Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-07-10 12:35:45

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Zapis jednego bitu

Dzień dobry,
mam problem i już nie mam siły czytać w necie bo i tak nie potrafię zrozumieć. Zresztą ktoś kto czegoś się nie uczył nigdy zawsze będzie miał problem.

Potrzebuję pomocy szybkiej, odpowiedzi na kilka spraw których nie potrafię zrozumieć:
- mam tranzystor, aby odczytać jego stan 1/0 przykładam napięcie do bramki i se płynie prąd - czy dobrze rozumiem?
- jeśli przepływa prąd po przyłożeniu napięcia jest 1(jeśli się to programuje to dajmy, że jak przepływa to 1)
- chcę zrobić aby było 0, przykładam większe napięcie i elektrony/dziury (kwestia zastosowanego tranzystora) "uciekają" zanikają w kanale przewodzenia między źródłem i drenem - teraz przykładając napięcie do bramki nie będzie przewodzony prąd, bo nie ma co przewodzić?
- chcę wrócić do 1, przykładam napięcie 0V do bramki i elektrony/dziury wracają na miejsce?

Jak widać rozumowanie chłopskie, ale takie musi być. Czy ja w miarę dobrze rozumiem tok działania zapisu 1 bitu w komórce pamięci (na przykładzie tranzystora)?

Przepraszam jeśli to głupie pytania, ale ja nie mam pojęcia o fizyce, bo to nie mój dział nauk, a muszę wyjaśnić na egzaminie czy to rozumiem.

Pozdrawiam,
buri

Offline

 

#2  2012-07-10 15:52:48

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Zapis jednego bitu

Wszystko zależy od układu. Jeśli masz na myśli jednotranzystorwą komórkę DRAM to tranzystor robi za klucz dostępu do pojemności podpiętej do jego źródła (teraz wykorzystuje się pojemności samego tranzystora, ale chyba tylko w komórka trójtranzystorowych). Bramka feta jest podpięta do linii słów, natromiast dren do linii bitów. Jeżeli linia słów jest na zasilaniu (jednyka) to masz dostęp do informacji zgromadzonej w kondensatorze.

Zapytaj konkretniej o co kaman to będzie mi łątwiej odpowiedzieć.

P.S. Poszukaj sobie książki Marciniaka "Ukłądy scalone w pytaniach i odpowiedziach" lub "Materiały i przyrządy półprzewodnikowe". Tam jest to wytłumaczone tak, że nawet filolog zrozumie ;-)

Offline

 

#3  2012-07-10 18:15:06

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: Zapis jednego bitu

Lorenzo napisał(-a):

Wszystko zależy od układu. Jeśli masz na myśli jednotranzystorwą komórkę DRAM to tranzystor robi za klucz dostępu do pojemności podpiętej do jego źródła (teraz wykorzystuje się pojemności samego tranzystora, ale chyba tylko w komórka trójtranzystorowych). Bramka feta jest podpięta do linii słów, natromiast dren do linii bitów. Jeżeli linia słów jest na zasilaniu (jednyka) to masz dostęp do informacji zgromadzonej w kondensatorze.

No właśnie to opisałem powyżej tylko po chłopsku ;P

Mój temat z jakiego odpowiadam to: półprzewodniki, budowa, zastosowanie na przykładzie pamięci stałych. Pytania po kolei to były elementarna komórka pamięci, poszedłem w tranzystor (no takie mam w pamięciach stałych), teraz myślę opisać to na przykładzie w działaniu  tranzystora n-MOS.

To co wyjaśniłeś bardzo mi pasuje ". Bramka feta jest podpięta do linii słów, natromiast dren do linii bitów. Jeżeli linia słów jest na zasilaniu (jednyka) to masz dostęp do informacji zgromadzonej w kondensatorze." teraz jak niby jest tam odczytywane "0"? Ja zrozumiałem iż dając wyższe napięcie powoduje się odpływ elektronów z warstwy zaporowej i na kanał się zamyka. Czyli teoretycznie rozumując z tego co Ty napisałeś o dostępie odcina się możliwość odczytu informacji?

Jestem z tego mało pojmujący. To jest przedmiot wrypany przez kochaną UE na piątym roku studiów o kierunku hydrogeologia i zwie się fizyka współczesna. Gdzie prof. tłumaczy zjawiska fizyczne po fizycznemu - prosto mówiąc z 15 wykładów nie zrozumiałem nic.

Offline

 

#4  2012-07-11 17:21:14

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: Zapis jednego bitu

Temat do zamknięcia :) Wielkie podziękowania dla @Lorenzo za materiały!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)