Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-11-06 10:43:29

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Klasy

W tym artykule http://www.debianusers.pl/article.php?aid=44&top10=1
znalazlem cos takiego:


10.0.0.0: pojedyncza sieć klasy A,
172.16.0.0 - 172.31.0.0: 16 sieci klasy B,
192.168.0.0 - 192.168.255.0: 256 sieci klasy C

.
Pytanie:
Czy w sieci lokalnej moge uzywać ip tylko z tych przedziałów czy to tylko był przykład bo wczesniej jest napisane:

Klasa A
    Klasa A adresów IP jako swój pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 1 i 126. Pierwszy bajt adresów IP w tej klasie identyfikuje sieć, zaś pozostałe trzy bajty identyfikują hosta.
Klasa B
    Klasa B adresów IP jako swój pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 128 i 191. Pierwsze dwa bajty w tej klasie są identyfikatorami sieci, zaś pozostałe dwa bajty są identyfikatorami hosta w tej sieci.
Klasa C
    Klasa C adresów IP jako swój pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 192 i 223. Pierwsze trzy bajty w tej klasie identyfikują sieć, zaś pozostały bajt identyfikuje konkretny host w tej sieci.


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2005-11-06 11:13:49

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Klasy

Tak. Tylko z tych przedziałów.

Offline

 

#3  2005-11-06 11:35:33

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Klasy

Dziex:)
Czyw takim razie adresy z tych przedziałów nie są uzywane w internecie (zewnetrzne ip)?
Czy te ipiki :

Klasa A
Klasa A adresów IP jako swój pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 1 i 126 itd...

to ś wlasnie tylko te te co moga byc uzywane jako zewnetrzne ip?


Pozdrawiam

Offline

 

#4  2005-11-06 11:41:04

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Klasy

Czyw takim razie adresy z tych przedziałów nie są uzywane w internecie (zewnetrzne ip)?

tak, w intenecie (w sensie sieci publicznej) nie ją używane IP z puli prywatnej ;)

Offline

 

#5  2005-11-06 12:09:29

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Klasy

Ja sądzę, ze zacytowany opis klas jest nieco błędny, choć mistrzem sieci nie jestem.
Po pierwsze to nie adresy ip dzielą się na klasy, tylko podsieci.
Po drugie klasa sieci zależy od maski, a nie od wartości bajtów w adresie.
Po trzecie można sobie stosować dowolne zaresy adresów ip w sieci
lokalnej, tyle, że zstosowany zakres adresów , (powtarzający się z tym w internecie) nie będzie dostępny z sieci lokalnej, czyli jeżeli robimy sieć bez dostępu do internetu to żadne ograniczenia w adresowaniu nie obowiązują.

No i jak wspomniaj Graffi publicznymi adresami ip mogą być wszystkie adresy ip nie zawierające się w w/w puli adresów prywatnych, a wartości bajtów nie mają tu znaczenia, no bo przecież może być podsieć klasy A o adresie np. 234.0.0.0 .

Dobrze myslę? Nie wiem, ale zawsze jak myślę o adresach ip to mie to przyprawia o dym z czachy. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2005-11-06 12:23:50

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Klasy

Hehe mi tez sie zawsze z czachy dymiło  i postanowilem w koncu zapytać iw sumie przychyliłbym sie do rozkminy Czadmana(tak na chłopski rozum).Ale jakby nie było czekam na następnego mózga:)
Pozatym:
to:

Klasa C adresów IP jako swój pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 192 i 223. Pierwsze trzy bajty w tej klasie identyfikują sieć, zaś pozostały bajt identyfikuje konkretny host w tej sieci.

nijak sie ma do tego:

192.168.0.0 - 192.168.255.0: 256 sieci klasy C

mając na uwadze ze 192....... moze byc tylko w lanie oraz to ze

.... pierwszy bajt posiada liczbę pomiędzy 192 i 223...

moze byc tylko w necie.
Jak widać i tu i tu jest na poczatki 192....


Pozdrawiam

Offline

 

#7  2005-11-06 12:43:14

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Klasy

Ja sądzę, ze zacytowany opis klas jest nieco błędny, choć mistrzem sieci nie jestem.
Po pierwsze to nie adresy ip dzielą się na klasy, tylko podsieci.

No raczej powinno sie chyba mówić, że to adresy dzielą sie na klasy. Bo klasy wydzielone są ze wszystkich możliwych adresów ip, a nie z podsieci.

Po drugie klasa sieci zależy od maski, a nie od wartości bajtów w adresie.

Klasa sieci zalezy od maski, a maska od liczby bajtow zajmowanych przez adres sieci danej podsieci. 256 to 2^8 czyli 8 bitow.


Po trzecie można sobie stosować dowolne zaresy adresów ip w sieci
lokalnej, tyle, że zstosowany zakres adresów , (powtarzający się z tym w internecie) nie będzie dostępny z sieci lokalnej, czyli jeżeli robimy sieć bez dostępu do internetu to żadne ograniczenia w adresowaniu nie obowiązują.

Jeśli sieć jest bez dostepu do internetu to faktycznie bez znaczenia, ale gdy juz jest dostep taki korzystając z puli publicznej w sieci lokalnej pozbywasz się możliwości łaczenia z ta samą pulą w internecie.


No i jak wspomniaj Graffi publicznymi adresami ip mogą być wszystkie adresy ip nie zawierające się w w/w puli adresów prywatnych, a wartości bajtów nie mają tu znaczenia, no bo przecież może być podsieć klasy A o adresie np. 234.0.0.0 .

Do tego też sie przyczepie, bo to nie jest podsieć klasy A, a klasa D. Ma ona swoje specjalne przeznaczenie. Służy do rozsyłania grupowego (multicast). Uzywana jest np. przez zaawansowane protokoły routingu (np. ospf, eigrp) do wymiany informacji o tablicach routingu.

Przydałby się chyba art o adresach ip, podziałach na podsieci, obiczaniu masek. Może przygotuje coś takiego wkrótce.

Offline

 

#8  2005-11-06 13:27:11

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Klasy

I dobrze, że się czepiasz. :) Tak jak Korbol, też chciałbym to kiedyś zakminić. Bo faktycznie, niektóre moje tezy powinienem, trzymać tylko u siebie  w głowie. :)
A taki zrozumiały i jasny dla laika art o adresach IP to by się bardzo przydał, bo ten z debianusers.pl nie jest najprzejrzystszy.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#9  2005-11-11 00:15:07

  pum - Użytkownik

pum
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-30

Re: Klasy

Ludzie przeciez wszystko jes OK!!
Sa 3 klasy adresow:
Klasa A - zakres od 1.0.0.0 do 126.255.255.255
dodatkowo 1 bit 1 oktetu jest rowny 0
0nnnnnnn.hhhhhhhh.hhhhhhhh.hhhhhhhh
maska 255.0.0.0

Klasa B - zakres od 128.1.0.0 do 191.255.255.255
dodatkowo 1 i2 bit 1 oktetu jest rowny 10
10nnnnnn.nnnnnnnn.hhhhhhhh.hhhhhhhh
maska 255.255.0.0

Klasa C - zakres od 192.0.0.0 do 223.255.255.255
dodatkowo 1,2 i 3 bit pierwszego oktetu sa rowne 110
110nnnnn.nnnnnnnn.nnnnnnnn.hhhhhhhh
maska 255.255.255.0

po tych pierwszych bitach 1 okttu w zapisie binarnym mozna poznac klasy sieci.
A wtym wszystkim wydzielono dodatkowo prywatne pule ktore nie moga byc uzywane w internecie czyli sieciach publicznych.

Adresy prywatne z klasy A:   10.0.0.0 - 10.255.255.255
Adresy prywatne z klasy B:   172.16.0.0 - 172.31.0.0
Adresy prywatne z klasy C:   192.168.0.0 - 192.168.255.0

No i teraz takie sieci o standardowych maskach mozna sobie dzielic na podsieci obliczajac nowe maski w zaleznosci od tego ile podsieci chcemy uzyskac.

Ni ma sie tu nad czym zastanawiac wszystko jest OK.

Pozdrawiam!!!!

Offline

 

#10  2005-11-11 10:39:36

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Klasy

Pum napisaleś to przejzyściej i nawet zczaiłem:)


Pozdrawiam

Offline

 

#11  2005-11-11 12:28:36

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Klasy

Ok, definicja klas jest jasna, tylko mało który opis zawiera informację, że taki podział nie wynika z natury budowy adresu IP, a jedynie z przyczyn organizacyjnych, dopiero pogrzebanie w dokumentach rfc dało mi zarys problemu.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#12  2005-11-11 15:52:57

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Klasy

Namachalem dzisiaj tak na szybko art o adresowaniu ip:

http://kamikaze.ovh.org/adresowanie_ip.pdf

Jeśli ktoś ma ochote ściągnąc i poczytać, a potem powiedziec co jest nie tak, co brakuje lub inne to bede wdzięczny.

Offline

 

#13  2005-11-19 08:47:00

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Klasy

Czytałem Twój artykól Kamizkaze, w sumie mnie sie podoba.

Mam jednak parę uwag.
1. Moim zdaniem przydałaby się jakieś graficzne, schematyczne przedstawienie budowy pakietu tcp/ip, tak dla orientacji, bo w zasadzie to pakiety się adresuje, adresy same dla siebie nie istnieją.
2. Mam wątpliwości czy na pewno nie można używać pierwszego i ostatniego adresu podsieci powstałego po podziale większej podsieci.
3. Podział dokumetu na podpunkty poprawiłby czytelność, np. przeliczanie adresów, adresowanie pakietów, klasy adresów, itp.
4. Przydałyby się jakieś odnoścniki do dokumentów RFC, które regulują te zagadnienia.

Pozdrawiam.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#14  2005-11-19 10:54:58

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Klasy

Czytałem Twój artykól Kamizkaze, w sumie mnie sie podoba.

Mam jednak parę uwag.
1. Moim zdaniem przydałaby się jakieś graficzne, schematyczne przedstawienie budowy pakietu tcp/ip, tak dla orientacji, bo w zasadzie to pakiety się adresuje, adresy same dla siebie nie istnieją.

Na początku miało być o klasach, adresach ip i podsieciach ale można to rozszerzyć.


2. Mam wątpliwości czy na pewno nie można używać pierwszego i ostatniego adresu podsieci powstałego po podziale większej podsieci.

Wydaje mi sie, że to ze względu na routing, bo dostając taką pule możesz sobie ją podzielić. Ale dla tej puli jest zwykle ustawiony jakiś routing jak ustawi taki ISP routing dla puli to będzie się pokrywał adres sieci puli z adresem pierwszej podsieci, to samo adres broadcast z adresem ostatniej, więc nie wiem czy przez to routing nie bedzie sie kopał. To co ja tu napisałem to w oparciu o kursc CCNA, tam nie zalecają stosować tych podsieci. Pomęcze jeszcze o to instruktora, zobacze jakie on ma wytłumaczenie tego.


3. Podział dokumetu na podpunkty poprawiłby czytelność, np. przeliczanie adresów, adresowanie pakietów, klasy adresów, itp.

Ok da sie zrobić. Chciałem po prostu szybko coś napisać. Wydawało mi sie ze nie jest zbyt długi zeby robić jakieś podziały, ale coś jeszcze dołoże i zrobie podpunkty.


4. Przydałyby się jakieś odnoścniki do dokumentów RFC, które regulują te zagadnienia.

W sumie to bym musiał poszukać odpowiednich rfc. Zobacze co sie da zrobić.

Dzieki za uwagi. Taka cisza w tym wątku, myślałem że przeszło bez echa.

Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)