Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-09-10 22:55:06

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

brak praw do odczytu dla innych na partacji ntfs na dysku usb

Witam
Mam zainstalowanego debiana wheezy i xfce. Na dysku usb mam kilka partycji - w tym jedną najważniejszą na ntfs-ie. Po kliknięciu w thunarze partycja ładnie się montuje (bez pytania o hasło roota) i mogę tam wszystko zapisywać - nie ma żadnych problemów. Chciałem podpiąć niektóre katalogi z tej partycji pod serwer minidlna - i tu pojawia się problem. Ponieważ montowana partycja daje uprawnienia do odczytu i zapisu tylko dla usera, który ją montuje (sprawdziłem podobnie dzieje się z penami z fat-em) to niestety serwer nie może czytać plików z tej partycji. Chciałbym aby uprawnienia były takie: 644. Czy gdzieś da się ustawić umask? Nie jest dla mnie optymalnym dokonanie wpisu w fstab - ponieważ wtedy partycja:
1. jest montowana automatycznie (gdy dopisana jest opcja auto) ale dysk nie jest cały czas podpięty i niepotrzebnie wydłuża to czas starty systemu gdy dysku nie ma, a po wpięciu dysku już po zalogowaniu pojawia się problem z pkt 2,
2. wymaga zamontowania przez root-a (gdy jest dopisana opcja noauto) i nie działają już wtedy ikony urządzeń w thunarze.
W związku z tym mam pytanie - gdzie można tak zmienić ustawienia aby po kliknięciu w ikonę partycji w thunarze partycja ntfs montowała się do odczytu i zapisu dla użytkownika montującego i z prawami do odczytu dla innych.
Oczywiście za pomocą chmod nie mogę nic zdziałać z uprawnieniami. Poniżej wynik polecenia

Kod:

cat /etc/mtab

odnośnie tej partycji

Kod:

/dev/sdd6 /media/BA0E31710E3127B1 fuseblk rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other 0 0

Wcześniej na ubuntu śmigało to bez problemu. Ale nie mam pomysłu jak to ustawić.
Pozdrawiam

13-09-2012
Po ilości odpowiedzi widzę, że lekko nie będzie. A jeszcze znalazłem taki wątek: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=21337&p=1 . Z dyskusji wynika jasno, że w debianie sposobem dostępnym dla przeciętnego użytkownika nie da się zmienić tych uprawnień 700 do montowanych urządzeń. Może od maja się coś zmieniło? Ma ktoś może jakiś pomysł?

Ostatnio edytowany przez tspoko (2012-09-13 19:59:19)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)