jednego będziesz używać aby przepuszczał rozmowy na stacjonarne do Polski, a drugiego będziesz używać aby przepuszczał rozmowy na komórki do Polski.
Możesz konfigurować na różne sposoby wejście i wyjście, wejście może być na SIP trunku 1, a wyjście na SIP trunku 2.
Co do łączenia się przez telefon komórkowy, to możesz zrobić to tak. Asterisk działa w sieci, do której masz dostęp przez WiFi. Komórką łączysz się do WiFi. Na komórce instalujesz telefon VoIP i łączysz się do asteriska.
Albo jeżeli nie chcesz Asteriska to po prostu łączysz się komórką do WiFi, instalujesz na komórce telefon VoIP i konfigurujesz aby łączył się z SIP Trunkiem Twojego operatora VoIP.
Telefon VoIP na Androida - 3cx phone.

Offline

 

#8  2013-07-21 12:07:46

  dred - Użytkownik

dred
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-09

Re: Asterisk i konfiguracja.

Wiem ze mozna wykorzystac softfony. Problemu nie mam bo komorka z ktorej mam sie laczyc przez operatorow voip ma darmowe rozmowy na stacjonarne.
Czy mozna Elastix zainstalowac na debianie czy jest to tylko system operacyjny przeznaczonay na centralke?

Offline

 

#9  2013-07-21 12:32:11

  nowy4 - Użytkownik

nowy4
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-09-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

elastix to distro przeznaczone do centralek.
Na debianie możesz zainstalować np. vmware player i na wirtualnej maszynie zainstalować elastixa.
http://smugapawel.blogspot.com/2012/06/konfiguracja … artej-na.html

Offline

 

#10  2013-07-21 17:31:04

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

nowy4 napisał(-a):

elastix to distro przeznaczone do centralek.
Na debianie możesz zainstalować np. vmware player i na wirtualnej maszynie zainstalować elastixa.
http://smugapawel.blogspot.com/2012/06/konfiguracja … artej-na.html

Można też kvm, inna sprawa, ze to troszkę jakby celować z armaty do wróbla.

Z taką zabawą ładnie można by sobie poradzić przez Asteriska+Asterisk-GUI, ale nie zauważyłem w asterisku modułu podobnego do Freswitchowego gsmopen, choć pewnie gdzieśtam istnieje, ale z poziomu GUI się do niego ciężko dostać.

Do FS na wiki polecają połowę modemów Huawei, które obsługują połączenia głosowe.

Sznurek:
http://wiki.freeswitch.org/wiki/GSMopen


GUI do Freesiwtcha?
Jest FusionPBX - skrypt php, bardzo piękny, i równie skuteczny, co Astrerisk GUI, tak samo ograniczony i schematyczny.
Jest też kilka innych:
http://wiki.freeswitch.org/wiki/Freeswitch_Gui

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-07-11 05:40:32)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2013-07-22 15:18:54

  dred111 - Użytkownik

dred111
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-01-04

Re: Asterisk i konfiguracja.

Dziekuje za wsparcie.

Wszystko pieknie tylko ja juz zdalnie uwalilem serwerek moj. Mam probleb z bash wyskakuje zawsze informacja ze aplikacja nie jest zainstalowana i to tyczy sie np. apt-get czy nano i mc itp.

Mam jeszcze jeden serwerek ktory dziala jako muli room dla tunerow sat. Ma procesor 1,8 atom 2 giga ramu. Boje sie na nim instalowac bo jak padnie to rodzina nie bedzie miala tv.

Jak wroce z pracy o ile bedzie dobra pogoda to od nowa bede musial instalowac serwer.

I nie wiem czy lepiej dedykowana dystrybucje pod pbx czy np. debiana i freswicha.

A moze ktos by pomogl fizycznie przy instalacji?
Wymagam chyba chyba za duzo.

Offline

 

#12  2013-08-01 10:32:21

  minas_trith - Użytkownik

minas_trith
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-27

Re: Asterisk i konfiguracja.

nie wiem jak mogłeś uwalić....
ja odpaliłem freeswitcha na Wheezy codzi na 2 dżonkach  (e169, e1550):

INSTALACJA FREESWITCH:
apt-get install git-core build-essential autoconf automake libtool libncurses5 libncurses5-dev make libjpeg-dev pkg-config unixodbc unixodbc-dev zlib1g-dev git mc
apt-get install libcurl4-openssl-dev libexpat1-dev libssl-dev libtiff4-dev libx11-dev unixodbc-dev python2.6-dev zlib1g-dev libzrtpcpp-dev libasound2-dev libogg-dev libvorbis-dev libperl-dev libgdbm-dev libdb-dev python-dev uuid-dev bison autoconf g++ libncurses-dev
cd /usr/src
git clone git://git.freeswitch.org/freeswitch.git
cd /usr/src/freeswitch
./bootstrap.sh
./configure
make
make all install cd-sounds-install cd-moh-install

DOINSTALOWANIE MODUŁU GSMOPEN:
Before building GSMopen module do:

apt-get install gsm-utils
apt-get install libgsmme-dev
apt-get install usb-modeswitch-data usb-modeswitch comgt

## dmesg | grep tty   -> do sprawdzenia gdzie sa modemy

then

cd /usr/src/freeswitch/src/mod/endpoints/mod_gsmopen/libctb-0.16/build
make DEBUG=0 GPIB=0
make DEBUG=0 GPIB=0 install
ldconfig

RESTART KOMPA !!!!

You may need to reboot to have your dongle recognized
Build and Install

After installing prerequisites (see before), go into mod_gsmopen directory and type:

cd /usr/src/mod/endpoints/mod_gsmopen/
make clean
make install

Configuration File

Install and edit the gsmopen configuration file:

cd /usr/src/freeswitch/src/mod/endpoints/mod_gsmopen/configs/
cp gsmopen.conf.xml /usr/local/freeswitch/conf/autoload_configs/

ROBISZ WPISY NA KTÓRYCH DEVACH MASZ KOMUNIKACJĘ I VOICE:
nano /usr/local/freeswitch/conf/autoload_configs/gsmopen.conf.xml

Start FS and Load GSMopen

Launch FreeSWITCH:

/usr/local/freeswitch/bin/freeswitch

Then activate debug logging in console and logfile, and load mod_gsmopen:

freeswitch@machine> console loglevel 9
freeswitch@machine> fsctl loglevel 9
freeswitch@machine> load mod_gsmopen



W DIALPLANIE ROBISZ XMLA W KATALOGU DEFAULT O TREŚCI:
<extension name="GSM" >
    <condition field="destination_number" expression="^(\d{9})$">
      <action application="bridge" data="gsmopen/RR/$1"/>
    </condition>
</extension>


to tak na szybko, jakby jakieś błędy były to odsyłam do wiki freeswitch, chociaż jest tam kilka błędów z tego co zauważyłem i do pomyślenia nad tym co się robi...

zarządzanie przez WEB można ale tu bardziej promuje się CENTOSA?
właśnie męczę się nad MOD_CALLCENTER, na niewielki użytek można z palca te kilka xmli przerobic...

Offline

 

#13  2013-08-03 10:36:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

@minas_trith

2 pytanka o Freeswitcha:

Masz zrobioną autoryzację w wersji 1.2?

Bo mam konfig, który działał na 1.0.6, teraz wrzuciłem ten konfig do skompilowanego dzisiaj z gita, i ani bramka ani Linphone nie mogą się przebić przez autoryzację, na żadne połączenie.
Log wygląda tak:

Kod:

2013-08-03 10:14:57.081549 [NOTICE] switch_channel.c:1030 New Channel sofia/internal/1000@192.168.0.1 [35e318d9-0b54-4e3b-aad3-1804bd4bb41b]
2013-08-03 10:14:57.081549 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]
2013-08-03 10:14:57.081549 [DEBUG] switch_core_state_machine.c:415 (sofia/internal/1000@192.168.0.1) Running State Change CS_NEW
2013-08-03 10:14:57.081549 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]
2013-08-03 10:14:57.081549 [DEBUG] switch_core_state_machine.c:433 (sofia/internal/1000@192.168.0.1) State NEW
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] sofia.c:7895 IP 192.168.0.5 Rejected by acl "allow". Falling back to Digest auth.
2013-08-03 10:14:57.101551 [WARNING] sofia_reg.c:1533 SIP auth challenge (INVITE) on sofia profile 'internal' for [9195@192.168.0.1] from ip 192.168.0.5
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] sofia.c:1767 detaching session 35e318d9-0b54-4e3b-aad3-1804bd4bb41b
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] sofia.c:1859 Re-attaching to session 35e318d9-0b54-4e3b-aad3-1804bd4bb41b
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]
2013-08-03 10:14:57.101551 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]
2013-08-03 10:14:57.121553 [DEBUG] sofia.c:7895 IP 192.168.0.5 Rejected by acl "allow". Falling back to Digest auth.
2013-08-03 10:14:57.121553 [WARNING] sofia_reg.c:1478 SIP auth failure (INVITE) on sofia profile 'internal' for [9195@192.168.0.1] from ip 192.168.0.5
2013-08-03 10:14:57.121553 [DEBUG] switch_core_session.c:999 Send signal sofia/internal/1000@192.168.0.1 [BREAK]

Chcę tą cholerną autoryzację albo całkiem wyłączyć, albo skonfigurować, żeby można było dzwonić.
Bo w tej chwili nie można na żaden numer dzwonić, nawet echo.


Wersja FS:

Kod:

User-Agent: FreeSWITCH-mod_sofia/1.2.12+git~20130802T191223Z~1e3bfef390

Wczoraj przy aktualizacji u mnie zdechł zabytkowy program kb2kskype - spinka między Skype a bramką usb, i jestem bez normalnego telefonu.
Myślę, ok, mam jeszcze gdzieś Skype OSS, wrzucę Freeswitcha - konfigi jeszcze mam ze starej wersji (stawiałem kiedyś w dwóch   firmach, jako "reduktor kosztów" do analogowych centralek  - najczęściej Panasonica),
i wsio działało, a tu taki pasztet.

ACL.conf już sprowadziłem do takiego stanu, bez rezultatu:
http://jacekalex.sh.dug.net.pl/acl.conf.xml

EDIT:
Zrobione, nie za bardzo wiem jak się udało, zrobiłem to "na psi nos" ale chodzi, dzwonić na lokalnych można, muszę jeszcze sprawdzić, czemu
dialplan z wersji 1.0.6 nie idzie.
Pewnie trzeba go inaczej podpiąć.

Moduł skypopen do kernela działa, połączenia przez Skype latają w obie strony, ale wszystko blokuje autoryzacja, w żaden sposób nie można ich (połączeń) wywalić na bramkę voip, ani z niej zadzwonić.

Jeszcze może być cyrk z samą bramką, ostatnio, jak się bawiłem FS (1.0.6),
to z bramki można było dzwonić, a na bramkę ani cholery, bo FS i bramka nie mogły się dogadać w sprawie kodeka,  ta cholera usilnie próbuje forsować g729, którego FS nie obsługuje, chyba ze się pomerda kartą kredytową. ;P

Bramka to Zyxel P2000  - tym razem działa w miarę normalnie.

Z innych rzeczy - nie znam sposobu, żeby zestawić połączenie przez fs_cli czyli coś w stylu dzwoni na lokalny, a po podniesieniu słuchawki łączy z numerem zdalnym automatycznie, odpalanie klikiem w kompie.

W ogóle takiego numeru typu przełączanie rozmów i zestawianie połączeń (w typie sekretarka łączy szefa z ministrem) nigdy w żadnym serwerze voip nie robiłem, bo to zawsze latało na starych centralkach analogowych.


GsmOpen najpierw spróbuję odpalić w domu na Nokii 6230i, kabel USB ze zintegrowaną ładowarką już zamówiłem.
Ciekawe, czy FS łyknie tą Nokię, w Wammu ma pełny support.

W jednym biurze postawiłem też kiedyś GSM na hoojwejach, tylko było dwa dni kombinowania z udevem, żeby te cholerne modemy nie zmieniały się portami, były cztery sztuki i miały karty z rożnych sieci.
Po włączeniu kompa, każdy modem był gdzie indziej, niż dzień wcześniej.
To było w czasach, gdzie tanie połączenia były tylko w obrębie danej sieci (wersja chyba 1.0 albo 1.0.4).

Samo kierowanie na konkretny port kiedyś wymagało certolenia się skryptami,ale jak się pokazał moduł LCR, stało się bajecznie  proste.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-03 14:24:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2013-08-05 16:55:41

  minas_trith - Użytkownik

minas_trith
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-27

Re: Asterisk i konfiguracja.

Dobra pytanie jak odpalasz tego freeswitcha ??
Ja na razie wszystko z palca odpalam czyli w moim przypadku ze skryptu : /usr/local/freeswitch/bin/freeswitch.
Wcześniej musisz skompilować moduł gsmopen, znaleźć na których portach masz zainstalowaną nokię (czy w ogóle), jak wiesz które porty do do voica a które do daty to uzupełniasz : /usr/local/freeswitch/conf/autoload_configs/gsmopen.conf.xml i jak tu wszystko wszystko poustawiasz  reloadulesz freeswitch i z jego konsoli : load mod_gsmopen ... i jak tu się odpali to już połowa sukcesu co do migracji portów to żeby urządzenia się nie poprzestawiały  używasz: http://wiki.freeswitch.org/wiki/GSMopen#IMEI_and_IM … y_on_Linux.29  wpisu imei i imsi.
żeby później móc wyjść przez komórkę to tylko robisz nowy plik dajmy na to: touch /usr/local/freeswitch/conf/dialplan/default/gsm.xml i tam wklejasz :

<extension name="GSM" >
    <condition field="destination_number" expression="^(\d{9})$">
      <action application="bridge" data="gsmopen/RR/$1"/>
    </condition>
</extension>

czyli jak wybierzesz 9 cyfr "^(\d{9})$" wyjdź przez dowolny wolny port skonfigurowany w gsmopen: "gsmopen/RR/$1".

A najlepiej  na początku sprawdź czy możesz smssa wysłać (u mnie był to pierwszy sukces : usbtty$$ port data na pewno wtedy chodzi  jak masz odpalonego freeswitcha a w nim mod_gsmopen wpisujesz w konsoli freeswitcha: gsmopen_sendsms "interface_name" "destination_number" SMS_text     niezależnie od konfiguracji dialplanu to chodzi). Mam tylko nadzieję że nie robisz tego w wirtualce bo tam problemy z przekazywaniem portów USB bywają...
Co do autoryzacji to nie wiem w czym masz problem (mam kilka podsieci z różnymi zakresami i wszystko się widzi.. bez kombinowania a jak mówisz że na 5000 się dodzwaniasz to problem widzę tylko w wychodzeniu przez konkretne urządzenia..), a swoją drogą starych konfigów bym nie wrzucał bo nie wiadomo co zrobią...
Ale mam pytanie z innej beczki, męczę się z tym contact center i potrzebuję zrobić coś takiego: "coś (FS??) wszukuje  mi pierwszy wolny nr  wewnętrzny, poźniej wybiera numer tel z bazy mysql i zostawia to połączenie w spokoju... (ew jakiegoś bystergo klienta pod winde co sam z mysql będzie wybierał numery..)

Ostatnio edytowany przez minas_trith (2013-08-05 21:37:11)

Offline

 

#15  2013-08-05 23:08:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

Autoryzacja już lata, sam nie wiem nawet, jak do tego doszedłem, ale cośtam nie pasowało w sofia.conf.xml.

U mnie lata Skypopen, śmiga już dialplan, ogólnie dzwonić można.
Ustawiłem też tryb proxy-media dla wszystkiego, co się dało.

To Ci średnio wyszło:

Kod:

<extension name="GSM" >
    <condition field="destination_number" expression="^(\d{9})$">
      <action application="bridge" data="gsmopen/RR/$1"/>
    </condition>
</extension>

Ja jeszcze ze starych zapasow mam takie kfiatki:

Kod:

            <extension name="kierunkowe">
            <condition field="destination_number" expression="^(\+48?|0?|0048?|\+0?)?((1[2-8]|2[2-59]|3[234]|4[1-468]|5[245689]|6[1-35-8]|7[14-7]|8[1-69]|9[145])\d{7})$">
                    <action application="set" data="skype_add_outband_dtmf_also_when_bridged=true"/>
                    <action application="set" data="skype_get_inband_dtmf=true"/>    
                     <param name="inbound-proxy-media" value="true"/>
                     <action application="set" data="proxy_media=true"/>
                    <action application="set" data="hangup_after_bridge=true"/>
                <action application="bridge" data="skypopen/RR/0048$2"/> 

           </condition>
        </extension>
       
         <extension name="mobilne">
            <condition field="destination_number" expression="^(\+48?|0?|0048?|\+0?)?((5[0137]|6[069]|7[2389]|88)\d+)$">
                 <action application="set" data="hangup_after_bridge=true"/>
                 <action application="set" data="proxy_media=true"/>
                 <action application="bridge" data="gsmopen/RR/+48$2"/>

            </condition>
          </extension>

Nawet działa ;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-12 12:07:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2013-08-06 11:28:03

  minas_trith - Użytkownik

minas_trith
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-27

Re: Asterisk i konfiguracja.

Średnio mówisz,  takie pierwotne założenie: na razie ma tylko dzwonić przez dongle, innych modułów FS nie ruszałem na razie i nie będę tego ruszał do momentu uzyskania automatycznego połączenia dajmy na to po 45 sekundach między TM a klientem numer wybierany z bazy mysql... ale coś widzę ze bez płatnego softa się nie obejdzie...
Jakieś pomysły/rozwiązania najlepiej na FS?? albo czymś co jest do niego podpięte...

a ogólnie to :  http://www.fusionpbx.com/      dosyć ciekawie wygląda...

Ostatnio edytowany przez minas_trith (2013-08-06 13:38:32)

Offline

 

#17  2013-08-06 14:22:56

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

Bez płatnego softa?

U mnie stacjonarne i międzymiastowe latają przez Skype ( pakiet 10000 minut za 22,99),
komórki na razie latały przez modem hujwej jakiśtam, ale Siostrzeniec pożyczył go do Aero (na wakacje).

Kodek G729 obszedłem tak, ze FS obsługuje proxy-media, transkoduje tylko, jak pacjenci nie dogadają się w sprawie kodeków.
Do tego starcza darmowa wersja g729, a tryby proxy media i bypass media bardzo oszczędzają procek, dzięki unikaniu transkodowania.
Tak samo ustawię ZRTP, niech szyfrowanie lata między odbiorcami końcowymi, podsłuchu na FS instalować nie zamierzam.

i nie będę tego ruszał do momentu uzyskania automatycznego połączenia dajmy na to po 45 sekundach między TM a klientem numer wybierany z bazy mysql... ale coś widzę ze bez płatnego softa się nie obejdzie...

Radzę zamiast Mysql Postgresa, FS obsługuje Mysql tylko przez ODBC, serwer Mysql jest już w wersji 5.5, Myodbc tylko w wersji 5.2 - u mnie Myodbc nie kompiluje się za chiny ludowe, bo mu nie pasują nagłówki libmysqlclient.h (serwer MariaDB 5.5.31).

Numer wybierany?
Jak masz dużo planów numeracyjnych, np darmowe voipy, komórki podzielone na operatorów, do tego zagranica, to ja radzę moduł FS LCR -low-cost-rate, robi selecta z bazy i wybiera automatycznie najtańsze połączenie, oczywiście trzeba do tej bazy conieco wklepać. :D


W każdym razie nawet przy 1000 różnych prefixów, 3x select z SQL nie jest żadnym problemem, a jak to jakiś problem, to może SQL i baza LCR w pamięci RAM załatwi sprawę, albo względnie jakiś demon napisany np w Perlu, który na starcie wczytuje sobie do ramu wszystkie prefixy, i co trzeba, i do tego skrypt w dialplanie, który wysyła zapytanie do socketu, i ma odp szybciej, niż z SQLa (o ile demon ma wszystko zapisane w zmiennych i tablicach asocjacyjnych).

Tu masz przykłady  skryptów:
https://wiki.freeswitch.org/wiki/Perl_DialPlan_Executor_Example
http://wiki.freeswitch.org/wiki/Perl_DialPlan_Executor_Example_2

Kiedyś dałem taki skrypt - z przykł 1, jak nie było moda LCR, obecnie sprawa jest jakby jaśniejsza :D.

U siebie muszę poćwiczyć różne sztuczki z dialplanem (parkowanie, zestawianie połączeń, przejmowanie połączenia) i fs_cli, core w Postgresql, i może IVR.
Ale "pomalutku aż do skutku" :D

Teraz obczajam funkcje uuid* i originate, żeby zestawić połączenie między dwoma telefonami (jeden przez sip|skype|gsm|inny trunk), drugi wewn, skryptem bazującym na fs_cli.
Krotko pisząc, klik na callto w FF, łączy telefon stacjonarny ze zdalnym numerem.

Jakby trzeba było całą centralę stawiać w większym biurze, bardzo się przyda sekretarkom, i innym pierdzistołkom, tylko będzie trzeba wykombinować wersję sieciową, przez www i skrypta cgi, lub coś podobnego.

FusionPBX jest bardzo piękny, ale potrafi z działającej konfiguracji zrobić formę pośrednią między pasztetem i mielonką.
Dokładnie tak samo, jak Asterisk-Gui.


PS:
Jakbyś miał działające zapytanie do SQL, uwzględniające LCR (low-cost-rate) i Niblebill (billing, pre-paid), to się pochwał. ;)
U mnie do tej pory działa na domyślnych zapytaniach, jakie ma wbudowane, kombinacja z custom-SQl mi się ani razu nie udała.
Jeszcze z tym powalczę. ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-12 12:08:53)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#18  2013-08-12 09:41:13

  minas_trith - Użytkownik

minas_trith
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-27

Re: Asterisk i konfiguracja.

Właśnie widzę że te fusion to nie do końca to na co wygląda....
Co do tego automatycznego zestawiana połączeń nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy:
mam telemarketing (raczej contact center) jeśli to tak można nazwać bo to partyzantka wielka. Obecnie dzwonią najnormalniej w świecie z telefonów komórkowych kiedy chcą jak chcą itd (taryfa plus za 30 zł na całą polsę za free do wszystkich sieci - dlatego tylko 9 cyferek i dzwoń) numery wybierane obecnie siedzą w CRM postawionym na MYQSL i tu szukam rozwiązania: sprawdź który operator TM od 1 min "bezrobotny", weź numer z CRM zestaw połączenie klient z CRM<->operator TM. Freeswitcha dopiero poznaję w wolnych chwilkach :)  ale już widzę że to potężne narzędzie...

Ostatnio edytowany przez minas_trith (2013-08-12 09:43:27)

Offline

 

#19  2013-08-12 12:02:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Asterisk i konfiguracja.

Automatyczne zestawianie  połączeń już wyczaiłem ogólnie, jeszcze trzeba sprawę doszlifować, ale zaczyna działać.

Takie 2 opcje poszły:

Kod:

fscli -x "originate {origination_caller_id_name="1000@192.168.1.5",origination_caller_id_number=1000}sofia/internal/1005@192.168.1.1 &park()"

Kod:

fscli -x "bgapi originate skypopen/RR/echo123 1005"

Jeszcze nie idzie tak, żeby np połączyło z pacjentem 1000, a kiedy odbierze, połączyło automatycznie z dowolnym numerem wg dialplanu, ale nie od razu Kraków zbudowali.

Pomalutku, aż do skutku. :D

Potężne narzędzie?
Raczej plastelina, jak wszystko w Linuxie :D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-12 12:05:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#20  2016-03-26 10:39:37

  beniel - Nowy użytkownik

beniel
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2016-03-26

Re: Asterisk i konfiguracja.

Witam
wątek ma już swoje lata, jednak może jakimś przypadkiem któryś z Was wypowiadających się wyżej trafi tutaj raz jeszcze i będzie w stanie mi pomóc. Zdaje się, że dyskusja w tym wątku była jedyną na polskich forach która cokolwiek wnosiła w tym temacie :) Otóż niedawno zaopatrzyłem się w RaspberryPi3, głównie z zamiarem postawienia centralki telefonicznej obsługującej połączenia GSM.  Zamiar jest taki, aby w malince znajdował się modem z kartą SIM z nr A, dzwoniący z zewnątrz na ten numer automatycznie przekazywani byli na numer komórkowy B. Podobnie w drugą stronę, tj. oddzwaniając z numeru B udało się zestawić połączenie poprzez numer A. To samo miałoby dotyczyć SMSów, ale z tym będę walczyć później. Freeswitch został zainstalowany poprawnie, również dodałem mod GSMopen, sugerując się tym - http://wiki.freeswitch.org/wiki/GSMopen.

Do obsługi karty SIM używam modemu Huawei E-1550, bez simlocka i z odblokowaną obsługą Voice. Komenda ls -l /dev/ttyUSB* zwraca:
crw-rw---- 1 root dialout 188, 0 Mar 26 09:16 /dev/ttyUSB0
crw-rw---- 1 root dialout 188, 1 Mar 26 09:16 /dev/ttyUSB1
crw-rw---- 1 root dialout 188, 2 Mar 26 09:16 /dev/ttyUSB2 
tak więc w pliku konfiguracyjnym gsmopen.conf.xml dodałem ten modem w polu controldevice_name = /dev/ttyUSB2, nazywając swój interfejs jako "interface1". 
Problem pojawia się w moim wypadku przy próbie zestawienia jakiegokolwiek połączenia testowego. Użytkownik minas_trith wyżej wypowiadał się, że miał podobny problem jednak udało mu się w końcu wysłać smsa poprzez komendę gsmopen_sendsms. U mnie nawet to nie działa :( nie wiem co mam źle, przy wpisaniu w fs_cli komendy: gsm list zwraca mi:
gsm console is NOT yet assigned
F ID Name       Operator         IMEI            IB (F/T)  OB (F/T)  State   CallFlw         UUID
= == ========== ================ =============== ========= ========= ======= =============== ====

Total Interfaces: 0  IB Calls(Failed/Total): 0/0  OB Calls(Failed/Total): 0/0

Może macie Panowie jakieś pomysły?
Wielkie dzięki z góry za odpowiedź.

Offline

 

#21  2017-09-05 21:55:28

  minas_trith - Użytkownik

minas_trith
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-27

Re: Asterisk i konfiguracja.

ooj dopiero tu zajrzałem po paru latach.. :)
Bieniel, najpierw odpalasz freeswitcha (najlepiej z palca bo od razu w konsoli wszytko widzisz) a później odpalasz mod_gsmopen jak nie dodałeś tego modu przy starcie freeswitcha... i ew sprawdzasz logi...

A co do tego : "Zamiar jest taki, aby w malince znajdował się modem z kartą SIM z nr A, dzwoniący z zewnątrz na ten numer automatycznie przekazywani byli na numer komórkowy B. Podobnie w drugą stronę, tj. oddzwaniając z numeru B udało się zestawić połączenie poprzez numer A." to musisz mieć 2 kanały rozmów we freeswitchu (2 modemy i 2 karty sim) żeby dodzwonić się na zewnątrz - wyglądało by to mniej więcej tak : dzwonisz na A freeswitch odbiera - i zrzuca na wirtualny numer który z automatu przekierowuje rozmowę poprzez B na numer C - inaczej się nie da i zawsze to będą numery zdefiniowane na stałe w tych wirtualnych numerach... , tak że nie wiem czy urządzi cię taka konfiguracja...

jakby co to dawaj w pisy pomogę w miarę skromnych możliwości..

Ostatnio edytowany przez minas_trith (2017-09-05 21:59:29)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)