Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-05-10 23:32:27

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

[SOLVED] [Gentoo] synchroniczne montowanie urządzeń w KDE4

Witam,

W jaki sposób dodać regułę udev/skonfigurować środowisko, aby pendrive był montowany synchronicznie? Denerwuje mnie strasznie pokazywanie wolnego miejsca np. po skasowaniu plików, które długo się nie zmienia, a jak się człowiek śpieszy może nie nagrać czegoś jak trzeba.

Ostatnio edytowany przez hornet (2013-05-12 16:27:46)


Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.

Offline

 

#2  2013-05-11 00:17:54

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: [SOLVED] [Gentoo] synchroniczne montowanie urządzeń w KDE4

Jeżeli używasz KDE 4.10, to masz też udisks2. O ile mnie pamięć nie myli, we wcześniejszych wersjach nie było to możliwe (udisks miał opcje montowania wpisane na sztywno w kodzie źródłowym), ale w tej nowej już jest.

Jak to skonfigurować? Nie mam pojęcia. Jest narzędzie udisksctl, może ono potrafi. Jest coś takiego jak udisks-glue, może się nada. Na wiki Archa znajdziesz skrypty automatyzujące udisks, możesz wyłączyć montowanie w KDE i wykorzystać któryś z nich.

Offline

 

#3  2013-05-11 11:25:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED] [Gentoo] synchroniczne montowanie urządzeń w KDE4

#  grep -v '#' /etc/udisks-glue.conf

       filter disks {
           optical = false
           partition_table = false
           usage = filesystem
       }

       filter burnable {
           optical = true
           optical_disc_closed = false
       }

       filter optical {
           optical = true
       }


       default {
           post_insertion_command = "insertion-notify %device_file"
       }


       match disks {
           automount = true
           automount_options = { sync, noexec, noatime, nosuid, nodev }
           post_mount_command = "mount-notify mounted %device_file %mount_point"
           post_unmount_command = "mount-notify unmounted %device_file %mount_point"
       }

       match burnable {
           post_insertion_command = "k3b %device_file"
           post_mount_command = "mount-notify mounted %device_file %mount_point"
           post_insertion_command = "udisks --mount %device_file --mount-options ro"
       }

       match optical {
           automount = true
           automount_options = ro
           post_mount_command = "mount-notify mounted %device_file %mount_point"
           post_insertion_command = "udisks --mount %device_file --mount-options ro"
       }

Potem do programów startujących ze środowiskiem graficznym dopisz udisks-glue, trzeba go zainstalować osobno.

U mnie tak to działa, tylko ja używam udisks-1 - choć dwójkę też mam zainstalowaną, wessało ją kdelibs.

Kod:

qlist udisks -Uv
sys-fs/udisks-1.0.4-r5 (nls)
sys-fs/udisks-2.1.0 (crypt gptfdisk introspection)
sys-fs/udisks-glue-1.3.4

Przy samej dwójce nie chciało mi w Gnome montować.

Kod:

mount | grep sdb
/dev/sdb1 on /media/PENDRAK1 type vfat (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime,sync,uid=1001,gid=1001,fmask=0022,dmask=0077,codepage=852,iocharset=iso8859-2,shortname=mixed,showexec,utf8,errors=remount-ro,uhelper=udisks)
/dev/sdb3 on /media/Pendrak3 type ext3 (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime,sync,data=ordered,uhelper=udisks)
/dev/sdb2 on /media/PENDRAK2 type vfat (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime,sync,uid=1001,gid=1001,fmask=0022,dmask=0077,codepage=852,iocharset=iso8859-2,shortname=mixed,showexec,utf8,errors=remount-ro,uhelper=udisks)

Jak widać, chodzi. ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-11 11:50:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2013-05-11 16:30:33

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: [SOLVED] [Gentoo] synchroniczne montowanie urządzeń w KDE4

Chyba coś się spaprało.

Synchronicznie montuje:

Kod:

% grep -i /etc/mtab -e San
/dev/sdb1 /media/SanDisk fuseblk rw,nosuid,nodev,noexec,sync,noatime,allow_other,blksize=4096 0 0

Pojawił się natomiast problem. Maksymalna prędkość jaką otrzymuje na tym pendrivie to.... ~150 kB/s. Coś pochrzanione mam, czy sync jest czymś innym, niż sposób w jaki Windows montuje pendrive'y?

//edit:

Wygląda na to, że sync nie działa z ntfs. Można jednak wykorzystać flush jako zastępstwo. Polecam również użycie opcji allow_other, bo podawanie hasła przy próbie odmontowania bywa męczące.

Ostatnio edytowany przez hornet (2013-05-12 16:30:04)


Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)