Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-06-15 18:51:52

  przemnet - Użytkownik

przemnet
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-28

System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Witam Ekspertów,

miałem dotychczas w komputerze zainstalowane 2GB RAMu (DDR2, PC6400, 800MHz) w jednej kości. Zakupiłem sobie nowe pamięci 2x2GB o tych samych parametrach i po ich zainstalowaniu system nie uruchamia się, tzn. odpala się GRUB, po wybraniu wpisu dla Linux'a pojawia się czarny lub fioletowy ekran i nic się nie dzieje...

Gdy wyjmę jedną kość, system startuje bez problemu.

Poza tym, gdy mam obie kości zainstalowane, Windows 7, który jest zainstalowany obok uruchamia się normalnie, 4GB pamięci są widoczne w systemie.

Po wejściu do trybu ratunkowego próbowałem wyświetlić cat /var/log/messages jednak dostałem komunikat, że taki plik nie istnieje.

Co jeszcze mogę sprawdzić, jakie logi poprzeglądać?

Używam 32 bitowej wersji Ubuntu 12.04 LTS.

Pozdrawiam,
Przemek.


###ROZWIĄZANIE###
Problemem okazały się sterowniki do karty graficznej której używam czyli AMD (ATI) Radeon HD 5670. Po wyłączeniu sterowników, system uruchomił się normalnie...

Zgodnie z zaleceniami fglrx bugtracker'a (otworzyłem tam BUG report), problem został rozwiązany poprzez upgrade BIOSu na mojej płycie głównej Gigabyte GA-MA69G-S3H. Zainstalowałem najnowszą dostępną wersję, czyli F8E.

Teraz mogę zainstalować sterowniki ATI Catalyst 12.6 zgodnie z instrukcją http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide i wszystko działa bez zarzutu ;-)

Nie mogłem zrobić aktualizacji BIOS'u w Windowsie XP ani 7, pojawiały się jakieś błędy, ale na szczęście aktualizacja z poziomu BIOS'u za pomocą technologii Q FLASH zadziałała. Na YouTub'ie można znaleźć wiele filmików jak to zrobić: pobrać BIOS, rozpakować archiwum, nagrać plik BIOS'u na pendrive'a, uruchomić ponownie komputer, wciskać klawisz "END" podczas startu, wybrać opcję upgrade BIOS from HDD (czyli z naszego pendrive'a) i gotowe!

Ostatnio edytowany przez przemnet (2012-07-20 11:07:43)

Offline

 

#2  2012-06-15 19:18:50

  TheAnt - Użytkownik

TheAnt
Użytkownik
Skąd: Silesia Moloch
Zarejestrowany: 2012-01-24
Serwis

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

1. Tryb ratunkowy... ale uruchomiłeś z płytki live jakiejś? No to musisz zamontować system plików - wskazane read only.

2. Będę strzelał, zapewne niecelnie - jądro ma max 4 GB a ty przekroczyłeś.


If I go insane please don't put your wires in my brain...

Offline

 

#3  2012-06-15 19:32:00

  mrmarkos - Członek DUG

mrmarkos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2012-05-17

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Też obstawiam kernel. Pewnie masz zainstalowany linux-image-generic a powinieneś mieć linux-image-generic-pae

Ostatnio edytowany przez mrmarkos (2012-06-15 19:33:23)

Offline

 

#4  2012-06-15 20:03:02

  przemnet - Użytkownik

przemnet
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-28

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Uruchomiłem tryb ratunkowy z zainstalowanego systemu, w GRUBie jest taka opcja zaraz pod wpisem z "normalnym" Linuxem.

Może faktycznie jest jakieś ograniczenie w jądrze, bo pożyczyłem 1GB kość i gdy 3GB jest zainstalowane, wszystko działa OK!

Jak można sprawdzić i zmienić to ograniczenie??? Czy jedynym rozwiązaniem będzie instalacja nowego jądra w wersji pae ???

Pozdrawiam,
Przemek.

P.S. Nie zauważyłem odpowiedzi @mrmarkos'a- zaraz zainstaluje nowe jądro i zobaczymy ;-)

Ostatnio edytowany przez przemnet (2012-06-15 20:04:06)

Offline

 

#5  2012-06-15 20:16:29

  przemnet - Użytkownik

przemnet
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-28

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Kurcze, mam jednaj zainstalowane jadro linux-image-3.2.0-25-generic-pae http://packages.ubuntu.com/precise/linux-image-3.2.0-25-generic-pae więc to nie to niestety...

Może jakieś inne pomysły? Jakie logi zebrać, co poprzeglądać?

Pozdrawiam,
Przemek.

Ostatnio edytowany przez przemnet (2012-06-15 20:17:07)

Offline

 

#6  2012-06-15 20:21:25

  TheAnt - Użytkownik

TheAnt
Użytkownik
Skąd: Silesia Moloch
Zarejestrowany: 2012-01-24
Serwis

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Jądro pracujące z 4GB+ powinno obsłużyć takż maszynę z mniejszą ilością - więc odejmij RAM-u, zainstaluj nowe obok albo na miejscu starego jądra, dodaj RAM i działaj. Stare i nowe pozwoli też uzyskać większą pewność, że to o ilość RAM-u chodziło.

Pod normalnym zwykle jest wpis korzystający z tego samego jądra tylko z innymi parametrami trochę. To mi trochę burzy koncepcję 4GB+.

/Edit: To skoro kernel jest pod bigmem to może rzecz w parametrach?

Ostatnio edytowany przez TheAnt (2012-06-15 20:22:46)


If I go insane please don't put your wires in my brain...

Offline

 

#7  2012-06-15 21:41:46

  mrmarkos - Członek DUG

mrmarkos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2012-05-17

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

A LiveCD z Ubuntu 12.04 LTS uruchamia się bez problemów na 4GB RAM?

Ostatnio edytowany przez mrmarkos (2012-06-15 21:42:01)

Offline

 

#8  2012-06-15 23:20:08

  copowieryba - Użytkownik

copowieryba
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-11

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

jeśli tryb tekstowy działa z tymi 4GB to spróbuj

Kod:

dpkg-reconfigure "twoje jajco"

Ostatnio edytowany przez copowieryba (2012-06-15 23:20:42)

Offline

 

#9  2012-06-20 10:09:50

  przemnet - Użytkownik

przemnet
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-28

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Witam,

problemem okazały się sterowniki do karty graficznej której używam czyli AMD (ATI) Radeon HD 5670. Po wyłączeniu sterowników, system uruchomił się normalnie...

mrmarkos napisał(-a):

A LiveCD z Ubuntu 12.04 LTS uruchamia się bez problemów na 4GB RAM?

Niestety nawet podczas uruchamiania Ubuntu z Live CD wyskakują jakieś błędy na ekranie związane z grafiką. Po reinstalacji systemu również nie mogę w żaden sposób zainstalować sterowników...

No nic, będę walczył dalej ;-)

Pozdrawiam,
Przemek.

Ostatnio edytowany przez przemnet (2012-06-20 10:12:12)

Offline

 

#10  2012-06-20 11:12:25

  TheAnt - Użytkownik

TheAnt
Użytkownik
Skąd: Silesia Moloch
Zarejestrowany: 2012-01-24
Serwis

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Wiem, że to zasadniczo głupia pomysła jest... ale mam takieg dziwne przyzwyczajenie... jak mam problemy związane z RAM-em to zwykle zapuszczam jedną serię kontrolną Memtesta (ot taki odpowiednik sprawdzenia czy benzyna w baku jest).

Pozdrawiam
TheAnt


If I go insane please don't put your wires in my brain...

Offline

 

#11  2012-06-20 15:02:24

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

A może kości są jakieś dziwne, może walnięte, albo inna czestotliwość?
W biosie pamięci widać normalnie?
Może masz coś w tym biosie przekombinowane.

Czy jakikolwiek system operacyjny kiedykolwiek widziałał te 4 GB Ramu?

Przyłączam się do wniosku o MemTest  z płytki LiveCD.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-06-20 15:02:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2012-07-20 11:07:09

  przemnet - Użytkownik

przemnet
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-28

Re: System nie uruchamia się po dołożeniu pamięci RAM.

Witam,

Windows 7 widział normalnie 4GB RAMu oraz po wyłączeniu sterowników karty graficznej pod Linuxem, równiez było widać 4GB RAMu.

Zgodnie z zaleceniami fglrx bugtracker'a (otworzyłem tam BUG report), problem został rozwiązany poprzez upgrade BIOSu na mojej płycie głównej Gigabyte GA-MA69G-S3H. Zainstalowałem najnowszą dostępną wersję, czyli F8E.

Teraz mogę zainstalować sterowniki ATI Catalyst 12.6 zgodnie z instrukcją http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide i wszystko działa bez zarzutu ;-)

Nie mogłem zrobić aktualizacji BIOS'u w Windowsie XP ani 7, pojawiały się jakieś błędy, ale na szczęście aktualizacja z poziomu BIOS'u za pomocą technologii Q FLASH zadziałała. Na YouTub'ie można znaleźć wiele filmików jak to zrobić: pobrać BIOS, rozpakować archiwum, nagrać plik BIOS'u na pendrive'a, uruchomić ponownie komputer, wciskać klawisz "END" podczas startu, wybrać opcję upgrade BIOS from HDD (czyli z naszego pendrive'a) i gotowe!


Pozdrawiam,
Przemek.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)